Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Valsts ieņēmumu dienesta EDS Neo lieta pēc diviem gadiem

Kategorija: cert.lv + DVI + Incidenti + Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi + Personas dati + SM + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

 

Divu gadu laikā būtiski uz priekšu nav pavirzījusies izmeklēšana Neo lietā, tikmēr “caurās” Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) izveidotājs un uzturētājs – “Exigen Services Latvia” – turpina saņemt valsts pasūtījumus, svētdien vēsta raidījums “De facto”.

“Ir pagājuši divi gadi, un nekas nav mainījies. Vēl joprojām norit izmeklēšana. Kad viņa beigsies, to man nevar pateikt,” atzīst VID sistēmas cauruma atklājējs pirms diviem gadiem par Neo dēvētais datorspeciālists Ilmārs Poikāns. Policija raidījumam norādījusi, ka izmeklēšana šajā lietā ir tuvu finiša taisnei un to drīz varētu nodot prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Līdzīgi situāciju policija gan komentēja arī pirms gada.

Kāds varētu būt policijas mērķis, velkot šo lietu garumā?

Tikmēr Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvis, Nacionālās Informācijas tehnoloģiju drošības padomes vadītājs Māris Andžāns raidījumam norādījis– atskatoties uz notikumiem pirms diviem gadiem, jāatzīst, ka kaitējumu ar savu darbību Neo nav izdarījis. Tieši otrādi – tas veicinājis atklātību, vairs netiek slēptas amatpersonu algas, valstij tas licis nopietnāk domāt par datu drošību.

“Šajā gadījumā šis incidents pozitīvi ietekmēja tālāko attīstību. Tas pievērsa uzmanību, ka ir tādas problēmas, sabiedrība par to runāja, protams, kas bija ļoti svarīgi un tas arī bija viens no veicinātājiem, kāpēc arī tika izstrādāts informācijas tehnoloģiju drošības likums. ja incidenta nebūtu, tad būtu pusgadu vai gadu vēlāk visa šī te sistēma. Un tad nebūtu izdarīts daudzas lietas, tajā skaitā nebūtu “CERT.LV” izveidots,” atzinis SM pārstāvis.

Katram mākonim zelta maliņa.

Jaunveidotajai institūcijai jau šogad budžets ir trīskārt lielāks nekā pērn – no 88 tūkstošiem latu pagājušajā gadā, tas palielināts līdz 226 tūkstošiem šogad, vēsta raidījums.

Tikmēr informācijas tehnoloģiju sistēmu drošības līmeni valstī speciālisti un atbildīgās amatpersonas vērtē negribīgi – tas dažādās iestādēs esot stipri atšķirīgs, tādēļ vērtējumu kopumā sniegt grūti. Neviens neuzņemas apgalvot, ka nekādi “caurumi” sistēmās patlaban neeksistē un līdzīgas noplūdes nevar atkārtoties. “Neviena sistēma nevar būt un nav 100% droša. Vienkāršs salīdzinājums – ja ir seifā 100 lati, bet, lai viņu uzlauztu, man ir jānopērk urbis par 1000 latiem, tad skaidrs, ka es to urbi nepirkšu, jo tas nav tā vērts. Tāpat arī mūsu valstī ir dažādas sistēmas un ja ir kaut kāds mērķēts uzbrukums ar konkrētu motivāciju, tad viņu nevar izslēgt,” norādījusi “CERT.LV” vadītāja Baiba Kaškina.

Sekosim līdzi CERT.LV 226 000 LVL izlietojumam.

Bet ar plus zīmi šos divus gadus, izskatās, ka aizvadījis “caurās” sistēmas izveidotājs un uzturētājs – uzņēmums “Exigen Services Latvia”, kam notikušais nav liedzis gūt arī valsts pasūtījumus, vēsta raidījums. Tā, piemēram, vēl šā gada sākumā kompānija uzvarējusi konkursā par Saeimas informatīvo sistēmu tehnisko atbalstu un uzturēšanu par nepilniem 15 tūkstošiem latu, bet pirms tam guvusi arī Iekšlietu ministrijas, Nacionālā veselības dienesta un vēl vairākus valsts iestāžu, tostarp Valsts ieņēmumu dienesta, pasūtījumus kopumā vairāku miljonu vērtībā.
Ieņēmumu dienests tajā problēmu nesaskata. “Ir jābūt juridiskam pamatam, ka kāds atzīst, ka vainīgs pie šī cauruma bija tieši “Exigen”. Ātrāk par kompensācijas piedzīšanu mēs nevaram, mums nav īsti juridiska pamata. Ja izmeklēšanas interesēs tas tiks noskaidrots, tik pat labi, kā jūs sakāt, ja izmeklēšana norit par tieši Neo jeb Ilmāru Poikānu, vai šīs darbības nav noziedzīgas, tad tikpat labi jau varbūt jautājums ir, vai nav jāvēršas ar kompensāciju pret personu, kas ir vainojama noziedzīga nodarījuma izdarīšanā,” sacījusi Agnese Grīnberga.

Grīnberga laikam nesaprot, ka var būt arī vairākas personas, kas vainojamas noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Uz priekšu gan pavirzījusies prasība Eiropas Cilvēktiesību tiesā, ko par kratīšanu Neo lietā iesniedza toreizējā žurnāliste Ilze Nagla. Tiesa prasību pieņēma un patlaban ir pieprasījusi komentārus no Latvijas valdības.

Nagla ECT sūdzas par Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 10.panta pārkāpumu par izteiksmes brīvību, kā arī par konvencijas 8.panta pārkāpumu par tiesībām uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību, liecina ECT mājaslapā pieejamā informācija.

Ļoti cerams, ka ECT spriedums liks Rinaldam Silakalnam nākošreiz apdomāt, vai likt savu parakstu uz visa, ko VP ENAP speciālisti pastumj apakšā. Ilzes Jaunalksnes sarunu noklausīšanos sankcionējusī tiesnese savu sodu jau saņēma.

Avoti:
LTV: http://ltvzinas.lv/?n=video&id=6472
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/tv-neo-lieta-divu-gadu-laika-nav-izkustejusies.d?id=42124814
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/nagla-versas-ect-saistiba-ar-neo-lietu.d?id=42127119

2012-02-13  »  edgars

 1. BlackHalt
  14 February 2012 @ 02:02

  Sekosim līdzi CERT.LV 226 000 LVL izlietojumam.
  Jābūt:
  Sekosim līdzi CERT.LV 226 000 LVL nonokļu maksātāju naudas izlietojumam.

 2. hvz
  14 February 2012 @ 09:49

  Par šito gan advokāts būs ļoti priecīgs – “Māris Andžāns raidījumam norādījis– atskatoties uz notikumiem pirms diviem gadiem, jāatzīst, ka kaitējumu ar savu darbību Neo nav izdarījis. Tieši otrādi – tas veicinājis atklātību, vairs netiek slēptas amatpersonu algas, valstij tas licis nopietnāk domāt par datu drošību.”

 3. A.
  14 February 2012 @ 12:03

  Māra pasniedzējs Uldis Ķinis gan neuzskata, ka nav nodarīts nekāds kaitējums.

Re: Valsts ieņēmumu dienesta EDS Neo lieta pēc diviem gadiemTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>