Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Svītrojumu automatizētā atpazīšanas sistēma kļūdās atpazīstot katru piekto vēlēšanu zīmi

Kategorija: eVelešanas

e-voting

Jau ziņots, ka vēlēšanu zīmes ieskenēs – katrai zīmei ir noteikts svītrkods, kas tās sadala pa partijām, savukārt vēlēšanu zīmes malās ir melni kvadrāti, kurus datorsistēma automātiski sakārto nepieciešamajā kārtībā. Visi vēlētāju ievilktie plusi, izdarītie svītrojumi un tukšās vietas datorsistēma sakārtos automātiski, sola Eglājs.

Teorētiski vēlēšanu zīmē izdarītās atzīmes būtu automātiski jānolasa jaunajai datorprogrammai un komisijai uz ekrāna būtu tam jāseko līdzi “ar acīm”, taču testējot sistēmu atklājies – no pieciem izmēģinājumā sasvītrotiem biļeteniem datorprogramma kļūdījās vienā jeb piektajā daļā, automātiski iezīmējot tādus kandidātus, pie kuru vārdiem balsotājs nekādas atzīmes nav izdarījis. Tādējādi komisija izlēmusi vēlēšanās neizmantot “šo automātiskuma iespēju, bet uz katru uzskaitāmo atzīmi klikšķināt manuāli”.

Vaicāts, vai nebūtu saprātīgi atcelt datorizēto balsu skaitīšanu Rīgā, ja ir tik liela iespēja kļūdām, viņš uzsver, ka viņam nav tiesību atcelt sistēmas pilnīgu izmantošanu iecirkņos, “jo tas ir normatīvs”. Viņam neesot arī tiesību apšaubīt sistēmu. Par konkrēto Ir.lv minēto pemēru Kokins teica, ka viņam tādu faktu nav un “tur kaut kas ir pārspīlēts”.

To OCR programmu taisa un pārdod savējie.

Viena no problēmām, par kuru satraucās vēlēšanu iecirkņu komisijas, bija saistītas ar svītroto deputātu kandidātu automātisko atpazīšanu. Proti: sistēma automātiski ar sarkanu iezīmēja tos uzvārdus, kurus vēlētāji bija svītrojuši. Taču, salīdzinot sistēmas iezīmētos uzvārdus ar oriģinālajām vēlēšanu zīmēm, bija redzams, ka sistēma par svītrojumiem uzskatīja arī uzvārdus ar garumzīmēm, līdz ar to iecirkņu darbiniekiem šie svītrojumi bija jānoņem manuāli un bija bažas par kļūdu risku.

Avoti:
Ir.lv: http://www.ir.lv/2013/5/29/balsu-skaitisanas-tests-raisa-bazas-par-velesanu-rezultatu-uzskaiti
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/zinas/velesanu-iecirknu-darbinieki-sudzas-par-nepilnibam-jaunaja-balsu-skaitisanas-sistema-14010869

Tagged:

2013-05-29  »  edgars

 1. Aleksejs
  29 May 2013 @ 21:58

  Ja nevar uztaisīt normālu OCR, tad kāpēc neuztaisīja vismaz normālas vēlēšanu zīmes?
  IZMai, acimredzami, jau ir kāds OCR, jo centralizētus eksāmenus viņi pārbauda automātiski (vismaz tās eksāmenu daļas, kur jāizvēlas atbilde no vairākām dotajām). Kāpēc nevarēja adaptēt to, vēlēšanu zīmēs pret katra kandidāta vārda ieliekot 3 lodziņus (+, -, 0)?

 2. Uldis
  29 May 2013 @ 22:20

  Risinājuma piegādātājs SOAAR

 3. Anonymous
  29 May 2013 @ 23:50

  Reģistrācijas datums: 17.10.2006.
  Reģistrācijas numurs: 45403018166
  Veids: sabiedrība ar ierobežotu atbildību
  Firma: sabiedrība ar ierobežotu atbildību “SOAAR”
  Adrese: Jēkabpils rajons, Salas pagasts, “Mazplānlejas”
  Parakstītais pamatkapitāls: 2000 Ls
  Apmaksātais pamatkapitāls: 2000 Ls

  Valde: Kadžulis Renārs, Jēkabpils rajons, Salas pagasts, “Mazplānlejas”, valdes priekšsēdētājs, ar tiesībām pārstāvēt kapitālsabiedrību atsevišķi

  Survilo Leonards, Jūrmala, Ceriņu iela 32-42, valdes loceklis, ar tiesībām pārstāvēt kapitālsabiedrību atsevišķi

 4. Andron Mc
  30 May 2013 @ 00:55

  Kārtējo reizi kautkādā mistiskā konkursā vinnējusi fiktīva bomžu firma?
  A kur IUB iepirkums vispār?

 5. Anonymous
  30 May 2013 @ 19:54

  http://www.ir.lv/2013/5/30/cimdars-velesanas-izmantota-balsu-skaitisanas-sistema-ir-latvijas-nokia

Re: Svītrojumu automatizētā atpazīšanas sistēma kļūdās atpazīstot katru piekto vēlēšanu zīmiTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>