Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Par mēģinājumu ievest stratēģiskas nozīmes preces 2011. gadā ierosinātas 9 lietas

Kategorija: Juridiskie aspekti + Operatīvā darbība

Gada vienpadsmit mēnešos par mēģinājumiem Latvijā ievest spiegošanai radītas vai pielāgotas iekārtas, piemēram, mobilā telefona signāla bloķētāju, pildspalvu ar kameru un citas, ierosinātas deviņas lietas, sodot ar 2950 latu naudassodu, portālu “Delfi” informēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

VID atgādina, ka fiziskām personām ir aizliegts ievest Latvijā operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas un ierīces, tajā skaitā ierīces slēptai videonovērošanai vai video dokumentēšanai, piemēram, rokas pulksteņus vai pildspalvas ar iebūvētu videokameru. Par šādu pārkāpumu fiziskām personām var uzlikt naudas sodu no 50 līdz 400 latiem, kā arī konfiscēt preces. Tādēļ VID aicina cilvēkus pirms preču iegādes pārliecināties, ka uz konkrēto preci neattiecas kādi ierobežojumi vai aizliegumi.

Starp precēm, kuras ievest nedrīkst, ir iekārtas un ierīces audioinformācijas ieguvei slēptā veidā, iekārtas slēptai videonovērošanai vai video dokumentēšanai, analogo, ciparu vai mobilo telekomunikāciju sarunu vai citas informācijas pārtveršanai no tehniskajiem līdzekļiem vai sakaru kanāliem slēptā veidā. Ievest nedrīkst arī iekārtas un ierīces “slēptai iekļūšanai” telpās, transportlīdzekļos vai citos objektos un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai.

Atcerēsimies, ka 2009. gadā tika veikti grozījumi un stratēģiskas nozīmes preču sarakstā tika iekļautas arī neviennozīmīgi vērtētās “pinhole” video kameras.
Interesanti, ka nacionālo stratēģiskas nozīmes preču sarakstā ir minēta arī programmatūra:

Programmatūras, kas speciāli radītas vai pielāgotas informācijas iegūšanai no datoriem, datoru tīkliem vai citām informācijas sistēmām vai šīs informācijas iznīcināšanai vai izmainīšanai slēptā veidā. Piezīme: attiecas uz minēto programmatūru eksportu, importu, pilnveidošanu, lietošanu, ražošanu un glabāšanu.

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/par-meginajumu-latvija-ievest-spiega-komplektu-sogad-ierosinatas-devinas-lietas.d?id=41969472
Likumi.lv: http://www.likumi.lv/doc.php?id=163892

2011-12-09  »  edgars

 1. jancha
  9 December 2011 @ 14:57

  ha. tad jau visi datori, kas aprīkoti ar linux/mac ir “aizliegti”, jo nāk komplektā ar tcpdump rīku datu plūsmas analīzei.. njā.

 2. edgars
  9 December 2011 @ 15:02

  Arī krimināllikumā ir paredzēta atbildība:
  “244.pants. Nelikumīgas darbības ar automatizētas datu apstrādes sistēmas resursu ietekmēšanas ierīcēm

  (1) Par tādas ierīces (arī datorprogrammas) neatļautu izgatavošanu, pielāgošanu izmantošanai, realizēšanu, izplatīšanu vai glabāšanu, kura paredzēta automatizētas datu apstrādes sistēmas resursu ietekmēšanai nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu, — ”

  Svarīgs šeit ir nolūks – “nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu”.
  Iespējams, ka nolūka kritēriju derētu iekļaut ari stratēģisko preču aprites likumā.

Re: Par mēģinājumu ievest stratēģiskas nozīmes preces 2011. gadā ierosinātas 9 lietasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>