Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

ManaBalss.lv vāc parakstus pret datu nesēju izņemšanu kratīšanā

Kategorija: ePārvalde + Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi

Vēlos uzlabot dzīves un biznesa vidi Latvijā, ierobežot policijas patvaļu un nostiprināt vārda un preses brīvību.

Jāmaina operatīvās izmeklēšanas likums no datoru un datu nesēju paņemšanas ekspertīzei uz datu kopēšanu uz pašas policijas datu nesējiem. Internetā veiktā aptauja par pieredzi ar policiju datoru paņemšanas jomā uzrāda, ka policija dažos gadījumos rīkojas samērīgi izmeklējamajai lietai un veic datu kopēšanu, un tas nozīmē, ka policija var, ja vien grib.

Pašlaik policija izmanto likumīgās tiesības paņemt datu nesējus un tādejādi rada lielus zaudējumus pilsoņiem, uzņēmējdarbībai un valsts reputācijai. Novecojusī izmeklēšanas norma arī ļauj izdarīt nelikumīgu spiedienu uz procesā iesaistītajām pusēm. Ir dzirdēti gadījumi kad policija izmanto šis savas paņemšanas tiesības lai iebiedētu pilsoņus ar tekstu “iespējams ka uz jūsu datora arī nav meklējamie faili, bet mēs tomēr paņemsim to un apskatīsimies”, un tādejādi piespiež pilsoni atzīties pat neizdarītā pārkāpumā, jo datora atņemšana viņam būtu lielāks zaudējums. Arī konkurenti izmanto iespēju nosūdzēt otru par nebūtisku pārkāpumu lai policija tam atņemtu datorus un traucētu biznesam. Tā rezultātā Latvijas tautsaimniecībai nevajadzīgi un nesamērīgi radīto zaudējumu apjoms, pēc aptuveniem aprēķiniem, ja pieņemam, ka katrā desmitajā no gadā ierosinātajām krimināllietām tiek paņemts dators, sastāda vismaz miljonu latu, neskaitot daudzkārt lielāko neiegūto peļņu, jo dators ir darba līdzeklis, un morālos zaudējumus, jo cilvēks bieži izrādās nevainīgs.

Māc šaubas par to, vai šādai nepopulistiskai iniciatīvai ir iespējams savākt 10 000 parakstus, bet nebūtu slikti savākt vismaz tos 100 parakstus, lai redzētu juristu izstrādāto piedāvājumu.

Avoti:
ManaBalss: http://manabalss.lv/policijai-j-kop-dati-nevis-j-em-datori-/show

2012-01-07  »  edgars

Re: ManaBalss.lv vāc parakstus pret datu nesēju izņemšanu kratīšanāTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>