Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Valdība nolemj izdot Denisu Čalovski ASV; ECT aptur izdošanu

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

18.jūlijā VP ENAP priekšnieks Gatis Gudermanis paziņo, ka VP atsakās uzsākt kriminālprocesu pret Denisu Čalovski, kas vēlāk tiek izmantots kā papildus arguments pret Čalovska izdošanu ASV:

Latvijas Valsts policija (VP) atteikusies sākt kriminālprocesu pret ASV smagos kibernoziegumos apsūdzēto rīdzinieku Denisu Čalovski. Kā liecina Saeimas deputāta Andreja Elksniņa (SC) internetā publiskotais VP lēmums, kriminālprocess atteikts, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 373.panta 1.punktu un 377.panta 1.daļas 1.punktu, kas nosaka, ka kriminālprocesu nedrīkst sākt, bet jau sāktais process ir jāizbeidz, ja nav noticis noziedzīgs nodarījums.

Iesniegumu rakstījušais deputāts mikroblogošanas vietnē «Twitter» šodien komentējis policijas lēmumu: «Saskaņā ar Krimināllikumu Čalovskis noziegumu nav izdarījis ne Latvijā, ne arī ārpus tās. Par ko tad būtu jāizdod?».

ENAP_Calovskis_iesniegums
31.jūlijā LTV ziņo interesantu neoficiālu informāciju:

LTV neoficiāli tapis zināms, ka jautājums par Čalovski ticis skatīts arī Nacionālās drošības padomē, tāpāt tapis zināms, ka izskaitļot Čalovski tiesībsargiem palīdzējis arī viņa hobijs – spēlēt kazino.

3.augustā LTV atskaņo ekskluzīvu interviju no Centrālcietuma, kurā Deniss Čalovskis vēlreiz pilnībā noliedz savu vainu:

„Sanāk tā, ka viņš nebija norādījis uz mani, cik es sapratu, viņš bija vienkārši norādījis uz to niku, bet nezinu, kāpēc to niku saistīja ar mani,” norāda Čalovskis. „Saprotiet, es esmu tāds kā ķīlnieks šajā apstāklī un varu tikai pateikt to, ka es nezinu gan to Krievijas pilsoni, gan to Rumānijas pilsoni nezinu, un nezinu par to Gozi vīrusu un neesmu palīdzējis kaut kādiem shēmotājiem īstenot viņu shēmas un dabūt kaut kādu naudu, un arī neesmu saņēmis.”

Deniss_Calovskis_cietums

2.augustā LUMII darbinieks Bruno Martuzāns CERT.LV portalā esidross.lv publicē (vēlāk to pārpublicē arī Latvijas Avīze un LETA) savu versiju par notikumiem ar Čalovski (vēlāk Latvijas Radio raidījumā atzīstot, ka tikai izteicis minējumus, balstoties uz publiski pieejamo informāciju):

Šī iemesla dēļ FIB svarīgi bija nevis iegūt šo programmu, bet gan kaut ko samaksāt Miami, vai precīzāk: uzzināt, kā var samaksāt. Kaut kādam Miami samaksāt nevar, jāzina reāla cilvēka reāls konts. Tāpēc pilnīgi dabiski, ka pircējs palūdza bankas konta informāciju, uz kurieni pārskaitīt naudu, un Miami, protams, to iedeva – informāciju par savu kontu, ne jau nu par kaut kādu svešu. Tagad atlika tikai salīdzināt datora īpašnieka vārdu ar bankas konta īpašnieka vārdu. Tie sakrita un slazds aizkrita! Starp citu, kad savulaik arī Ņ.Kuzmins paziņoja savu bankas kontu vienam no kompanjoniem, šis fakts nepaslīdēja garām modrajam FIB.

6.augustā valdība beidzot lemj par Čalovska izdošanu:

Valdība otrdien slēgtajā sēdē vienojusies atsaukties ASV lūgumam un izdot tā saukto Imantas hakeri, smagos kibernoziegumos apsūdzēto, Denisu Čalovski tiesāšanai. Par tā izdošanu balsoja septiņi ministri, savukārt pret bija visi Reformu partijas ministri un kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (NA).

7.augustā ECT nosaka pagaidu aizliegumu Čalovski izdot ASV:

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņēmusi izskatīšanai kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska advokātu iesniegumu un noteikusi pagaidu aizsardzību – aizliegumu izdot Čalovski ASV, informēja Čalovska pārstāvis advokāts Saulvedis Vārpiņš. To apstiprināja arī Ārlietu ministrija, informējot, ka Ministru kabineta pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojs ir saņēmis vēstuli no Eiropas Cilvēktiesību tiesas, kurā Eiropas Cilvēktiesību tiesa paziņo par tās lēmumu piemērot pagaidu aizsardzības pasākumus lietā “Čalovskis pret Latviju”.

