Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Vai valstī darbojas visu sarunu noklausīšanas monitoringa sistēma, kas reaģē uz atslēgvārdiem?

Kategorija: Izlūkošana + Operatīvā darbība + SAB

janis_maizitis_900sekundes

Intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» Maizītis skaidroja: «Ja ir runa par valsts likumīgo darbību, tad cilvēki noteikti var justies droši tikmēr, kamēr tiek runāts par sauli, pavasari, par ģimenes lietām.»
Viņš uzsvēra, ka citādāk ir, ja kāds telefonsarunās min noziegumus, noziedzīgus darījumus – tad būtu jārēķinās ar to, ka valsts drošības iestādes šīs sarunas varētu noklausīties.

Šie Maizīša kunga vārdi, manuprāt, raisa pamatīgas bažas par to, ka valstī darbojas visu sarunu noklausīšanas monitoringa sistēma, kas reaģē uz atslēgvārdiem. Nekā savādāk es nevaru izskaidrot specdienestu spējas identificēt visus, kas sarunās piemin noziegumus.

Tas gan vairāk izskatās pēc neveiksmīgas Maizīša izteikšanās.

Nepārprotami Latvijas Republikas teritorijā tiesībsargājošo un drošības iestāžu rīcībā esošais tehniskais nodrošinājums pieļauj iespēju, kad cita starpā to varētu izmantot totālas sarunu kontroles monitoringa veikšanai pēc sistēmā ievadītiem atslēgvārdiem un arī iedzīvotāju izsekošanai liekot lietā spiegošanas datorprogrammas.

Tātad, lai pielietotu sarunu noklausīšanas monitoringa sistēmu vai spiegošanas datorprogrammu, pēc attīecīgiem Saeimas un Ministru kabineta lēmumiem, drošības iestādēm savos iekšējos normatīvajos aktos būtu jānosaka principi, pēc kuriem šīs sistēmas un programmas tiek izmantotas.

Kurš likums nosaka Satversmē garantēto tiesību izņēmumu un pieļauj šādu masveida monitoringa sistēmas pielietošanu?

Premjeram būtu jāpamato, kura konkrēti valsts amatpersona un uz kāda pamata ir klasificējusi spiegošanas datorprogrammas izmantošanu FinSpy iedzīvotāju izsekošanai, kā arī būtu jānorāda vismaz iekšējā normatīvā akta nosaukums, uz kura pamata šādas darbības tiek veiktas.

Par FinFisher komandcentru Lattelecom tīklā tika rakstīts labu laiku pirms ažiotāžas masu mēdijos. Arī šeit ir jautājums, kura likuma robežās tiesībsargājošajām iestādēm ir atļauts veikt aktīvus uzbrukumus personu datoriem un inficēt tos? Operatīvās darbības, Kriminālprocesa vai varbūt Valsts drošības iestāžu likumā?

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/comment/comment/andrejs-elksnins-slepena-informacija-par-slepenam-darbibam-ar-slepenam-programmam.d?id=43191654
Apollo.lv: http://www.apollo.lv/zinas/jaunieveletais-sab-vaditajs-kamer-cilveki-runa-par-sauli-un-pavasari-vini-var-justies-drosi/558408
LNT: http://www.tvnet.lv/online_tv/27345-jaunais_sab_vaditajs_par_slepenu_informaciju_vai_mus_noklausas

2013-04-02  »  edgars

 1. petruha
  2 April 2013 @ 23:19

  Tās ir pilnīgas muļķības, vismaz attiecībā uz internetu, kurā kaut ko tādu būtu relatīvi viegli ieviest, nekādas tādas sistēmas Latvijā nepastāv.

 2. edgars
  3 April 2013 @ 17:45

  petruha, tavs viedoklis par FinFisher komandcentru Latvijā?

 3. petruha
  4 April 2013 @ 08:30

  edgars, nav viedokļa.

 4. Artis
  4 April 2013 @ 16:02

  Kāpēc FinFisher incidentu neizmeklē CERT?

 5. Anonymous
  8 April 2013 @ 18:41

  Operatīvās darbības likums: “informācijas iegūšana no tehniskajiem līdzekļiem”. Lūdzu tev police vīrusu likumības pamatojums :)

 6. Anonymous
  8 April 2013 @ 18:43

  Kriminālprocesa likuma 219.panta „Elektroniskajā informācijas sistēmā esošo datu kontrole”

Re: Vai valstī darbojas visu sarunu noklausīšanas monitoringa sistēma, kas reaģē uz atslēgvārdiem?Tags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>