Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Valdība atbalsta jauno Personu apliecinošu dokumentu likumu – eID ieviešana tiek atlikta

Kategorija: eID + eparaksts + ePārvalde + PMLP + SM

Valdība otrdien atbalstīja jauno Personu apliecinošu dokumentu likuma projektu, kas papildina esošo likumu ar jaunām normām par elektroniskajām identifikācijas (e-ID) kartēm, un nolēma e-ID karšu ieviešanu atlikt līdz nākamā gada janvārim. Iepriekš likumprojekts paredzēja, ka e-ID kartes sāks izsniegt šā gada 1.augustā, tomēr, kā valdības sēdē norādīja premjers Valdis Dombrovskis (V), šajā termiņā var arī nepaspēt paveikt visus sagatavošanās darbus.

Tas jau tika paredzēts, jo programmatūras prasību specifikācija vēl tikai top.

(4) Personas apliecībā papildus var iekļaut informāciju elektroniskā formā, kas nepieciešama tās turētāja elektroniskai identitātes pārbaudei, kā arī droša elektroniskā paraksta radīšanai. Iekļaujamās informācijas saturu, tās izveidošanas un atjaunošanas kārtību, kā arī lietošanas ierobežojumus nosaka Ministru kabinets.

Ja šī elektroniskās informācijas iekļaušana būs brīvprātīga vai par papildus samaksu, tad sapnis par eID un ePārvaldes attīstību diemžēl būs bijis veltīgs.

3. Personas apliecība, kurā iekļauta informācija elektroniskā formā, kas nepieciešama tās turētāja elektroniskai identitātes pārbaudei, kā arī droša elektroniskā paraksta radīšanai, ir uzskatāma par derīgu personas identitātes apliecināšanas līdzekli elektronisko pakalpojumu saņemšanai, ja normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos personas identitātes apliecināšana jau tiek veikta, izmantojot droša elektroniskā paraksta viedkartē ietverto vai kredītiestādes elektronisko norēķinu sistēmas autentifikācijas līdzekli.

Tātad, ja normatīvie akti nosaka, ka autentifikācijai tiek izmantots eParaksts vai kredītiestāžu autentifikācija, tad eID autentifikācija arī būs derīga. Žēl tikai, ka retais normatīvais akts atrunā, kā persona jāautentificē elektroniskajā vidē. Ja nekļūdos, tad vienīgais normatīvais akts, kas atrunā kredītiestādes autentifikācijas līdzekļu izmantošanu, ir dzīvesvietas deklarēšanās kārtība. Ja nekas nav atrunāts, tad arī “pases numura autentifikācija” ir gana laba.

3. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai izstrādāt un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram līdz 2012.gada 1.martam iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā tiesību aktu projektus, kas nosaka tiesisko regulējumu personas identitātes apliecināšanai elektroniskā vidē.

Ar projektiem droši vien ir domāti vienotie autentifikācijas mehānismi, par kuriem iepriekš tika iesniegts informatīvais ziņojums.

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=38557889
Ministru Kabinets: http://mk.gov.lv/lv/aktuali/zinas/2011gads/05/170511-iem-05/
Ministru Kabinets: http://www.mk.gov.lv/mk/tap/?pid=40202295

2011-05-17  »  edgars

  1. aivars
    19 May 2011 @ 17:41

    “Tā uzskata, ka pašreizējā likumprojekta redakcija ir pretrunā agrāk apstiprinātajai eIDkaršu koncepciju, kurā noteikts, ka šajās kartēs ir jāiekļauj personas autentifikācijas rīks, ko nodrošina uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs.”

    http://bnn.lv/2011/05/19/sabiedriba/likta-valdibas-lemums-par-eid-kartem-neveicinas-e-pakalpojumu-ieviesanu-izmantosanu/

Re: Valdība atbalsta jauno Personu apliecinošu dokumentu likumu – eID ieviešana tiek atliktaTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>