Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

DP piemērojot kriminālatbildību par pretnoklausīšanās ierīču izmantošanu

Kategorija: DP + Juridiskie aspekti + Operatīvā darbība

dp_kriminallikuma_237_pants

Valdība pirms trim gadiem paklusām esot akceptējusi normatīvo aktu izmaiņas, kas privātpersonām par mēģinājumiem nepieļaut savu klātienes sarunu un telefonsarunu noklausīšanos pat savas mājas vai dzīvokļa ietvaros – nosaka kriminālatbildību un līdz pat divu gadu cietumsodu, ceturtdien raksta portāls Pietiek.com.

Portāls arī norāda ka, pēc neoficiālām ziņām, Drošības policijā pēdējā laikā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas, uzstādot savās mājās vienkāršākas vai sarežģītākas ierīces, kas traucē tur slepeni uzstādītu mikrofonu un citu noklausīšanās ierīču darbību, šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.
Oficiālus skaidrojumus no Drošības policijas Pietiek nav izdevies saņemt, taču neoficiāli zināms, ka kriminālprocesu sākšanai ir “radoši” izmantots Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājies spēkā 2009. gada rudenī, – “Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana“.

Dombrovska valdība šādu sarakstu arī ir apstiprinājusi, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī “iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai” – speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori.

Ar aicinājumu izvērtēt, vai šie nosacījumi nepārkāpj Latvijas iedzīvotāju pamattiesības, portāls Pietiek ir vērsies pie tiesībsarga Jura Jansona.

Lapsa noteikti būtu apmierināts, ja viņa kaimiņš izmantotu plaša frekvenču trokšņu ģeneratoru, kā rezultātā Lapsam nedarbotos mobilie un citi bezvadu sakari.

Interesants komentārs no defense.lv lasītāja, par Lato Lapsas iluzoro pietiek.com apmeklētaju datu aizsardzību:

Brīnos, kāpēc DP ķemerējas ar Lapsu. Daudz vienkāršāk būtu uzrakstīt nacionālās drošības vēstuli SIA Gemius un iegūt datus par lietotāju, kurš tajā brīdī apmeklēja portālu.
Maza jēga glabāt serverus islandē, ja informācija par visiem apmeklētājiem tiek nodota gemius, tunt un citiem LV esošiem skaitītājiem.

Avoti:
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/zinas/iedzivotajiem-par-pretnoklausisanas-iericu-izmantosanu-savas-majas-var-draudet-divi-gadi-cietuma-13998494
Pietiek.com: http://pietiek.com/raksti/kriminalsodi_par_cinu_pret_sarunu_noklausisanos_dombrovskis_kluse,_pietiek_versas_pie_tiesibsarga_un_drosibas_policijas

2013-03-14  »  edgars

 1. vārds
  15 March 2013 @ 12:03

  uz Gemius datu pamata NEKO nevar pierādīt! It īpaši ja runa ir nevis par vienkāršu apmeklējumu, bet par to kurš ielicis konkrētu komentāru.

 2. petruha
  16 March 2013 @ 11:13

  Islandē serveri tur nejau apmeklētaju labad, bet, lai pietiek.com nevarētu Latvijas tiesībsargājošās instances aizklapēt vai ietekmēt saturu. Tikpat labi varētu arī defense.lv pārmest, ka iedrošina apmeklētājus uzticēties viņu lētajam SSL sertifikātam un publicēt informāciju izmantojot kontaktformu, nekur nepieminot, ka anonimitātes labad būtu ieteicams lietot vismaz Toru.

 3. cunt
  17 March 2013 @ 12:55

  Tur ir divi zaķi ar vienu šāvienu. Nevar ne ietekmēt saturu un pievērt, nedz iegūt apmeklētāju datus. Islade viņus sūta bekot, savukārt L.Lapsa sūta uz skolu. Cik zināms, tieši tas, ka serveri ir Islandē viņiem sagādā lielas problēmas.

 4. edgars
  18 March 2013 @ 21:35

  vārds: DP nav vajadzīgs pierādījums, bet cilvēks.

  petruha: domā, ka DP ir spējīgs un tiesīgs veikt mitm attakus?

 5. khmm
  19 March 2013 @ 09:19

  Par Illarionu – tak nav viņš parasts ierindas pilsonis. Ir taču skaidrs, ka tas šoreiz ir tikai iemesls “paņemt” viņu.
  Drošvien starp pārējām “personām, kas šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar, kā zināms, aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos” ir arī Lindermans ar draugiem.

 6. Liberālis
  22 March 2013 @ 10:41

  Lai slēptu pēdas var izmantot to pašu Toru, tad vēl ir vesela jūra ar free vpn pakalpojumu sniedzējiem, kuros izmanto pptp. l2tp/ipsec un beidzot openvpn protokolus un kuri mūsu DP pagrūti aizsniedzami. Iebūvētie klienti ir praktiski visās OS ieskaitot mobilās Andoid, iOS, WP7.

Re: DP piemērojot kriminālatbildību par pretnoklausīšanās ierīču izmantošanuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>