Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijai nāksies atteikties no personas koda pirmās daļas

Kategorija: Datu drošība + DVI + ePārvalde + Juridiskie aspekti + Personas dati

Personas koda daļu, kas satur cilvēka dzimšanas datumu, var nākties aizstāt ar citu unikālu identifikatoru, taču tas varētu izmaksāt miljonus latu, piektdien informē laikraksts Dienas bizness.

Šāda iespēja tika pieļauta Uzņēmumu reģistra Konsultatīvās padomes nozaru ekspertu diskusijā par uzņēmumu amatpersonu un kapitāldaļu turētāju personas datu aizsardzību. Situācija, kad Latvijā personas koda pirmā daļa satur datus par vecumu, ir vērtējama kā personas datu aizsardzības pārkāpums. Šo faktu nenoliedza arī Valsts datu inspekcijas direktore Signe Plūmiņa. Latvijai agrāk vai vēlāk no identifikatora – personas koda pirmās daļas – nāksies atteikties, to aizstājot ar citu unikālo identifikatoru.

Avoti:
DB: http://www.db.lv/sodien-laikraksta/makoni-par-personas-kodu-238045
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/373881-latvijai_naksies_atteikties_no_personas_koda_pirmas_dalas
Latvijas Radio: http://www.latvijasradio.lv/zinas/36788.htm

Tagged:

2011-04-15  »  edgars

 1. Gints
  15 April 2011 @ 15:52

  Eee pareizāks virsraksts būtu “varētu nākties”. AFAIK šis temats jau tiek epizodiski cilāts vismaz kopš 2004 gada (iespējams pat ātrāk) un nekas grandiozi jauns tas nav. Bet visdrīzāk nekādas masveida maiņas nebūs, saprātīgi būtu, ja vienkārši jaunos kodus sāktu izdot kā vienkāršu simbolu virkni bez iešūta datuma un, ja kādu personu šausmīgi uztrauc viņas eksistējošais kods, lai maina uz savu roku apmaksājot arī doku maiņas :)
  Nav ne jausmas gan vai kāds tādā gadījumā nevar iesniegt prasību Satversmes tiesā un ECT par nevienlīdzīgu attieksmi – tipa jaunajiem nav dzimšanas datuma, bet man ir ;)
  Starp citu kā redzams DVI neko baisu nesaskata (http://www.delfi.lv/news/national/politics/datu-valsts-inspekcija-nesaskata-parkapumu-personas-koda-veidosana.d?id=38033587), un kā tur rakstīts, tad arī citās ES valstīs šāda prakse esot. Tad jau vismaz Latviju no ES puses nespārdīs. Vienīgā problēma varētu būt tā, ka mūsu bālēliņi mēles izkāruši bieži vien skrien ES prasībām pa priekšu, tā vietā, lai aktīvi vai pasīvi tām pretotos, ja mums tas ir izdevīgi.

 2. edgars
  15 April 2011 @ 17:29

  Varbūt ir sistēmas, kur datubāzē netiek izdalīts speciāls lauks dzimšanas datumam, bet tas tiek atvasināts no personas koda. Tādā gadījumā tik vienkārša migrācija nebūs.

 3. Gints
  15 April 2011 @ 22:26

  Nu sorry, bad karma. Ja kāds ir bijis tik tuvredzīgs (un spriežot pēc neoficiālām baumām kāds ir :) ), tad viņam nāksies ko darīt lietas labā. Jo kā zināms, personas koda algoritms ir khe khe slepens :), un ja kāds ir novērojis, ka pirmā daļa sastāda datumu un pēc tam gadsimta cipars un no tā izdzemdējis domu, ka var nefiksēt dzimšanas datumu, tad pats vainīgs. Un viss var būt, ka kārtējo reizi cilvēki parunās, pauztrauksies un viss paliks pa vecam. Es personīgi arī tur nekādu problēmu nesaskatu, vienīgais, ko varu visiem ieteikt, būvējot kaut ko jaunu, ņemt vērā potenciālās izmaiņas.

 4. edgars
  16 April 2011 @ 09:39

  Ja valsts reģistri varēs pārmigrēt uz jaunpiešķirtajiem personas kodiem visai viegli, tad ir jāpadomā par privātajiem reģistriem. Kas notiks ar vēstnesī publicētajiem kodiem? Tad ir jāpārkonvertē arī vēstnesis uz jaunajiem kodiem, vai valstij ir jāpiedāvā publisks serviss, kurā iespējams nosūtot personas veco personas kodu iegūt jauno. Patiesībā būtu nepieciešams arī serviss no jaunā personas koda iegūt veco, bet tas padara bezjēdzīgu pāreju uz jauno personas kodu.
  Ņemot vērā šo, uzskatu, ka tas ir izliets ūdens, ko nesasmelt.

Re: Latvijai nāksies atteikties no personas koda pirmās daļasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>