Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

VM izstrādātais e-veselības projekts apdraud pacientu datus

Kategorija: ePārvalde + eVeselība + Personas dati

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pēc iepazīšanās ar sabiedriskajai apspriešanai nodoto veselības informācijas sistēmas noteikumu projektu aicina Veselības ministriju (VM) apturēt projekta virzību, jo tam ir vairāki būtiski trūkumi,  informēja arodbiedrības pārstāve Inga Rudzīte.

LVSADA uzskata, ka visu pacienta medicīnisko datu pieejamība e-veselības informācijas sistēmā rada nopietnu apdraudējumu šo datu aizsardzībai, jo ir pietiekami daudz interesentu, kas ar dažādiem paņēmieniem varētu piekļūt informācijai. Tāpat arodbiedrības vadība norāda, ka nav ņemti vērā riski, ko var radīt tīkla darbības traucējumi. Piemēram, e-receptes gadījumā varot rasties situācija, kurā daudziem slimniekiem nav iespējams iegādāties nepieciešamos medikamentus.

LVSADA aicina valdību veikt VM izstrādātā e-veselības projekta padziļinātu ekspertīzi, lai vērtētu gan pacientu drošības, gan ekonomiskā efekta ticamību.

Savukārt VM norāda, ka nav nekāda pamata apgalvojumam, ka šobrīd izstrādes un apspriešanas stadijā esošais projekts apdraudēs pacientu datu drošību. Speciālisti uzsver, ka projekta drošībai tiek pievērsta vislielākā uzmanība, tādēļ no šā gada augusta līdz janvārim uzsākta projekta testēšana ārstniecības iestādēs, kuras to vēlēsies.

VM pārstāve Egita Pole norāda, ka pēc projekta ieviešanas piekļuve pacientu datiem tiks stingri kontrolēta. Pilnībā pacienta datiem varēs piekļūt tikai ārstējošais ārsts, turklāt, katrai pieejai būs jābūt pamatotai. Viņa apgalvo, ka arī attiecībā uz e-recepti nav nekāda pamata bažām, jo paralēli elektroniskajai receptei, pacients varēs saņemt ārsta izdrukātu recepti. Savukārt, kas attiecas uz šaubām par ārsta darba vietas nodrošinājumu ar datoru, Pole atzīmē, ka jau gandrīz desmit gadus valsts sniegto pakalpojumu apmaksā visas ārstniecības iestādes strādā elektroniski – Nacionālā veselības dienesta Vadības informācijas sistēmā, kurā ievada un apstrādā visu nepieciešamo informāciju.

Ģimenes ārstiem, samaksa par datora un interneta nodrošinājumu ir iekļauta prakses uzturēšanas izdevumos.
VM aicina LVSADA un visas citas institūcijas iesniegt konkrētus jautājumus un priekšlikumus par Ministru kabineta noteikumu projektu Nacionālajā veselības dienestā, kur speciālisti sniegs kompetentas atbildes un veiks visus nepieciešamos papildu drošības pasākumus.

Drošības risku analīzes neesamība apliecina, ka par pacientu datu drošību vispār netiek domāts.

Arī defense.lv iesniedza komentārus par sagatavoto projektu, taču nekāda atbilde no noteikumu autoriem netika saņemta.

Nepiekrītu viedoklim, ka e-veselības projekts apdraud pacientu datus. Pats projekts nekādi nevar apdraudēt pacientu datu drošību. Datus var apdraudēt nekvalitatīvi veidota sistēma vai apzināta likuma pārkāpšana. Projektam piesaistīto profesionāļu un ekspertu uzdevums ir radīt kvalitatīvu sistēmu un rūpēties par visaugstāko drošības un aizsardzības līmeni, veidojot vairāku pakāpju un diferencētu piekļuvi pacientu datiem, kas arī tiks nodrošināts.

Kā Dienai stāsta NVD E-veselības departamenta direktors Mārtiņš Gailītis, e-veselības sistēmā būs paredzēta iespēja, ka pats pacients varēs aizliegt piekļuvi noteiktiem medicīnas datiem, piemēram, par plastiskās ķirurģijas operācijām vai seksuāli transmisīvām slimībām. NVD pārstāve Laura Lapiņa saka – pacients varēs «atķeksēt» kaut vai visus datus, neļaujot tiem piekļūt. «Taču sākotnēji informācija ir pieejama visiem, kamēr pats neesi pateicis, ka negribu, lai šie dati ir pieejami,» saka M. Gailītis. Kā noskaidroja Diena, datu pieejas liegšanas kārtība MK noteikumu projektā nav aprakstīta.

Lai sargātu pacientu datus, paredzēts – ja kāds ārsts būs bez pamata skatījies sveša pacienta datus, viņu varēs sodīt – izslēgt no ārstniecības personu reģistra. Tiesa, nav arī skaidri noteikts, kāda būs uzraudzība. NVD pārstāvji saka – pats pacients svešinieka pēdas – skatījumu – redzēšot sistēmā un varēšot par to ziņot NVD.

Avoti:
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/zinas/mediki-uzskata-ka-vm-izstradatais-e-veselibas-projekts-apdraud-pacientu-datus-13961595
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/viedokli/cipule-aicinajums-apturet-e-veselibu-ir-bezatbildigs-un-neizprotams-13961824
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/zinas/toposais-e-veselibas-projekts-apdraud-pacienta-privatumu-un-datu-aizsardzibu-13962325

2012-08-07  »  edgars

 1. Anonymous
  23 August 2012 @ 16:24

  par pacientu drosibu netiek domats.arstiem atbildibas jau tagad nav.

 2. Anonymous
  6 November 2012 @ 14:57

  ja google pec vārda un uzvārda neesot atrodams,tad dati drīkstot būt jebkur.jo citur neesot publiskā telpa.
  un ja pats atrodi,ka dati klist pa internetu,tad jāpērk portatīvais dators ,jāiet uz tiesu un tiesā jāpierāda,kātas var traucēt.Tādi likumi. Kāda valsts tādi likumi,Elektroencefalogrāfijas sen izlasāmas internetā,tikai pēc uzvārda googlē nav atrodamas.

 3. Anonymous
  14 December 2012 @ 17:21

  Jau tagad elektroencefalogrāfijas tekstu izmanto kā kurš grib.

Re: VM izstrādātais e-veselības projekts apdraud pacientu datusTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>