Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijas Universitātē konference par vēlēšanām un referendumiem Latvijā

Kategorija: eVelešanas + Konferences + LVRTC

 

Konferencē atskatīsimies uz tautas nobalsošanas pieredzi Latvijā starpkaru periodā un valsts neatkarības atjaunošanā, diskutēsim par tautas nobalsošanas instrumenta izmantošanu mūsdienās, mediju lomu vēlētāju gribas ietekmēšanā un šobrīd aktuālo interneta balsošanas problemātiku.

Konferencē ar referātiem uzstāsies politologs Ivars Ījabs, vēsturnieki Raimonds Cerūzis un Jānis Taurēns, Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš, Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Kamradzis, sabiedriskās politikas centra “Providus” pētniece Iveta Kažoka, žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele, Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta, Tehnoloģiju attīstības foruma valdes priekšsēdētājs Māris Alberts, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa. Konferences noslēgumā paredzēta arī ekspertu diskusija.

13.15 – 13.30 Koncepcija “Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi
Jānis Bokta, VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” valdes priekšsēdētājs
13.30 – 13.45 Demokrātija ir tiesības skaitīt: nē interneta vēlēšanām
Dr. math. Māris Alberts, Tehnoloģiju attīstības foruma (TAF) valdes priekšsēdētājs
13.45 – 14.00 Interneta vēlēšanas Latvijā: izaicinājumi un riski
Dr. oec. Signe Bāliņa, LIKTA prezidente, LU Ekonomikas un vadības fakultātes asociētā profesore

Bāliņa konferencē klāstīja par iespējamajiem izaicinājumiem un riskiem, ar kuriem varētu saskarties interneta vēlēšanās Latvijā. Viņa minēja, ka, balsojot vēlēšanu iecirknī, vēlēšanu process ir novērojams un pārskatāms. Savukārt, runājot par vēlēšanām internetā, vēlētājam priekšā ir tāda kā melna kaste, kurai vienkārši ir jāuzticas.
Vēl viņa norādīja, ka var būt arī sistēmas kļūmes. «Protams, jebkurā programmatūrā var gadīties kļūda, šīs programmas raksta citi cilvēki,» uzsvēra Bāliņa. Pastāvot arī risks, ka kāds manipulēs ar balsojuma rezultātiem, kuru vidū varētu pat būt gan organizatori, gan programmas piegādātāji, gan arī hakeri.
Bāliņa atzina, ka jāapzinās iespējamie riski. «Mums ir jāapzinās šie riski, bet pats svarīgākais un galvenais ir tas, lai mums būtu ievēroti Satversmē un citos likumos nostiprinātie vēlēšanu pamatlikumi. Šeit nav vajadzības pēc sasteigtas rīcības. Ir nepieciešams sagatavošanās laiks, laiks diskusijai ar sabiedrību un arī ar politiķiem,» paskaidroja Bāliņa.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta konferencē atzina, ka elektroniskās balsošanas ieviešanu vēlēšanās Latvijā vispareizāk būtu sākt ar pašvaldību vēlēšanām. Viņš minēja ārvalstu pieredzi ar elektroniskās interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanu.
Viņš uzstājās ar koncepciju par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi un norādīja, ka riski ir novēršami. «Patlaban mēs neesam redzējuši nevienu tādu risku, kurš nebūtu vadāms vai samazināms demokrātijai pieņemamā veidā,» uzsvēra Bokta.
Viņš minēja, ka ļoti svarīga ir droša un kvalitatīva autentifikācija un nepilnības ir bijušas tieši tajās valstīs, kur tāda nav bijusi. Viņš arī sacīja, ka autentifikācijas rīkiem ir jābūt tādiem, kuru izmantošanai nav nepieciešama papildu vienošanās ar kādu institūciju par tā izmantošanu.

Mazliet dīvaini, ka ar risku analīzi nodarbojas Bāliņa, nevis koncepcijas izstrādātāji.

Avoti:
Latvijas Universitāte: http://www.lu.lv/zinas/t/12589/
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/429828-ari_elektroniskajas_velesanas_pastav_balsu_pirksanas_risks
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/tehnologjijas/kad-balsosim-elektroniski.a13020/
Latvijas Universitāte: http://www.lu.lv/par/mediji/video/konferences/2012/cvk/2/

2012-07-20  »  edgars

 1. Alberts
  21 July 2012 @ 19:01

  Latvijā biznesa riskus bieži analizē IT cilvēki, īpaši ja pamatdarbības nodrošināšanā tiek pielietotas informācijas sistēmas, pat kaut tikai nedaudz.
  Savukārt vadītāji, kuri šādos gadījumos neuzņemas veikt risku analīzi, gandrīz 100% droši var teikt, ka nemaz nezin savu pamatdarbību un ir ar apšaubāmu izglītību vai savādu sapratni par vadību.

 2. A.
  23 July 2012 @ 14:27

  Diezgan neiespējami realizēt interneta vēlēšanas 2013. gadā. Nav arī sevišķa jēga, ņemot vērā zemo ID karšu izplatību.
  Varētu sākt ar vēlētāju reģistra ieviešanu.

Re: Latvijas Universitātē konference par vēlēšanām un referendumiem LatvijāTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>