ECT Latviju pārstāv Ārlietu ministrija. Tās oficiālā pozīcija iepriekš bija, ka Čalovski izdot nevajadzētu. Līdz ar tiesas nolēmumu aktualizējies jautājums – vai uz visu lietas izskatīšanas laiku vajag paturēt tā dēvēto Imantas hakeri apcietinājumā. Pašreizējais apcietinājuma beigu termiņš ir novembris.

Kristīne Līce parstave ECT

Juristi norāda uz kārtējo Latvijas tiesu sistēmas izgāšanos:

Saeimas Juridiskā biroja juridiskais padomnieks Edgars Pastars ECT lēmumu jau nodēvējis kā smagu tiesisku signālu Ministru kabinetam un Augstākajai tiesai.

Šīs 10-mit lappuses ir šā gada 30. janvārī Augstākās tiesas pieņemtais lēmums izskatot Denisa Čalovska sūdzību par ģenerālprokuratūras lēmumu par viņa izdošanu ASV. Tiesas sēdes priekšsēdētājs bija tiesnesis Aivars Uminskis un pieņemtajā lēmumā par Čalovska izdošanu, iespējamie cilvēktiesību pārkāpumi ir aprakstīti vien divos teikumos.

LTV aptaujātie juristi norāda – tieši šie divi teikumi pierāda, ka iespējamos cilvēktiesību pārkāpumus Augstākā tiesa nemaz nav vērtējusi. Un šis fakts varētu būt viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc ECT varētu būt sniegusi Latvijas valdības lēmumam negatīvu atbildi.

Viņš norāda, ka Ģenerālprokuratūrai un AT būs jāveic cilvēktiesību analīze. „Turpmāk šādās lietās ir jāveic arī pienācīga cilvēktiesību aizsardzības analīze, kas nav vienkārša, jo šeit saduras vairāki cilvēktiesību līgumi, arī juristiem dažkārt ir grūti, kad ir jāskatās ne tikai vienā līgumā, bet jāskatās arī ECT konvencija, arī tās garantijas, kas izriet no konvencijas. Gribētos cerēt, ka attiecīgi secinājumi pēc šī gadījuma tiks izdarīti,” saka Kučs.

AT_Calovskis_izvertejums

Šā visa sakarā parādījās viedokļi, ka Latvijas tiesas nemaz nebūtu spējīga tikt galā ar Čalovska lietu:

Taču tiesā pēdējos gados nonākušas tikai līdz 30 lietām pēc visiem ar kibernoziegumiem saistītajiem likuma pantiem. Viens no kibernoziegumos zinošākajiem Latvijas tiesu sistēmas pārstāvjiem, Satversmes tiesas tiesnesis Uldis Ķinis uzskata – jāstiprina policijas kibernoziegumu apkarotāju juridiskās zināšanas. «Mums tiešām ir labi speciālisti, kas policijas līmenī ir spējīgi identificēt pārkāpēju, pārkāpēja atrašanās vietu. Vājākais posms ir tieši juridiskā datu analīze un izvērtēšana. Protams, atsevišķos gadījumos ir problēmas ar kibernoziegumu ekspertīzēm,» skaidro Ķinis.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis nepiekrīt, ka policija pilnībā netiktu galā ar informācijas tehnoloģiju vides noziegumiem. Tomēr atzīst – lai arī kibernoziegumu atklāšanai izveidota īpaša nodaļa, darbinieku skaitam tajā būtu jāpalielinās, tāpat kā zināšanu līmenim. «Ja skatāmies no kriminālistikas viedokļa, tad notikuma vieta ir ēka, dzīvoklis, lauks, mežs. Virtuālā vide ir kaut kas cits. Un tas noteikti ir tas, ar ko policistiem ir jāsaskaras un zināšanas prasās daudz, daudz augstākas,» atzīst policijas priekšnieks. Ķuzis norāda, ka šogad pavasarī ar Policijas koledžu panākta vienošanās, ka inspektoriem datori mācību laikā jāapgūst nevis lietotāja, bet administratora līmenī.

