Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

VP ENAP veikusi kratīšanu skolotāja dzīvesvietā saisībā ar vēstures grāmatas publicēšanu internetā

Kategorija: VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

Pēteris Reinfelds

Jurs aģentūrai LETA pastāstīja, ka šodien iznācis no mājas, lai dotos uz skolu pie bērniem, taču pie viņa pienākuši četri policisti no Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes. Viņi veikuši kratīšanu mājā, paņēmuši datoru un divas stundas pedagogu pratinājuši. Skolotājam piemēroti dažādi drošības līdzekļi, un viņš atzīts par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma panta par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm. Par šādu noziegumu viņam draud brīvības atņemšana līdz diviem gadiem vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Lai priecājas skolotājs, ka no ENAP darboņiem pa muti nedabūja.

Šādas policijas darbības notikušas, pamatojoties uz SIA «Apgāda Zvaigzne ABC» valdes priekšsēdētājas Vijas Kilblokas 5.februāra iesniegumu policijā par Jura izveidoto mājaslapu «www.pavelsjurs.lv», kurā bija ieskenēta izdevniecības izdotā Valda Klišāna grāmata «Vēsture vidusskolai». Jurs apgalvo, ka bijusi ievietota atsauce uz izdevniecību «Apgādu Zvaigzne ABC», «taču diemžēl saskaņojuma nebija».

Kā skaidro skolotājs, mājaslapa «www.pavelsjurs.lv» ir pirmā Latvijā, kurā bērni par velti varēja apgūt dažādas vēstures tēmas. Tajā bija Jura sagatavota audiolekcija, prezentācijas un citi metodiskie materiāli. Mājaslapu skolotājs izveidojis, jo daudziem bērniem nav nepieciešamo līdzekļu, lai iegādātos mācību materiālus. Par mājaslapas izveidošanu skolotājs bija saņēmis pat atzinību no Izglītības un zinātnes ministrijas.

Policija mājaslapu patlaban bloķējusi, un par to Jurs arī pauž neapmierinātību, jo uzskata to par savu intelektuālo īpašumu, turklāt tieši patlaban tā ir nepieciešama, jo bērniem ir eksāmenu laiks.

Izskatās, ka domēns nav konfiscēts, kā tas ir torrenti.lv gadījumā.

«Šāda policijas rīcība laikam nozīmē to, ka turpmāk mācību procesa laikā darba burtnīcas un grāmatas kopēt nevarēsim. Cik tālu aiziesim? Tad jātiesā visi. Kamēr visa valsts mudž no ofšoriem, tikmēr atrod skolotāju Liepājā,» ironizē Jurs.

Autortiesību likumā ir speciāls izņēmums, kas attiecās uz darbu izmantošanu izglītības mērkiem:

21.pants. Darba izmantošana izglītības un pētniecības mērķiem
(1) Obligāti norādot izmantotā darba nosaukumu un autora vārdu, kā arī ievērojot šā likuma 18.panta otrās daļas noteikumus, atļauts izziņotus vai publicētus darbus vai to fragmentus izmantot izglītības standartiem atbilstošās mācību grāmatās, radio un televīzijas raidījumos, audiovizuālos darbos, vizuālos uzskates līdzekļos un tamlīdzīgi, kas tiek speciāli radīti un izmantoti izglītības un pētniecības iestādēs nepastarpinātā mācību un pētniecības procesā to darbības mērķim atbilstošā apjomā nekomerciālos nolūkos.

Interesanti, kā šī lieta beigsies.

Avoti:
Apollo.lv: http://www.apollo.lv/zinas/policija-veic-kratisanu-liepajas-vidusskolas-vestures-skolotaja-maja-saistiba-ar-kadu-gramatu/567971

2013-05-16  »  edgars

 1. he
  16 May 2013 @ 22:18

  Džekam kā drošības līdzeklis piemērots aizliegums administrēt mājaslapu un lietot datoru uz 1 mēnesi:
  https://twitter.com/PavelsJurs/status/335052871022301184

 2. vārds
  17 May 2013 @ 10:36

  Zvaigzne ABC savas e-grāmatas joprojām nav uztaisījusi draudzīgas pasaulē populārākajam lasītājam Kindle! Ko no tādiem atpakaļrāpuļiem vēl var gribēt?

 3. vārds
  17 May 2013 @ 10:37

  ak jā, un caur web arhīviem visa viņa lapa ir smuki pieejama. Minētās grāmatas reku te – http://archive-lv.com/page/758105/2012-11-26/http://www.pavelsjurs.lv/dokumenti/

 4. Māris Alksnis
  17 May 2013 @ 13:50

  Tāpēc nereģistrējiet savas lapas LV domainā…

 5. Christian
  19 May 2013 @ 07:23

  Brīnos, ka nepievērš uzmanību pašai Zvaigznei- piemēram- par to, ka skolniekam ir pieeja informācijai tikai caur vienu grāmatu apgādu… Vai nu Konkurences padomei nekas nav sakāms, vai arī visas lietas ir tik ļoti “ar valsti sakārtotas”, ka neviens nepielīdīs…?
  Bet par to lai mums pastāsta pati Kilblokas kundze! :)

 6. d-k
  20 May 2013 @ 09:50

  Cik tālu mēs aiziesim? Ja jau Zvaigzne ABC ir tik ļoti sašutusi, tad lai nodrošina e-grāmatas un pieeju par lētāku naudu … lai skolēni, kuru vecāki nav labi nodrošināti spēj tādējādi būt konkurētspējīgi savā mācību procesā.
  Kārtējais stāsts par to ka kādam viss pārējais ir stingri pohuj bet interesē tikai peļņa :(

 7. ForkBerry
  20 May 2013 @ 22:40

  Vēlu Juram veiksmi.
  Kas nonāk Internetā, pieder Internetam.

 8. asdf
  10 June 2013 @ 12:08

  Ja tā nopietni, tad cik var irsties valsts līmenī, IZM un pavdoņaģentūru paskatā? Katrā priekšmetā pa 1 kārtīgai grāmatai (Ābece), kuras izstrādi un uzturēšanu finansē valsts. Saturs publiski pieejams, PDF, LaTex utjp. Kurš lētāk spēj iespiest N grāmatu tirāžu, tas uzvar un apgādā skolas. Ibio slinki izrēķināt cik skolēni būs tuvākajos X gados katrā vecuma/klašu grupā un sadrukāt normālu tirāžu, par lētu naudu? Turklāt visi tak mācās pēc vienas programmas.
  Tautsaimniecībai, skolām un skolēnu vecākiem tas noteikti būtu lētāk un pieļauju, ka pat efektīvāk un kvalitatīvāk. Liela daļa tā saukto mūsdienu mācību materiālu ir tādi krāmi, ka …

Re: VP ENAP veikusi kratīšanu skolotāja dzīvesvietā saisībā ar vēstures grāmatas publicēšanu internetāTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>