Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

VP nākotnē plāno palielināt kiberpolicistu skaitu

Kategorija: VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

ints_kuzis__kollazh

Rīga, 1.sept., LETA. Klasisku kibernoziegumu izmeklēšanā Valsts policijai (VP) netrūkst kapacitātes, taču, lai sekmīgāk cīnītos ar noziegumiem virtuālajā telpā, policija nākotnē plāno palielināt kiberpolicistu skaitu, intervijā aģentūrai LETA atzina Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

“Ja mēs runājam par klasiskiem augsta līmeņa kibernoziegumiem, tad ir muļķīgi paziņot, ka policijai nav kapacitātes kibernoziegumu izmeklēšanai. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki ir augstas klases speciālisti. Brīžiem ir pat grūti pateikt, kāpēc, ņemot vērā atšķirīgās sociālās garantijas ar privāto sektoru, šie speciālisti turpina uzcītīgi veikt savus dienesta pienākumus. Acīmredzot nauda ne vienmēr nosaka visu – šiem cilvēkiem ir aicinājums un misijas apziņa,” secina VP priekšnieks.

Fakti gan liecina, ka ENAP Kibernoziegumu nodaļā strādā darbinieki bez IT izglītības, ar tiesiskuma izpratnes trūkumu un varmācīgām tieksmēm.

Pēdējā laikā policija ir veikusi vairākus pasākumus, lai uzlabotu cīņu ar pārkāpumiem virtuālajā vidē.

Pirmkārt, Valsts policija pagājušajā gadā sākusi ES projektu par notikuma vietas apskati. Šajā projektā ietilpst standarta izstrāde notikuma vietas apskatei visiem noziegumu veidiem, tostarp virtuālajā vidē.

Otrkārt, ar nākamā gada 1.janvāri Valsts policijas koledžā padziļinātās apmācībās tiks izmantoti elementi, kas attiecas uz virtuālo vidi.

Treškārt, plānots paplašināt kibernoziegumu apkarošanas nodaļas kompetenci un kapacitāti. Šobrīd nodaļā strādā 11 cilvēki, taču Ķuzis domā, ka speciālistu skaitu vajadzētu palielināt līdz 20. Protams, šādā gadījumā tiks pārskatītas arī nodaļas funkcijas. Šobrīd, piemēram, pedofilija lielā mērā ir pielāgojusies virtuālai videi, un šādus noziegumus izmeklē viena nodaļa Rīgas reģiona pārvaldē. Paplašinot Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas kompetenci, iespējams, šajā nodaļā varētu strādāt speciālisti, kas uzraudzītu situāciju ar pedofilu uzturētajām interneta vietnēm. Pasaules prakse liecina, ka teju katrā noziedzības nozarē policijā ir jābūt cilvēkam, kas uzrauga virtuālo vidi.

Ceturtkārt, šogad sadarbībā ar Eiropas Komisijas Krāpšanas apkarošanas biroju starptautiska projekta gaitā policija par apmēram 400 000 latu iegādājās jaudīgu tehniku ekspertiem, kas veic kiberekspertīzes un fonoskopiskās ekspertīzes. Tas ļaus samazināt rindas šādu ekspertīžu veikšanai.

Tikmēr ģenerālprokurors pauž bažas par kibernoziegumu izmeklēšanas kvalitāti:

Latvijā kibernoziegumu izmeklēšana būtu Valsts policijas kompetencē, taču par to izmeklēšanas kvalitāti Kalnmeieram esot pamatotas bažas. «Ņemot vērā izmeklēšanas kvalitāti, kāda tā ir pašlaik, šaubos, ka kibernoziegumu lietas varētu nonākt līdz kvalitatīvai apsūdzības uzrādīšanai,» skaidroja ģenerālprokurors.

Viņš norādīja, ka Latvijā trūkst izmeklētāju un arī tiesnešu, kas būtu eksperti kibernoziegumu lietās. Tā ir arvien augoša joma, kurai jāseko līdzi un jāmācās arvien jaunas tehnoloģijas, tas prasa līdzekļus un arī izpratni. Kalnmeiers uzskata, ka «apmācībā mēs arvien atpaliksim» šajā jomā.

Avoti:
LETA: http://www.leta.lv/home/important/96BA1800-AEA8-4087-BAB9-9F148521A08D/
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/477385-generalprokurors_latvija_jaattista_kibernoziegumu_izmeklesanas_joma

Tagged:

2013-09-02  »  edgars

Re: VP nākotnē plāno palielināt kiberpolicistu skaituTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>