Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijas Radio “Krustpunktā” par policijas tiesībām izņemt datu nesējus

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi

Veicot kratīšanu, policijai uz aizdomu pamata ir tiesības izņemt datoru u.c. datu nesējus, kas rada būtiskus traucējumus cilvēka darbā, zaudējumus tautsaimniecībā un arī ielaušanos privātajā dzīvē. Studijā: Datorspeciālists un portāla “kompromat.lv” sistēmadministrators Edmunds Zālītis, žurnālists un starptautiskās organizācijas “Reportieri bez robežām” pārstāvis Latvijā Imants Liepiņš, Tiesībsarga biroja vecākā juriskonsulte krimināltiesību jautājumos Ineta Piļāne, Saeimas deputāts no Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Aleksejs Loskutovs un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Rauls Kviesītis. Diskusiju raidījumā “Krustpunktā” vada Aidis Tomsons (attēlā).

Interesanta diskusija – iesaku noklausīties!

Edmunds Zālītis: Gribēju piebilst, ka gadījumā ja policija kopētu datus, tad būtu daudz vieglāk nodrošināt to, ka tā kopija tiek elektroniski parakstīta un tā ir nemainīga visu izmeklēšanas laiku. Pašlaik situācija ir tāda, ja paņem datoru, pirmkārt, es pats neatceros visu līdz sīkumam, kas tur bija, un otrkārt, nav nekādu problēmu policijai nospiest taustiņu “delete” un izdzēst kompromitējošu informāciju vai piekopēt viņu klāt. Īstenībā, pašlaik paņemot datorus ir daudz reiz lielāks risks, nekā kopējot.

Rauls Kviesītis: Pie pierādījumiem mums ir nepieciešams, ka tas ir viss ņemts no konkrēti šī datora, viņam jābūt oriģinālam. Un te ir tā problēma, līdz ar to policija bieži vien neiebilst, ja personai ir kādi personīgi dati iekšā datorā, viņi ļauj nokopēt. Lūdzu, ņemiet kopiju sev, bet mums tas oriģinālais datu nesējs ir nepieciešams. Tā ka šeit būtu pamats diskusijai ar prokuratūru, tiesu, kurš tad pierādījums būs. Ja mēs atnesam kopiju ar kopiju parakstu, diez vai mums kāds pateiks, ka cilvēks ir notiesājams, ja no kopijas mēs taisām ekspertīzi.

Kā, kopējot digitālus datus, ir iespējams noteikt, kas ir oriģināls, bet kas – kopija?

Edmunds Zālītis: Es viennozīmīgi redzu, ka lai nepārtrauktu un netraucētu uzņēmējdarbibai izmeklēšanas procesā – kopēt datus, vai, ja kā saka policijas pārstāvis, ja viņiem vajag tieši oriģinālo disku, labi – nokopējiet un atdodiet man jūsu disku uz to brīdi lietošanai, bet nevajadzētu būt tā, ka tautsaimniecība cieš zaudējumus tikai tādēļ, ka kādam gribās apskatīties. Starp citu, vēl runājot par konkrēto lietu, Jēkabsonam atņēma “nu pagadi” multiplikācijas filmas. Viņš prasīja “kāpēc jūs tās ņemat”, viņi saka “mēs apskatīsimies, vai tās ir likumīgi nopirktas”. Vai tas attiecas uz Ušakova lietu? Nē, tā ir klaja mēģināšana kaut ko atrast, par ko piesieties. Nu tas ir nožēlojami.

Aidis Tomsons: Nu faktiski tas secinājums varētu būt tāds maniem kolēģiem, kas nodarbojas ar pētniecisku žurnālistiku, kas varētu būt riskanta. Viņiem ir jārēķinās ar kaut kādu informācijas nesēju, kurus ir jāglabā kaut kādā citā vietā, kurus drošības pēc visus nelikt savās mājās, bet glabāt citā vietā, ja nu par kādu citu lietu piesienas, lai neaiziet visas pārējās 10 lietas par burbuli, kuras viņš pēta.

Žurnālisti nav spiegi un datorspeciālisti, tāpēc viņiem nevajadzētu tērēt laiku ar tādām lietām. Pareizāk būtu pašiem masu medijiem izdarīt spiedienu uz izmeklēšanas tiesnešiem, kuri sankcionē šādas darbības.

Avoti:
Latvijas Radio: http://www.latvijasradio.lv/zinas/raksts.php?id=32177&gr=32
Latvijas Radio: mms://ier-w.latvijasradio.lv/pppy?20120109A130600140000

2012-01-09  »  edgars

 1. huh
  10 January 2012 @ 00:55

  Par to atļauju nokopēt personīgos datus pilnīgi meli. Kviesītis nezin, kas notiek viņa čūsku midzenī.

 2. BlackHalt
  10 January 2012 @ 03:06

  Nu vienreiz dabūjāt mani parakstīties tajā manabalss.lv

  Varu atgādināt “klausītajiem”, ka tajā kompromat.lv lietā tika atņemts arī backup dators, līdz ar to – mājas turēt rezerves kopijas ir bezjēdzīgi.

 3. police
  17 January 2012 @ 23:42

  Kviesītis nezina ko runā par atļauju kopēt. Tieši otrādi, ir instrukcija, kas aizliedz kratīšanas vietā veikt jebkādas darbības ar datoru, tas jāizslēdz, jāiepako, jāaizīmogo un uz ekspertīzi prom. Policisti paši nedrīkst pa datoru rakņāties.

Re: Latvijas Radio “Krustpunktā” par policijas tiesībām izņemt datu nesējusTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>