Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Nekā personīga: Internetā piedāvā nopirkt personu privāto datu bāzi

Kategorija: DVI + Incidenti + Kibernoziegumi + Personas dati + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

Edgars internetā bija ievietojis sludinājumu, ka pārdod 100 000 Latvijas iedzīvotāju personu datus – adreses un telefona numurus. Televīzijas raidījuma „Nekā personīga” žurnālisti atsaucās uz šo sludinājumu, tikās ar Edgaru un solīja nopirkt informāciju, ko aizsargā Fizisko personu datu aizsardzības likums.

Žurnālisti pie Edgara ieradās nevis ar 400 latiem, bet gan ar Ekonomiskās policijas vīriem, kuri tirgoni aizturēja. Pret viņu tagad ir ierosināta krimināllieta.
Policija uzskata, ka dati ar cilvēku adresēm un telefona numuriem ir iegūti no kādas tirdzniecības firmas. Veikaliem, kuri nodarbojas ar preču piegādi mājās ir apjomīga personu datu bāze, bet tā nav publiski atklājama. Kāds, pēc visa spriežot, šādu datu bāzi ir nozadzis.

Nebūtu izbrīnīts, ka šādu personīgu informāciju paklusām tirgo daudzas firmas, tikai reti kad tas kļūst zināms plašākai publikai. Ja arī firma ir godīga attiecībā uz šiem datiem, nav ne mazākās garantijas, ka šie dati tiek glabāti droši. Jau iepriekš ir bijuši vairāki gadījumi, kad firmu serveri tiek uzlauzti, un personas dati nonāk pie trešajām personām. Būtiskākais informācijas drošības jomā ir tas, ka noplūdušo informāciju tāpat kā izlieto ūdeni vairs nav iespējams sasmelt.

Vienkāršākais pretpasākums ir nedot savus datus vai arī dot nepatiesus, ja tas ir priekšnoteikums servisa vai pakalpojuma saņemšanai.

Jāatgādina, ka DVI uztur reģistru ar uzņēmumiem, kuriem ir tiesības veikt personas datu apstrādi: http://www.dvi.gov.lv/registri/.

Avoti:
Kasjauns.lv: http://www.kasjauns.lv/lv/news/&news_id=33670
TV3 “Nekā personīga”: http://www.tv3play.lv/play/237153/

2010-11-23  »  edgars

Re: Nekā personīga: Internetā piedāvā nopirkt personu privāto datu bāziTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>