Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

ASV specoperācijā aizturētais kibernoziedznieks tiek apsūdzēts Gozi vīrusa izstrādē

Kategorija: Kibernoziegumi + Ļaunatūra + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

deniss_calovskis

Starp apsūdzētajiem ir Latvijas pilsonis, kurš tika aizturēts Rīgā decembrī un izdots ASV. Plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka 4.decembrī sestā stāva dzīvokli Imantā, kura atradies Čalovskis, ieņēmuši specvienības dalībnieki, kas ar trosēm nolaidušies no jumta.

Kibernoziedznieki ir atbildīgi par datorvīrusu «Gozi Virus», kas inficējis vairāk nekā miljonu datoru, tostarp aptuveni 40 000 ASV, un izraisījis miljoniem dolāru lielus zaudējumus, paziņojusi prokuratūra. Apsūdzētie izmantojuši vīrusu, lai ielauztos banku kontos un «nozagtu miljoniem dolāru», teikts Čalovska apsūdzības rakstā. Noziedzīgā shēma darbojusies no 2005.gada līdz 2012.gada martam, un vīrusu inficētajos datoros bijis teju neiespējami atklāt.

Calovskis and Kuzmin began to design the virus in or around 2005 to steal bank account information of individuals and businesses “on a widespread basis,” prosecutors said in the indictment.

Par specopērāciju tika rakstīts iepriekš.

Par smagiem kibernoziegumiem apsūdzētais Latvijas iedzīvotājs Deniss Čalovskis, kuru pērnā gada nogalē Latvijas likumsargi aizturēja specoperācijā Imantā, pārsūdzējis lēmumu par izdošanu ASV.

Šobrīd jaunais vīrietis atrodas apcietinājumā Latvijā, un valsts pagaidām nav pieņēmusi galīgo lēmumu par viņa izdošanu ASV. Šēnberga skaidroja, ka prokuratūras lēmums par personas izdošanas pieļaujamību ir pārsūdzēts Augstākajā tiesā (AT). Tiesas pārstāve Baiba Kataja teica, ka sēdes datums nozīmēts 30.janvārī plkst.15.

Čalovskis savulaik studējis Rīgas Tehniskajā universitātē. Augstskolas pārstāvis Krišjānis Ozols apstiprināja, ka Čalovskis no 2004. līdz 2008.gadam universitātē studējis informācijas tehnoloģiju, taču pēc tam atskaitīts.

Jauns termins – smagie kibernoziegumi.

Ja Deniss Čalovskis tiks izdots ASV, tur viņam var draudēt pat 30 gadu cietumsods, pastāstīja Čalovska advokāte Ilona Bulgakova. Uz jautājumu, par kāda tieši nozieguma izdarīšanu Čalovskis tiek turēts aizdomās, Bulgakova precīzi atbildēt nevarēja. Viņa norādīja, ka nav skaidrs ne tas, kam Čalovskis nodarījis kaitējumu, ne tas, cik liels šis kaitējums bijis. «Šobrīd aizstāvības rīcībā ir nekonkrēta informācija un nekonkrētas apsūdzības,» skaidroja advokāte. Lai gan ziņu aģentūra AP vēstīja, ka ASV tiesībsargājošo iestāžu skatījumā Čalovskis par datorvīrusa «Gozi Virus» koda pilnveidošanu kā atlīdzību saņēmis 50 miljonus ASV dolāru (aptuveni 26,4 miljonus latu), Bulgakova sacīja, ka tas ir maz ticams. Jebkurā gadījumā manā rīcībā nav informācijas, ka klients būtu negodīgā ceļā pelnījis naudu. Līdz aizturēšanai viņš bija oficiāli nodarbināts saskaņā ar darba līgumu,» skaidroja Čalovska advokāte. Bulgakova atklāja, ka jaunā vīrieša darbs bijis saistīts ar datoru pakalpojumu sniegšanu, taču nekonkretizēja, kurā tieši uzņēmumā vai iestādē viņš strādājis.

Internetā ir publicēta konkrētāka informācija, nekā ir advokātes rīcībā:

So, starting in 2010, the FBI launched an investigation. It didn’t take long to find Gozi’s creator, a 25-year-old Moscow resident named Nikita Kuzmin. By November 2010, Kuzmin had been arrested during a trip to the US; by May 2011 he pleaded guilty and agreed to forfeit his Gozi earnings, which might reach up to $50 million. Deniss Čalovskis, the 27-year-old Latvian man who allegedly coded the Web injects and customized them for various banks was picked up by Latvian police in November 2012.

Acīmredzot krievu kompanjons vēlējies sadarboties ar ASV varas iestādēm un nodevis mūsu Denisu.

