Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Vairāk nekā pusgadu VP ENAP nespēj saukt pie atbildības draugiem.lv krāpnieku grupu

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi + Pikšķerēšana + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

Sintija_Virse_normala_prakse

Jau vairāk nekā pusgadu portālā «draugiem.lv» uzdarbojas krāpnieku grupa. Portāla vadība domā, ka krāpšanas gadījumu skaits mērāms simtos – izkrāptās summas ir no 5 līdz 100 latiem, vēsta raidījums «De facto». Krāpnieka identitāte zināma gan portāla administrācijai, gan policijai, taču visu acu priekšā interneta lietotāju apmānīšana turpinās.

Portāls krāpnieku grupas darbošanos piefiksējis jau gada sākumā. Ielaužoties profilos draugu vārdā, piedāvā piedalīties loterijā, nopirkt neparasti lētu mobilo telefonu vai steidzami pārskaitīt draugam naudu lidmašīnas biļetei. Portāls mēģinājis bloķēt krāpnieka IP adresi, taču viņš tās mainījis. Darbojies no vairākiem datoriem. Ar konkrētiem krāpšanas gadījumiem un identificētu krāpnieka vārdu kompānija vērsās policijā jau maijā, un ir neizpratnē par lēno izmeklēšanu. Iespējamais krāpnieks darbojas īpaši nekautrējoties un primitīvi: naudu lūdz pārskaitīt uz savu vai savu paziņu kontiem, cietušajiem raksta vēstules no sava profila. Arī «De facto» elektroniski sazinājās ar 19 gadīgo pikšķerētāju, kurš nemaz nemēģināja slēpt savu nodarbošanos.

«Noziegums, kas noticis interneta vidē, nav noziegums, ko var atklāt divu dienu vai divu nedēļu laikā, tas ir ilgstošs process, lai pierādītu nozieguma esamību, un tā ir normāla prakse, paiet pusgads, gads,» saka Valsts policijas pārstāve Sintija Virse.

«Viņiem zvanīja, aicināja pārtraukt, bet atbilde bija izsmējīga, viņi jūtās nesodāmi, un tas viņus spārno izdomāt jaunas metodes,» saka portāla «draugiem.lv» radošais direktors Guntars Meluškāns.

«Patiesībā bezspēcības sajūta, jo es kā Latvijas republikas pilsonis jūtos absolūti neaizsargāts situācijā, kad pusgada garumā manu acu priekšā var apkrāpt cilvēkus, un mēs neko nevaram padarīt, mēs šajā gadījumā es nedomāju portālu draugiem.lv, bet sabiedrību un tās struktūras, kuru uzdevums mūs ir aizsargāt.» pauž Meluškāns.

Acīmredzot interneta lietotāju glābšana ir pašu rokās. Var jau teikt, ka šis nav pats vērienīgākais krāpšanas gadījums, taču vai tiešām tā ir norma salīdzinoši vienkāršus krāpšanas gadījumus izmeklēt gadu, kā apgalvo Valsts policijas pārstāvji. Par ekspertu trūkumu kibernoziegumu atklāšanā runā gan iekšlietu ministrs, gan Ģenerālprokurors. Varbūt ir pēdējais brīdis tiesībsargājošo iestāžu sakārtošanu pasludināt par valsts prioritāti.

Avoti:
Apollo.lv: http://www.apollo.lv/zinas/visu-acu-prieksa-portala-draugiem-lv-turpinas-cilveku-apkrapsana/617223
LTV: http://www.youtube.com/watch?v=ea_G8KctXDw

Tagged:

2013-10-21  »  edgars

 1. d-k
  22 October 2013 @ 09:40

  Un kas liedz draugiem.lv publicēt informāciju par šiem krāpniekiem (ja jau ir tik skaidri zināma viņu vaina) mēdijos, kā arī informēt cilvēkus par visām krāpniecības nianšu detaļām? Taisat krāpniekiem antireklāmu un graujat viņu reputāciju. Varbūt tas palīdzēs labāk nekā mistiski draudi ar iespējamu tiesvedību. Es domāju, ka tiesu prakse nevienā valstī šādās situācijās nav dažās nedēļās vai mēnešos mērojama. Ir jāstrādā ar citām metodēm!

 2. A.
  22 October 2013 @ 15:36

  Sižetā saka, ka krāpnieks atrodoties Anglijā. Laikam jau starpvalstu sadarbība tiesībsargājošo iestāžu starpā nav sevišķi attīstīta, tāpēc un atliek vien noskatīties.

 3. Anonymous
  22 October 2013 @ 18:59

  d-k: baidās ka krāpnieks šos pašus iesūdzēs par neslavas celšanu.

 4. 7
  22 October 2013 @ 23:07

  Krāpšana nav laupīšana, to bez cietušā lētticības paveikt nevar…

 5. Andron Mc
  24 October 2013 @ 00:42

  Bljed nu kur problēma atgriezt tam krāpniekam internetu!?!?!?
  Paziņo provaiderim un viss! Idiņi bļed bez smadzenēm.

 6. Anonymous
  28 October 2013 @ 17:15

  Pat tiesībsarga jurists nezin kur sūdzēties par kibernoziegumiem.Kāds VP ENAP? Vienīgais kaimiņiem var pajautāt.

 7. Anonymous
  5 July 2014 @ 10:44

  Policija vairāk nekā gadu nespēj sadzīt pēdas krāpniekiem portālā draugiem.lv
  http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/portala-draugiem.lv-turpina-darboties-krapnieku-grupa.a90511/

 8. Anonymous
  24 January 2015 @ 23:16

  Labdien, palasot Sūdzības.lv tādu apkrāptu cilvēku , kā es ir ļoti, ļoti daudz. Es vēlos uzzināt, kur es varu griesties pēc palīdzības. Cilvēki portālā Draugiem.lv papildina ,,maciņu,,, statistiku, spēles…un te viņu profils tiek dzēsts. Saprotu, ka tā viņiem ir savdabīga naudas pelnīšanas metode, bet ja tik daudz cilvēki ir apkrāpti , vai ir iespējams kur sūdzēties? Te jau nav jēgas rakstīt , bet varbūt ir konktrēts saits kas atbild par krāpniecību i-netā

Re: Vairāk nekā pusgadu VP ENAP nespēj saukt pie atbildības draugiem.lv krāpnieku grupuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>