Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Snoudena lieta un kādas metodes izmanto Latvijas dienesti

Kategorija: Datu drošība + Informācijas atklātība + Izlūkošana + Juridiskie aspekti + Operatīvā darbība

interception

Vienlaikus ne pati iedzīvotāju un partnervalstu izspiegošana, ne specdienestu pielietotie tehniskie risinājumi Latvijas Radio aptaujātajiem jomas pārzinātājiem nav nākuši kā liels pārsteigums. «Ja es rakstu internetā vai saku pa telefonu, tad to var noklausīties,» saka IT drošības speciālists Kirils Solovjovs.

Martā avīze New York Times nāca klajā ar publikāciju, ka daudzu valstu valdības noziedznieku ķeršanai un dažās zemēs arī politiski motivētai iedzīvotāju izsekošanai izmanto datorprogrammu ar nosaukumu FinSpy. Tā ļauj ierakstīt sarunas pa interneta telefonu Skype, ieslēgt datoru kameras un mikrofonus un fiksēt ar klaviatūru rakstīto. Pēc gadu ilgas izpētes pētnieki pamanīja FinSpy serverus 25 valstīs, tostarp Latvijā. «Tas nozīmēja, ka Latvijas iestādes tās izmantoja (..) Iespējams, ka to darīja citas valstis,» uzsver Solovjovs.

Latvijas drošības iestādes neizpauž, vai to rīcībā ir minētā vai kāda cita datorprogramma. Skaidrību par izspiegošanas metodēm nevieš arī prokuratūra. «Tas ir valsts noslēpums,» saka Evita Šiba, kas ir īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļas prokurore.

Tomēr Latvijas likumi pieļauj iespēju bez prasīšanas tiesai iegūt datus par to, kam, kad un cik ilgi persona zvanījusi.
Tikmēr prokurors Aleksandrs Višņakovs apgalvo, ka Latvijā nav iespējama situācija, ka bez pamatojuma par kādu ievāktu informāciju.

“Latvijas specdienesti pilda aktuālo valdošo partiju pasūtījumus. Grūti iedomāties, ka Rīgas mēra Nila Ušakova e-pasta uzlaušana būtu notikusi bez specdienestu līdzdalības,” tā portālam Diena.lv pauda bijušais iekšlietu ministrs, pašlaik Saeimas deputāts no Saskaņas centra Jānis Ādamsons.

A.Lejiņš arī norādīja, ka runas par specdienestu politisko angažētību ir tipiskas un parastas opozīcijai. “Ja Ādamsons saka, ka Ušakova e-pasta uzlaušana ir specdienestu roku darbs pēc valdošās partijas, kas ir Vienotība, pasūtījuma, tad ko lai saka, par Vienotības deputātu Zaķa un Kampara e-pastu uzlaušanu? Arī politiskais pasūtījums? Tā ka šāda veida runas ir tipiskas opozīcijai.”

Pašlaik saskaņošanā līdz nākamai nedēļai starp iestādēm ir Iekšlietu ministrijas darba grupā izstrādātās izmaiņas Operatīvās darbības likumā, kas prasīs telefona numuru un zvanu ilgumu iegūšanai saņemt prokurora vai tiesneša piekrišanu. Grozījumu izstrādes gaitā arī tiek apskatīta iespēja pēc operatīvo pasākumu veikšanas darīt zināmu personai, ka drošības iestādes par viņu interesējušās. Pašlaik šāda informācija izspiegotajam netiek atklāta, tomēr par grozījumiem vēl jānobalso Saeimai, vēsta Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas interneta ziņu portāls.

Latvijas Radio ierakstā daudz vairāk informācijas un komentāru.

Avoti:
Latvijas Radio: http://arh.latvijasradio.lv/getp.php?f=/1/201307/20130704_0809_r1.m4a
Latvijas Radio: http://bnn.lv/eksperti-iedzivotaju-izspiegosana-iespejama-ari-latvija-115697
Diena.lv: http://www.diena.lv/latvija/zinas/rusins-latvijas-specdienesti-noteikti-nerikojas-tapat-ka-asv-specdienesti-14014732

2013-07-09  »  edgars

  1. NyanCat
    10 July 2013 @ 08:53

    Murgi. Solovjovs tagad izrādās ir IT drošības eksperts. Lai nu paliek tas uz viņa gumijas sirdsapziņas, bet raksts ir tiešam murgs, ja nav ko rakstīt, tad nevajag rakstīt. Tādu sviestu sakult var jebkurš folijcepuru prozas adepts.

Re: Snoudena lieta un kādas metodes izmanto Latvijas dienestiTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>