Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Pagaidām nav risinājuma drošām interneta vēlēšanām

Kategorija: eparaksts + ePārvalde + eVelešanas + LVRTC + SM

Tās valdes priekšsēdētājs Jānis Treijs skaidroja, ka, pēc organizācijas biedru domām, ar patlaban pieejamajiem risinājumiem paliek nesegti riski. Viņš norādīja uz vairākiem būtiskiem aspektiem, piemēram, balsij ir jābūt pareizi pieskaitītai, proti, «par» balsi nevar pieskaitīt «pret», neviens nedrīkst uzzināt, kā cilvēks nobalsojis, nedrīkst nobalsot cita vietā. Lai to visu nodrošinātu, jābūt pietiekami lielai pārliecībai, ka sistēmu ir ārkārtīgi grūti uzlauzt.

Viņš stāstīja, ka Igaunijā, kas bieži tiek minēta kā piemērs elektronisko vēlēšanu jomā, sistēma arī ir nepilnīga. Piemēram, kāds iedzīvotājs demonstrējis, kā iespējams sagrozīt rezultātus, taču tiesa viņa prasību anulēt e-balsošanas rezultātus parlamenta vēlēšanās noraidījusi.

Kā jau ziņots, students Pāvo Pihelgass apgalvoja, ka programmatūrai piemīt nopietnas drošības problēmas, kas ļauj apšaubīt balsošanas konfidencialitāti, kā arī to, ka katra nodotā balss ir sasniegusi Nacionālo vēlēšanu komiteju. Tiesa gan uzskatīja, ka vēlēšanu rezultātus iespējams anulēt, pamatojoties tikai uz konstatētiem, nevis uz hipotētiskiem pārkāpumiem.

Treijs teica, ka kopš pirmdienas, kad Ministru kabineta komitejā tika atlikta Satiksmes ministrijas (SM) virzītā interneta vēlēšanu koncepcijas izskatīšana tieši drošības jautājumu dēļ, asociācija nekādās saskaņošanās nav piedalījusies.

Lūgts komentēt iemeslus, kāpēc SM turpina virzīt koncepcijas projektu, lai gan izskanējusi informācija par drošības riskiem, viņš pauda viedokli, ka, iespējams, galvenais virzītājs ir VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs» (LVRTC), kas ir uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs un kura piedāvāto e-parakstu varētu izmantot vēlētāju autentifikācijai. Viņš norādīja, ka patlaban nav nozīmīga, pamanāma pakalpojuma, kurā tiktu izmantots e-paraksts, līdz ar to LVRTC tas varētu būt papildu bizness. Viņš neizslēdza, ka partijas arī cer uz jauniešu balsīm, jo viņi, iespējams, labprātāk balsotu attālināti.

LATA savas bažas paužot, jo uzskata jautājumu par pietiekami nopietnu. Pat nozīmīgi nozares spēlētāji atzinuši, ka pagaidām nevar izstrādāt sistēmu, kas garantētu pilnīgu drošību. Treijs pieļāva iespēju, ka interneta vēlēšanu idejas virzītāji neapzinās situāciju.

Uz drošības problēmām savā atzinumā norādījusi arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Tā raksta, ka koncepcijas projekts esošajā redakcijā nesatur prasības interneta vēlēšanu nodrošinātājam un interneta vēlēšanu tehniskajam risinājumam. Tās ieskatā apgalvojumam, ka tikai LVRTC, kas patlaban ir vienīgais Latvijā reģistrētais un akreditētais uzticamais sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs, var būt par interneta vēlēšanu portāla turētāju, nav pietiekama pamatojuma. Droša e-paraksta izmantošana konkrētā vēlētāja identificēšanai ir tikai viena daļa no pasākumiem, kas nodrošina interneta vēlēšanu drošību, norāda VARAM. Piemēram, lai nodrošinātu atbilstošu interneta vēlēšanu drošības līmeni, tikpat svarīgi ir nodrošināt to aizklātumu.

Varbūt labāk LVRTC atrast citus veidus, kā iedzīvināt e-parakstu.

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/433470-pagaidam_latvija_nav_risinajuma_drosam_interneta_velesanam
Māris Alberts: http://www.ir.lv/2012/8/22/demokratija-ir-tiesibas-skaitit

2012-08-23  »  edgars

Re: Pagaidām nav risinājuma drošām interneta vēlēšanāmTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>