Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Valdība atlikusi jautājumu par interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanu

Kategorija: eID + eparaksts + ePārvalde + eVelešanas + LVRTC + SM

Uz pāris nedēļām valdība atlikusi jautājumu par interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanu, žurnālistiem pirmdien paziņoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Vienotība”), kurš aizvieto atvaļinājumā esošo satiksmes ministru, kurš ir atbildīgs par šā jautājuma virzību.

Satiksmes ministrijā aģentūrai BNS norādīja, ka koncepcijas projekta “Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi” skatīšana valdības komitejas sēdē atlikta, jo ir nepieciešama tā papildu saskaņošana. Ministrijas pārstāvji sīkāk nekomentēja, kas tieši vēl jāsaskaņo.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta komitejā šodien bija plānots skatīt Tieslietu ministrijas koncepciju par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi, kas paredz, ka jau nākamgad pašvaldību vēlēšanās balsot varēs arī ar interneta palīdzību. Koncepcijas skatīšana šodien tika atlikta, lai atrisinātu vairākus ar drošību saistītus jautājumus.

Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvji raidījumam atzina, ka nav vienprātības par šo projektu, bet vienlaikus uzsvēra, ka drošas sistēmas ieviešana tik īsā laikā esot iespējama.

«Ir atsevišķi iebildumi, par ko Satiksmes ministrija šodien bija gatava valdībā diskutēt un aizstāvēt savu pozīciju,» norādīja SM Sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis. Savu balsi vēlētāji varēšot nodot ar elektroniskās identifikācijas karti (eID), kurai pieslēgts e-paraksts.

Amizanti. SM pārstāvji sola drošu sistēmu, nesniedzot savu drošības definīciju, un pirms tikusi veikta jebkāda risku analīze.

“Tas, ko Centrālā vēlēšanu komisija dara, – mēs mēģinām iniciēt, diskusiju starp šī projekta atbalstītājiem un pretiniekiem. Mērķis ir gūt pēc iespējas lielāku skaidrību,” sacīja Cimdars. Viņš norāda, ka ļoti svarīgs jautājums ir par uzticēšanos šādai sistēmai, un jautājumi, kas rada šaubas, esot jāapspriež laicīgi.

Elektroniskās vēlēšanu sistēmas ieviešana atmaksātos tikai tad, ja elektroniski balsotu 10 procenti vēlēšanu dalībnieku. Šādu viedokli pauž Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.

Valdībā šodien krietni asāk izteicās Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas pārstāvji. Interneta vēlēšanu rezultātus varot falsificēt, turklāt vēl neesot iespējams izstrādāt sistēmu, kas būtu pasargāta no kiberuzbrukumiem. Tāpēc tik maz valstu ieviesušas balsošanu elektroniski.

«Demokrātija ir nevis tiesības balsot, bet arī tiesības skaitīt. Ja mums šeit koncepcijas autori pierādīs, kā tiek realizētas pilsoniskās sabiedrības tiesības skaitīt, tādā gadījumā – uz priekšu! Es neredzu Latvijā šo profesionālo kapacitāti, kas varētu uztaisīt kaut igauņu risinājumu. Igauņiem klājas grūti, pirmie divi tiesas procesi pēc pirmajām vēlēšanām jau bija,» pauda viedokli Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas pārstāvis Māris Alberts.

Viedi vārdi par to kapacitāti.

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Tieslietu ministram Jānim Bordānam, Satiksmes ministram Aivim Ronim un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Edmundam Sprūdžam, norādot, ka iebilst pret 2012.gada 8.martā Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātās koncepcijas projekta “Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi” (VSS-271) (turpmāk – Koncepcija) tālāko virzīšanu apstiprināšanai valdībā.

LR1 2012.08.20. 16:36 Pēcpusdiena
Eksperti vērtē interneta vēlēšanu ieviešanas problēmas.
Cimdars Arnis – CVK vadītājs; Alberts Māris – Tehnoloģiju attīstības foruma valdes priekšsēdētājs

LR1 2012.08.20. 18:30 Aktuālais temats
Par interneta vēlēšanu sistēmas koncepciju, kad varētu ieviest, kā atspēko ekspertu iebildumus par drošību
Bokta Jānis – Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs

Avoti:
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/tehnologjijas/vai-jasteidzas-ar-elektronisko-balsoshanu.a14047/
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/tehnologjijas/cimdars-interneta-veleshanu-sistemas-izveide-nav-primarais-cvk-d.a14028/
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/sabiedriiba/valdiiba-atliek-interneta-veleshanu-sistemas-izveides-koncepcija.a14025/
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/433074-par_velesanam_interneta_jaizskiras_politiski
LATA: http://lata.org.lv/?p=798
Latvijas Radio: http://www.latvijasradio.lv/program/1/2012/08/20120820.htm

2012-08-21  »  edgars

  1. Liberālis
    25 August 2012 @ 18:40

    Nokalusījos abas LR1 intervijas. .J. Broka intervija bija sakarīga un konstruktīva, turpretī klausoties M.Alberta (iesauka – Strebla) interviju, škita ka tiek intervēts ar dzīvi stipri neapmierināts vīrietis.. tā asociācija ar hakeru čipiem aiz Saeimas stūra izklausījās pēc pasakām priekš tantiņām. Protams nav absolūti drošas sistēmas, bet jautājums ir cik droša ir šīs sistēmas realizācija, cik lielā mērā mēs uzticamies USPS, CVK, cik liela nauda tiek atvēlēta auditiem,pentestiiem, un pašai Internet e-vēlēšanu sistēmai

Re: Valdība atlikusi jautājumu par interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>