ČALOVSKIS developed web injects not only for the Gozi Virus, but also for other banking malware, such as the Zeus Trojan.

Vai tik Denisam nav jāpateicas arī par Swedbank Latvijas klientu apkrāpšanu?

ilona_bulgakova

Aizstāve skaidroja, ka 2012.gada 4.decembrī Čalovska dzīvesvietā notikusī kratīšana viņu pamatīgi pārsteigusi. 1985.gadā dzimušais vīrietis bijis šokā, ieraugot, ka kāds izsit viņa dzīvokļa logu un iemet pa to granātai līdzīgu priekšmetu. Šī likumsargu iebrukuma rezultātā sadedzināta istabā esošā gultasveļa, salauzts galds, sabojāta signalizācija utt. «Faktiski tika nodarīts nevajadzīgs kaitējums, kuru varēja arī nenodarīt,» uzskata advokāte.

Aizturētais Latvijas pilsonis Imantas dzīvoklī mitinājies kopā ar saviem vecākiem, taču kratīšanas brīdī mājās bijis viens. Tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji no dzīvokļa izņēmuši Čalovska datoru, viņa vecāku datoru, kā arī cietos diskus un citus priekšmetus. Pats aizdomās turētais aizvests prom, bet dzīvoklis tikmēr atstāts neaizslēgts un neapsargāts, turklāt par Čalovska aizturēšanas faktu viņa tuviniekiem nav paziņots, preses konferencē klāstīja Bulgakova.

Advokāte pauda sašutumu par to, ka kratīšanā aktīvas darbības veikuši arī ASV izmeklēšanas iestāžu pārstāvji, lai gan Latvijas normatīvie akti paredz, ka gadījumā, ja tiek saņemts tiesiskās palīdzības lūgums no ārvalsts, tas jāizpilda Latvijas tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem, savukārt palīdzības prasītāji faktiski drīkst tikai būt klāt šajās darbībās, bet ne aktīvi tajās piedalīties. Bez tam Bulgakova ir sašutusi par to, ka sākotnēji Čalovskim nav bijusi iespēja sazināties ar advokātu.

Čalovska advokāte sacīja, ka viņas klients nav agrāk tiesāts un nekad arī nav bijis ASV. Pretēji iepriekš publiski izskanējušajai informācijai, Čalovskis neesot atskaitīts no studijām Rīgas Tehniskajā universitātē, bet 2008.gadā absolvējis šo augstskolu, kļūstot par diplomētu inženieri datorzinībās un datortehnikā.

 

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/tehnologijas/internets/451090-asv_apsudz_kibernoziedznieku_bandu_tostarp_kads_latvietis
Chicagotribune: http://www.chicagotribune.com/news/sns-rt-us-cybercrime-gozibre90m14p-20130123,0,904842.story
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/criminal/aizturetais-hakeris-parsudzejis-lemumu-par-izdosanu-asv.d?id=43000184
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/kriminalzinas/451253-hakerim_no_latvijas_asv_draud_30_gadu_cietumsods
Arstechnica: http://arstechnica.com/security/2013/01/how-the-feds-put-a-bullet-in-a-bulletproof-web-host/
Justice.gov: http://www.justice.gov/usao/nys/pressreleases/January13/GoziVirusDocuments/Calovskis,%20Deniss%20S4%20Indictment.pdf
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/tehnologjijas/vai-kibernoziegumos-apsudzeto-izdos-asv.a18609/
Apollo.lv: http://www.apollo.lv/zinas/bijusais-rtu-students-bijis-soka-kad-dzivokla-logu-izsita-specvieniba/551045

2013-01-23  »  edgars

 1. Anonymous
  24 January 2013 @ 21:53

  http://www.apollo.lv/zinas/specvienibas-aizturetais-bijusais-rtu-students-nevelas-izdosanu-asv/550835

  džekam negribās sēdēt

 2. A.
  26 January 2013 @ 16:27

  Masu mēdijos jau manāma krāpnieka apbrīnošana. “IT speciālists, kurš izgudrojis vienu no finansiāli postošākajiem vīrusiem.”

 3. vārds
  28 January 2013 @ 09:43

  Vainīgs vai ne, bet tā saucamais “maski šou” jau nu gan šajā gadījumā bija pilnīgi lieks. Nav tak nekāds terorists.
  Katrā ziņā visiem līdzīga aroda piekopējiem nu skaidrs, ka ir obligāti jāievieš panic button.

 4. KL
  4 February 2013 @ 20:55

  http://www.theregister.co.uk/2013/02/04/dns_changer_guilty_plea/
  Igaunijas “valstpiederīgā” storijs

Re: ASV specoperācijā aizturētais kibernoziedznieks tiek apsūdzēts Gozi vīrusa izstrādēTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>