Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

DVI pārmet VARAM Lemberga personas koda publicēšanu Latvijas Vēstnesī

Kategorija: DVI + Personas dati

personas_kods

Vēl pirms lietas izskatīšanas tiesā E.Sprūdžs šā rīkojuma sakarā cietis jau divas sakāves: no tiesībsarga – par labas pārvaldības principa pārkāpšanu un no Datu Valsts inspekcijas (DVI) – par A. Lemberga personas datu izpaušanu oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Neatkarīgā no kompetentiem avotiem Reformu partijā noskaidroja, ka E.Sprūdža rīkojumā DVI ir konstatējusi Fizisko personu datu aizsardzības likuma pārkāpumu, par kuru paredzēts sods Administratīvo pārkāpumu kodeksā. DVI Neatkarīgajai apstiprināja, ka šāda lieta ir ierosināta, bet, tā kā administratīvais process joprojām turpinās, pagaidām nekādi komentāri netiek sniegti.

Lietas būtība ir šāda – E. Sprūdža parakstītajā rīkojumā, kas pagājušā gada 23. oktobrī publicēts Latvijas Vēstnesī, bija norādīts A. Lemberga personas kods. Gan DVI, gan Tieslietu ministrija savos atzinumos secinājušas, ka personas koda publicēšana šajā rīkojumā bijusi nesamērīga un nepamatota, jo A. Lembergs pilnībā ir identificējams, ja norāda viņa amatu, kas ir vienīgais Latvijā.

Ja jau Lembergs ir pilnībā identificējams arī bez personas koda, tad kā personas koda publicēšana varēja padarīt Lembergu vēl vairāk identificējamu? Vai arī Lemberga tiesības ir aizskartas, jo tagad visiem ir zināma tāda būtiska Lemberga privātās dzīves sastāvdaļa kā vecums?

Avoti:
NRA: http://nra.lv/latvija/politika/94276-sprudzam-trieciens-pec-trieciena.htm

2013-05-13  »  edgars

 1. phh
  13 May 2013 @ 19:40

  Atcerēsimies, ka bija skaļa ar lembergu saistīta prāva, kurā tiesa atzina, ka dokuments bez personas koda nav jāpilda :)

 2. > phh
  14 May 2013 @ 09:36

  Tās ir divas dažādas lietas.
  Šeit ir runa par to, vai vajadzēja uzrādīt pk – nevajadzēja, jo persona jau bija identificēta, bet otrajā – bija obligāti jāuzrāda, jo citādi personu nevarēja identificēt.
  Atcerēsimies arī, ka Lembergs minēto prāvu uzvarēja.
  Šādas administratīvās lietas par personas datu nelikumīgu apstrādi būs vēl daudz…

 3. Atis
  14 May 2013 @ 09:39

  Formāli – likums paredz apstrādāt datus pēc eispējas mazākā apjomā – tāpeč DVI ir taisnība. Pēc būtības – cilvēku Latvijā personu vislabāk identificēt pēc vārda uz vārda un personas koda. Amati nāk un iet. Citādi jau, sekojot DVI aizstāvētajai idejai, vides un reģionālās attīstības ministrs varēja vienkārši iztikt ar Ventspils mēra amatu – kas ir vienīgais Latvijā – un neizmantot arī vārdu un uzvārdu.

 4. muah
  14 May 2013 @ 13:16

  Baigā matu skaldīšana. Personu nekļūdīgi identificē personas kods, kas arī būtu jāizmanto personas identificēšanas mērķim.
  Viss pārējais ir nevajadzīga birokrātiska nasta. Savādāk sanāk, ka publicētājam vajag iegūt izziņu no PMLP par to, vai persona ir identificējama tikai pēc vārda vai pat varbūt tikai pēc uzvārda, vai tomēr nepieciešams arī personas kods.

 5. Neticis
  14 May 2013 @ 19:05

  Normālā gadījumā (bez idiotiskas vēsturiskās attīstības) personas kods būtu normāla “publiskā atslēga” — pa gabalu, labi redzams, numurs priekšā un pakaļā, kā auto. Un to izmantotu tieši paredzētajā veidā — lai jebkurš visā valstī varētu unikāli norādīt uz konkrētu cilvēku.
  Publiskā atslēga nevar būt slepeni dati, bet slepenus/privātus datus nevajag likt publiskajā atslēgā.
  DVI var piekrist tikai tur, ka esošajā sistēmā kodā ir norādīts mūsu vecums, un tai būtu jābūt mūsu privātajai lietai.
  Patiesais risinājums būtu nomainīt personas kodu uz tādu, kas nesatur privātus datus.

 6. vārds
  15 May 2013 @ 10:09

  Lemberga dzimšanas dati ir brīvi pieejami kaut vai tajā pašā vikipedijā.

Re: DVI pārmet VARAM Lemberga personas koda publicēšanu Latvijas VēstnesīTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>