Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

VP ENAP neatdod žurnālistam pirms deviņiem mēnešiem izņemtās mantas

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

Paziņojumā medijiem Jākobsons norāda, ka VP ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) noteiktajiem ierobežojumiem attiecībā uz mantu ir jātiek atceltiem deviņu mēnešu laikā, tāpēc arī informācijas nesēji Jēkabsonam bija jāatdod deviņu mēnešu laikā no 2011.gada 15.decembra, kad Jākobsons tika aizturēts un viņam atsavināti datori, telefoni un citi informācijas nesēji.

Jākobsons uzsver: “Runa ir par simtiem informācijas nesēju, kuriem nav nekāda sakara ar Nila Ušakova saraksti [..], tomēr policija tos neatgriež man atpakaļ, ar to radot iespaidu, ka darbojas pēc Ušakova pasūtījuma un veic atriebību.”

Jākobsons atzīmē, ka izmeklēšanas laikā ENAP darbinieki ne vienu reizi nav izsaukuši žurnālistu, ar to radot iespaidu, ka izmeklēšana tīši tiek bremzēta. Viņam nav izvirzīta apsūdzība, tomēr arī nav izbeigts kriminālprocess, kas sākts saistībā ar sarakstes publicēšanu.

Tomēr “absolūti visi informācijas nesēji” joprojām atrodas ENAP un nav viņam atdoti, ko žurnālists vērtē kā Kriminālprocesa likuma pārkāpumu, uzsverot, ka tiem jātiek atdotiem deviņu mēnešu laikā, uzskata Jākobsons.

Jākobsons uzsver: likums noteic, ka no brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā tiek iesaistīta persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, vai persona, kuras tiesības rīkoties ar mantu ir ierobežotas ar procesuālajām darbībām, pirmstiesas kriminālprocess pret šo personu jāpabeidz vai jāatceļ visi drošības līdzekļi un tiesību ierobežojumi attiecībā uz mantu mazāk svarīga nozieguma gadījumā deviņu mēnešu termiņā.

Arī Ušakova sarakstes publicēšana ir iekļaujama šajā – mazāk svarīgo noziegumu – kategorijā, uzskata Jākobsons.

Kriminālprocesa likums:

389.pants. Personas tiesību ierobežošanas termiņi pirmstiesas kriminālprocesā
(1) No brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā tiek iesaistīta persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, vai persona, kuras tiesības rīkoties ar mantu ir ierobežotas ar procesuālajām darbībām, pirmstiesas kriminālprocess pret šo personu jāpabeidz vai jāatceļ visi drošības līdzekļi un tiesību ierobežojumi attiecībā uz mantu šādā termiņā:
1) par kriminālpārkāpumu — sešu mēnešu laikā;
2) par mazāk smagu noziegumu — deviņu mēnešu laikā;
3) par smagu noziegumu — divpadsmit mēnešu laikā;
4) par sevišķi smagu noziegumu — divdesmit divu mēnešu laikā.

VP GKrPP ENAP 4.nodaļas izmeklētājs kapteinis Nauris Liepiņš:

Saskaņā ar kratīšans protokolu mantas nav konfiscētas, bet izņemtas par ko tika sastādīts attiecīgs protokols un uz doto brīdi tām ir nozīmēta ekspertīze, un tiek veikta izņemto mantu apskate, tādējādi izņemtos priekšmetus atgriezt uz doto brīdi nav iespējams, turklāt saskaņā ar KPL 134. un 135.pantu izņemtajiem dokumentiem un priekšmetiem ir lietisko pierādijumu nozīme.

Vai mantas izņemšana ir procesuālā darbība, kas ierobežojusi personai tiesības rīkoties ar mantu?

Avoti:
Kompromat.lv: http://www.kompromat.lv/item.php?docid=readn&id=7577
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/sadurtais-zurnalists-jakobsons-dusmigs-policija-neatdod-datu-nesejus.d?id=42756146

2012-10-18  »  edgars

  1. Juta
    18 October 2012 @ 21:11

    N.Liepiņam jāmācās latviešu valoda.

  2. Anonymous
    1 April 2014 @ 19:51

    Nauris Liepiņš saskaņas centra cilvēks http://www.kompromat.lv/item.php?docid=readn&id=8206

Re: VP ENAP neatdod žurnālistam pirms deviņiem mēnešiem izņemtās mantasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>