Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Likums par ārkārtas situācijām paredz Interneta atslēgšanas slēdzi

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kritiskā Infrastruktūra

Ministru kabinets, izsludinot izņēmuma stāvokli, nosaka tā ieviešanas kārtību, nepieciešamības gadījumā nosakot:
1) masu informācijas līdzekļu un korespondences cenzūru, kontroli pār informācijas apriti un citus informatīvās telpas drošības pasākumus;

(1) Izsludināta izņēmuma stāvokļa laikā Ministru kabinetam ir tiesīgs noteikt:
1) apturēt masu informācijas līdzekļu izdošanu vai uzlikt arestu to produkcijai, izdošanas un pavairošanas līdzekļiem, apturēt elektronisko informācijas līdzekļu darbību, ierobežot informācijas atklātības normatīvo aktu darbību;
7) veikt korespondences un sakaru kontroli noteiktajās teritorijās;
10) bloķēt televīzijas un radio programmu retranslāciju; aizliegt pārraides staciju un elektronisko sakaru līdzekļu darbību; atslēgt internetu un citas datu pārraides sistēmas;

Pēc nesenajiem notikumiem Ēģiptē mums būtu jāapdomā, vai šādu normu iekļaut likumā.

Avoti:
MK: http://www.mk.gov.lv/mk/tap/?pid=40190277
NRA: http://zinas.nra.lv/latvija/politika/39203-likums-par-arkartas-situacijam-gandriz-gatavs.htm

2011-02-04  »  edgars

 1. Atis
  4 February 2011 @ 12:53

  ha, izrādās, ka Valdiņam ir interneta slēdzis! :)

 2. aivars
  4 February 2011 @ 18:25

  Ar likumu vēl nepietiek. Vajag to tehniski īstenot.

 3. aivars
  4 February 2011 @ 19:05

  http://www.ir.lv/2011/2/5/internetu-nav-iespejams-izslegt


  Atslēgt Latviju no pieejas globālajam tīmeklim ir gandrīz neiespējami

  Notikumi Ēģiptē ir pievērsuši pasaules uzmanību ne tikai ar vardarbību pilsētu ielās, bet arī ar retu precedentu, kad valsts vara piespiež interneta pakalpojumu sniedzējus atslēgt izeju uz pasaules globālo tīmekli. Šī situācija lika daudziem aizdomāties, vai kas tāds ir iespējams arī citās valstīs un sociālajās iekārtās?

  Līdz šim centieni “atgriezt” no pasaules interneta lietotājus bija pieredzēti nemieros Mjanmā 2007.gadā un Nepālā 2005.gadā. Ķīnā tiek bloķētas atsevišķas interneta lapas un domēni, taču ne pats internets.

  Kā ir.lv vēstīja Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Šeļmanovs-Plešs, pēc visa spriežot Ēģiptē neviens nav fiziski iznīcinājis kabeļus, jo cauri valstij ejošā optiskā līnija, kuru izmanto arī citas valstis, joprojām ir darba kārtībā. Visdrīzāk internets apturēts ar programmas palīdzību, iznīcinot vai aizstājot adrešu tabulas, pēc kurām galvenie maršrutētāji sūtīja datu paketes uz konkrētām IP adresēm. Ēģiptē visa interneta infrastruktūra pieder 4 operatoriem, kuriem tad arī ticis “palūgts” pārtraukt tīkla darbību.

  Jautāts par to vai Latvijā būtu iespējams izdarīt to pašu, Viesturs Šeļmanovs-Pelšs vērsa uzmanību uz to, ka Latvijā interneta tehnoloģijas ir ievērojami attīstītākas nekā vairumā pasaules valstu un šeit ir vairāk pakalpojumu sniedzēju. “Internetu varētu “aizvērt” par 80%, bet ne izslēgt pavisam”, viņš atzīmēja.

  Latvijā ir trīs lielie kabeļi, kas savienoti ar globālo tīmekli un caur kuriem interneta sakarus realizē Lattelekom, Baltkom un Telia, kuri savukārt pārdod jaudu mazākiem operatoriem. Taču eksistē vēl virkne savienojumu. Piemēram, Latvijas Dzelzeļam ir savs optiskais kanāls uz Krieviju, Lietuvu un Igauniju. Tāpat interneta līnijas ir arī gar augstspriegumu līnijām. Pakalpojumu sniedzēju ir pārāk daudz, lai pat ārkārtējas situācijas gadījumā pārtrauktu jebkādus sakarus.

  Mobilo telefonu sarunām internets tiek izmantots tikai atsevišķos gadījumos, veidojot starpsavienojumus ar ārvalstīm. Taču valsts iekšienē sistēma ir gluži autonoma un, pat interneta ierobežošanas gadījumā, nevar tikt ietekmēta.

 4. guntis
  7 February 2011 @ 14:35

  1. iemācīsimies – http://en.wikipedia.org/wiki/Morse_code
  2. izdomāsim – http://en.wikipedia.org/wiki/Telegraph

  patiesībā sen jau vajadzēja sākt ierobežot un aizliegt šo “visatļautības demokrātiju internetā” – ko kur katrs pļurkst.

 5. juris
  8 February 2011 @ 09:39

  Visā Latvijā internetu atslēgt nebūs iespējams, tas nu ir skaidrs – svina sienu apkārt neuzbūvēt. Krīzes gadījumā visdrīzākais būs iespējams izmantot kaimiņvalstu mobilo sakaru tīklus, satelītsakarus un jau minēto telegrāfu. Tas viss ir pietiekami neērti, lai būtu grūti vai nebūtu iespējams koordinēt jebkādu darbību esošo datu pārraides operatoru (nu nav viņu daudz – 20 zvani un tiem sekojoši papīriņi) apklusināšanas gadījumā. Informācijas nogādāšana uz citām valstīm būtu iespējama un to novērst diez vaivarēs.

  Cits jautājums ir šīs lietas klusa bīdīšana un saturs.. Gatavojas karam vai bīstās neapmierinātībai ar neoliberālismu?

 6. Aleksejs
  8 February 2011 @ 11:26

  Atceramies DOSAF laikus, lapsu medības… “domājamā pretinieka diversantu” meklēšanu ar radiopelengāciju utt.

  HAM radio stacijas arī ir iespējams izmantot datu (tajā skaitā kā IP gateway) pārraidei.

  http://www.arfunk.com/amrad/packetlinks.html

Re: Likums par ārkārtas situācijām paredz Interneta atslēgšanas slēdziTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>