Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijas Radio “Krustpunktā”: Vēlēsim – internetā… Cik reāli to ieviest Latvijā?

Kategorija: eparaksts + eVelešanas + LVRTC + SM

e-voting

2013.01.25. 13:05
Vēlēsim – internetā… Cik reāli to ieviest Latvijā?
Vērtējam iespēju vēlēšanās, referendumos un parakstu vākšanās ieviest interneta sistēmu. Studijā: Satiksmes ministrijas sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) pētnieks Māris Alberts un Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta. Sarunu raidījumā “Krustpunktā” vada Kārlis Streips.

Interneta vēlēšanas Latvijā var ieviest, ja iedzīvotājiem būs identifikācijas (ID) kartes un politiskā griba vai vēlme to izdarīt, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” sacīja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta. Viņš norādīja, ka ir vairākas valstis, kuras ir mēģinājušas ieviest interneta balsošanu, bet tas nav izdevies. Tomēr lielākoties tās esot valstis, kurās nav ieviestas ID kartes.

Pret interneta velēšanu sistēmas ieviešanu Latvijā ir Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija. Tās pētnieks Māris Alberts raidījumā „Krustpuntā” norādīja, ka nozares speciālisti ir pret šo projektu drošības apstākļu dēļ. Viņš  atklāja, ka Latvijā nav pieredzējuši datu speciālistu un kriptogrāfu, kas varētu uzraudzīt šo procesu. Tā esot arī Igaunijas veiksme, jo viņi jau pirms ilgāka laika attīstījuši šādu nozares speciālistu veidošanos valstī. M.Alberts arī klāstīja, ka pēdējo gadu akadēmiskajās publikācijās pasaulē interneta vēlēšanu ideja nolīdzināta līdz ar zemi.

Satiksmes ministrijas sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis savukārt raidījumā norādīja, ka citas nozares asociācijas tik noliedzošas nav. „Mums Latvijā ir jāsaprot, ka ja mēs pieņemam lēmumu virzīties, tad ir jāiesaista visa nozare, lai novērstu šaubu ēnu,” sacīja E.Beļskis. Viņš arī norādīja, ka Latvijas iedzīvotāji izmanto ļoti daudz dažādus elektroniskos pakalpojumus. Ja jau iedzīvotāji tos tik plaši izmanto, tad jau tām uzticas, klāstīja ierēdnis.

Arī J. Bokta oponēja, norādot, ka vēlēšanu drošību nevar nodrošināt tikai ar drošu kodu, bet ar procesu kopumu.

Māris Alberts arī paziņoja, ka nākošās interneta vēlēšanas Igaunijā nenotiks.

Avoti:
Latvijas Radio: http://lr1.latvijasradio.lv/zinas/mater/22583.mp3
LTV: http://www.ltv.lv/zinas/latvija/valsts-pavalde/bokta-interneta-veleshanas-var-ieviest-ja-ir-id-karte-un-politis.a18596/

2013-01-28  »  edgars

 1. petruha
  28 January 2013 @ 12:53

  Labi vien, ka ir kāds, kurš tos e-vēlēšanu tirliņus pie vietas noliek.

 2. B.
  31 January 2013 @ 22:24

  Tā dziņa ieviest e-vēlēšanas, liek domāt, ka daži te ir saskatījuši kārtējo zelta tiltu vai bibliotēku — vai nav vienalga, būs drošs vai nebūs, vajadzīgs vai nē, galvenais ir process, kurā naudu ievākt.

 3. master
  4 February 2013 @ 22:23

  Un tagad tieši to pašu ideju apskatāmies, ja ir ATKLĀTAS vēlēšanas, OK? Var tad vai nevar?

Re: Latvijas Radio “Krustpunktā”: Vēlēsim – internetā… Cik reāli to ieviest Latvijā?Tags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>