Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

LATA: interneta vēlēšanu sistēmas izstrādes priekšizpētes projekta izveide – bezjēdzīga naudas izšķērdēšana

Kategorija: eVelešanas

lata_logo

Pēdējās nedēļās atkal aktualizējies interneta vēlēšanu jautājums – Satiksmes ministrija (SM) aicina piešķirt no valsts budžeta 250 000 latu koncepcijas projekta Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi interneta vēlēšanu sistēmas priekšizpētei, lai pie optimistiskākā scenārija īstenotu pirmās interneta vēlēšanas jau nākamgad.

Lai gan koncepcija paredz izmantot “drošas” kriptogrāfijas tehnoloģijas un “auditētas” matemātiskas metodes, pasaules zinātniskajā literatūrā nav informācijas par šādu pārbaudītu, droši izmantojamu risinājumu eksistenci un pieejamību. Vairums valstu pēc pilotprojektu veikšanas ir secinājušas, ka pastāv pārāk lieli rezultātu viltošanas riski – tiek identificēti dažādi drošības riski, kas skar augstu sistēmas apdraudējumu gan no iekšpuses (negodīgs izstrādātājs, sistēmas administrators, uzturētājs vai lietotājs), gan ārpuses (aktīvisti un hakeri, protestētāji, kas vēlas nograut vēlēšanu procesu, nedraudzīgas valstis utt.).

Igaunijā interneta vēlēšanu ticamība tika apšaubīta tiesā – tur students demonstrēja programmatūru, kas ļauj manipulēt ar valsts parlamenta vēlēšanu rezultātiem, apšaubot balsošanas konfidencialitāti un balsu saņemšanas korektumu. Tā kā viņam nebija pierādījumu par reāliem incidentiem, prasība tika noraidīta, taču par Igaunijas vēlēšanu drošības līmeni kritiski izsakās arī atzīti ārvalstu datorzinātnieki, kā arī vadošais Igaunijas kriptogrāfs Helgers Lipmaa. Apzinoties uzticēšanās problēmu, Igaunijas Elektronisko vēlēšanu komisija ārvalstu ekspertu spiediena rezultātā šovasar daļēji atklājusi savu serveru programmatūras pirmkodu.

Secinājums ir viennozīmīgs: Koncepcijā pieprasītā interneta vēlēšanu sistēmas izstrādes priekšizpētes projekta izveide 250 000 LVL vērtībā ir pilnīgi bezjēdzīga nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšana, jo priekšizpētes rezultāts ir skaidrs jau šobrīd: pašreizējo interneta tehnoloģiju un zināšanu līmenī nav iespējama droša un vienlaicīgi aizklāta interneta vēlēšanu sistēma, kas nodrošinātu Latvijas pilsoņiem tiesības būt pārliecinātiem par vēlēšanu godīgumu. Tā kā Koncepcijas autori nav mēģinājuši kaut vienu no identificētajiem riskiem atspēkot, tad Koncepcijas projekts valdībai ir jānoraida pilnībā.

Diez vai pasaules zinātniskajā literatūrā ir informācija par pilnīgi drošu tradicionālo vēlēšanu risinājumu eksistenci un pieejamību?

Avoti:
LATA: http://www.diena.lv/latvija/viedokli/eksperts-sapnis-par-interneta-velesanam-turpina-vilinat-14022574

Tagged:

2013-08-29  »  edgars

 1. vārds
  30 August 2013 @ 10:15

  Pašreizējā Latvijas ekonomiskajā un ģeopolitiskajā stāvoklī lielākais risks ir liela apmēra balsu pirkšana. Tāpēc vien interneta vēlēšanas ieviest šobrīd nedrīkst.

 2. Anka
  2 September 2013 @ 16:01

  Vai tiešām beidzot nevar sarakstīt visus iespējamos riskus vienā kolonnā, risinājumus otrā un nomierināties. Elektroniskās vēlēšanas ir bīstams ierocis. Vara apreibina, vai tādēļ, nav vēlmes aizdomāties, kas notiks, kad šis ierocis nonāks oponentu rokās??? Vai tiešām kāds grib to piedzīvot. Ir tik daudz lietu, kuras vēl var elektronizēt, tad kāpēc tieši šī. Manuprāt, kāds tiecas pēc lauriem.

 3. AK
  3 September 2013 @ 10:53

  Vēlētāju reģistram jau ir veikta ļoti detalizēta (spriežu pēc cenas) risku analīze…

  Vēlētāju reģistra, ar to saistītās informācijas un komunikāciju infrastruktūras risku analīze (72225000-8)
  Piegādātājs (-ji): SIA “IT Centrs” (40003481064)
  Līgumcena: 19 800,00 LVL

 4. > AK
  4 September 2013 @ 12:15

  Tas ir tikai vēlētāju reģistrs, viena apakšsistēma.
  Tā nav ne e-vēlēšanu sistēmas RA un ne e-vēlēšanu biznesa RA ne tik.

Re: LATA: interneta vēlēšanu sistēmas izstrādes priekšizpētes projekta izveide – bezjēdzīga naudas izšķērdēšanaTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>