Uldis_Kinis_LTV

Viens no Čalovska advokātiem Saulvedis Vārpiņš Latvijas Radio raidījumā “Aktuālais temats” paskaidro, kāpēc bez atlīdzības aizstāv Čalovski:

Ja, piemēram, šajā gadījumā Čalovskis būtu, atrodoties ASV, kaut ko izdarījis, tad mēs neviens nedarbotos šādā veidā un neaizstāvētu viņu.

Šī problēma neskar tikai Čalovski, tas var skart jebkuru mūsu jaunieti, kuri internetā dara daudz ko, un šī problēma var atnākt pie jebkura, var izrādīties, ka viņš kādreiz kaut ko ir pārkāpis (red. autortiesības).

 

Saulvedis_Varpins

Nobeigumā var palasīt Ivetas Kažokas pārdomas un piekrist, ka publiskajā telpā ir daudz neskaidrību ap šo lietu:

Lūk, informācija, kas pietrūkst:
1) Vai noziegums, kurā ir apsūdzēts Čalovskis, ir noziegums tikai ASV, vai arī Latvijā (un vai Latvijā viņu par to var sodīt)?
2) Vai, lemjot par izdošanu, tika veikta pienācīga cilvēktiesību pārbaude?
3) Uz kādas informācijas pamata MK sēdē ministri ir pieņēmuši lēmumu un balsojuši?
Latvijas publiskajā telpā nu jau vairākus gadus pietrūkst foruma, kuru reiz piedāvāja Jāņa Dombura vadītais raidījums “Kas notiek Latvijā?” – un šī nu ir situācija, kur tas būtu īpaši noderīgs! Jo diemžēl tā arī neizveidojās alternatīva, kas ļautu sapulcināt “atslēgas” cilvēkus (un tikai atslēgas cilvēkus!) kāda jautājuma IZĶIDĀŠANAI un tikt skaidrībā par pamatlietām, nošķirot svarīgo no fona trokšņa.

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/kriminalzinas/472672-latvijas_policija_atsakas_sakt_kriminalprocesu_pret_calovski
LTV: http://www.youtube.com/watch?v=m-qakf9y_LA
LSM.lv: http://www.lsm.lv/lv/zinas/latvija/calovskis-noliedz-savu-saistiibu-ar-kibernoziegumiem.a62428/
LSM.lv:http://www.lsm.lv/lv/zinas/latvija/calovski-izdos-tiesashanai-asv.a62573/
LSM.lv:http://www.lsm.lv/lv/zinas/latvija/ect-pienjem-pieteikumu-par-calovski-aptur-vinja-izdoshanu.a62721/
LSM.lv:http://www.lsm.lv/lv/zinas/latvija/bordans-ect-lemums-nav-parsteidzoshs-advokati-lugs-calovski-atbr.a62737/
LSM.lv:http://www.lsm.lv/lv/zinas/latvija/juristiem-ect-lemums-calovska-lieta-izbriinu-neizraisa.a62755/
LTV: http://www.youtube.com/watch?v=ypYqrMBPFRE
Bruno Martuzāns: https://www.esidross.lv/2013/08/02/ka-atklaja-imantas-hakeri-un-kas-vinam-draud-asv/
LTV: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/474122-eksperti_policijai_un_tiesam_trukst_it_zinasanu
Latvijas Radio: http://lr1.latvijasradio.lv/lv/raksts/aktualais-temats/valdiiba-calovskis-tomer-jaizdod-asv.a27128/
Iveta Kažoka: http://politika.lv/article/latvijas-hakerstasts-ka-atskirt-svarigo-no-troksna

2013-08-11  »  edgars

 1. :)
  12 August 2013 @ 21:06

  http://ej.uz/4qm8

 2. Māris
  13 August 2013 @ 11:02

  Papildus avots izpētei:

  http://www.justice.gov/usao/nys/pressreleases/January13/GoziVirusDocuments/Calovskis,%20Deniss%20S4%20Indictment.pdf

 3. njaa
  14 August 2013 @ 10:11

  Ja ASV prasītu kādu izdot, lai sodītu par “autortiesību” pārkāpumiem, tad gan būtu skandāls, jo autortiesības pamatos ir netaisnīgas.

 4. Andron Mc
  27 August 2013 @ 09:59

  Bljins, skaidri redzams ka apsūdzibu neceļ, jo nau par ko! Kāda velna pēc viņš vel nav atbrīvots?!?!?!? Kā var šitā turēt cietumā cilvēku, bez tiesas, bez apsūdzibas, bez pierādijumiem?! WTF?! Guantanamo?

Re: Valdība nolemj izdot Denisu Čalovski ASV; ECT aptur izdošanuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>