Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Lūdz izslēgt studentu atzīmes no fizisko personu datu definīcijas

Kategorija: Juridiskie aspekti + Personas dati

Grozījumus iesniedza “Vienotības” frakcijas pārstāvji Ilma Čepāne, Ina Druviete, Janīna Kursīte-Pakule, Andris Buiķis, Rasma Kārkliņa un Andrejs Judins, un Saeima piekrita tos nodot komisijām bez balsojuma.

Anotācijā iesniedzēji skaidro, ka šobrīd saskaņā ar likumu personas dati ir jebkāda informācija, kas attiecas uz identificētu vai identificējamu fizisko personu, un likums neattiecas vienīgi uz personas datu apstrādi, ko fiziskās personas veic personiskām vai mājas un ģimenes vajadzībām. “Tādējādi saskaņā ar spēkā esošo tiesisko regulējumu faktiski visi dati, kas attiecas uz personu, ir aizsargājami kā personas dati,” norādīts anotācijā.

Autori uzskata, ka šāds nesamērīgi plašs personas datu jēdziens praksē aptver arī studentu atzīmes un to apstrādi augstskolu studiju procesā: augstskolās studentu atzīmju publiska atklāšana studiju procesa ietvaros, piemēram, pārbaudījumu analizēšana, nolasīšana vai to publiska izvietošana pie katedras ziņojumu dēļa kopā ar studenta vārdu un uzvārdu, tiek uzskatīta par personas datu aizsardzības un tādējādi arī personas privātās dzīves neaizskaramības pārkāpumu.

“Šāda izpratne par studentu atzīmju statusu neveicina atklātību studiju procesā un studentu zināšanu novērtēšanā, kā arī nesekmē studentu savstarpējo konkurenci. Tieši otrādi, atzīmju kvalificēšana par personas datiem nereti rada absurdas situācijas, kad students pat draud mācībspēkiem ar tiesvedību, ja cita studenta klātbūtnē ir publiskota viņa atzīme. Teorētiski nav izslēdzams, ka Latvijā šāda izpratne par atzīmēm kādā brīdī tiek nostiprināta un praktizēta arī vidējās un profesionālās izglītības mācību iestādēs,” klāsta “Vienotības” pārstāvji.

Manuprāt, nepamatota prasība.

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/saeima-vertes-iespeju-studentu-atzimem-nepiemerot-fizisko-personu-datu-aizsardzibas-likumu.d?id=42118542

2012-02-09  »  edgars

 1. Q.
  9 February 2012 @ 12:24

  ai, tāpat visi zina, kāda kuram atzīme. Pie ziņojuma dēļa piesprauž ar studenta apliecības numuru. Bet citā vietā kaut kur ir sarakstiņš ar to, kāds kuram studentam numurs.

 2. juris
  9 February 2012 @ 14:06

  Nepiekritīšu autoram, pareizi dara! Tā ir kārtējā problēma – mirāža. Man nešķiet, ka novērtējums vispār var būt kāda interešu vai tiesību aizskārums!

 3. edgars
  9 February 2012 @ 14:27

  Q.: Var argumentēt, ka personas identificēšana pēc studenta numura sagādā pārāk lielas pūles, tāpēc tie kā personas dati ir attiecināmi tikai uz personām, kam pieejama apliecības numura un konkrētās personas sasaistes tabula. Realitātē sasaistes informācija ir pieejama ne tikai mācību personālam (piemēram noslēguma darbu titullapas).

  Juris: Domāju, ka tavas prāta spējas un zināšanu līmenis ir diezgan sensitīvi personas dati, kurus ir iespējams izmantot pret tavām interesēm.

 4. A.
  9 February 2012 @ 15:57

  Delfos paustais, ka Igaunijā studentu sekmes nav personas dati neatbilst patiesībai. Zinu, ka tur studentiem ir jāsniedz rakstveida piekrišana, lai eksāmenu atzīmes pasniedzēja drīkstētu nosūtīt uz grupas kopējo e-pastu.

 5. Atis
  19 February 2012 @ 11:33

  atzīmes ir personas dati un tās nevar tā vienkārši “izmest” no personas datu apjoma – to neparedz ne likums, ne direktīva. Turklāt samērā drīz (pēc gada diviem) būs regula un tad neviens neko mainīt nevarēs.
  Apstāklis, ka ir kaut kāda prakse no padomjlaikiem, manuprāt, nav pamats grozīt likumu. Praksi vajag mainīt un pieskaņot likumam nevis likumu – praksei. Skumji, ka iesniedzēji ir augstskolu pasniedzēji, juristi un pat tiesneši.

  Edgar: prāta spējas un zināšanu līmenis nav sensitīvi dati, ja vien tas nav saistīts ar veselību.

Re: Lūdz izslēgt studentu atzīmes no fizisko personu datu definīcijasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>