Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Ap 1000 eID īpašniekiem par brīvu izsniegs pasi, lai nodrošinātu balsošanas iespēju

Kategorija: eID + ePārvalde + PMLP

e-voting

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) bezmaksas izsniegs pases ap 1000 cilvēkiem, kuri likuma nepilnību dēļ ir izņēmuši tikai elektroniskās identifikācijas kartes (eID) un zaudējuši iespēju piedalīties Saeimas vēlēšanās, šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā sacīja tās priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (SC).

Dolgopolovs skaidroja, ka Saeimas vēlēšanās vienīgais personu apliecinošais dokuments, kas dod iespēju balsot, ir tikai un vienīgi pase. Likumdošanas “caurumu” dēļ no šīs sistēmas ir “izkritusi neliela pilsoņu grupa”, kas ir saņēmusi tikai eID kartes – apmēram 1000 pilsoņi. Tāpēc viņiem jāpiešķir pases, lai viņi varētu nobalsot Saeimas vēlēšanās.

Runa ir par cilvēkiem, kuri eID kartes saņēma līdz grozījumu likumā pieņemšanai, kad pārejas noteikumos tika noteikts, ka Saeimas vēlēšanās var piedalīties tikai ar pasi. Šī norma visu laiku ir bijusi spēkā Saeimas vēlēšanu likumā, aģentūrai LETA skaidroja komisijas priekšsēdētājs.

Tāpat ir paredzēts visus vēlētājus brīdināt, ka Saeimas vēlēšanās derīgs dokuments ir tikai pilsoņa pase. Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām visiem balsotājiem tiks sūtīta informācija par balsošanu un attiecīgajā vēstulē var tikt ielikta papildu informācija, ka Saeimas vēlēšanās varēs balsot tikai ar pasi.

PMLP informējusi, ka varēs izsniegt minētās pases bez maksas, nepieprasot papildu naudu no valsts budžeta. Šis jautājums ir pārrunāts arī ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP), piebilda Dolgopolovs.

Vaicāts, ko darīt ar pārējiem vismaz 14 000 iedzīvotāju, kuriem ir tikai eID, bet kuriem tās tika izsniegtas pēc attiecīgo likuma grozījumu pieņemšanas, politiķis norādīja, ka tā savā ziņā ir mākslīga problēma. Cilvēkiem, kuriem ir vēlme piedalīties vēlēšanās, ir iespēja uzzināt, ka balsot par Saeimu varēs tikai ar pasi.

Dolgopolovs arī rosinājis veidot jaunus grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā, lai darbu pie tiem noslēgtu 12.Saeima. Tajos varētu tik atrisināta pašreizējā problēma, lai 13.Saeimas vēlēšanās varētu balsot arī ar eID.

Vai nu jāatgriežas pie balsošanas noteiktā vēlēšanu iecirknī, kā tas ir pašvaldību vēlēšanās, vai katrs iecirknis jāaprīko ar datoru un internetu.

Avoti:
NRA: http://nra.lv/latvija/politika/105009-ap-1000-eid-turetaju-par-brivu-tiks-pie-pases.htm

2013-10-30  »  edgars

 1. A.
  31 October 2013 @ 09:31

  Datoru ar internetu vajag jebkurā gadījumā, lai pārbaudītu vai pase nav nederīgo dokumentu reģistrā. Savādāk pašlaik kāds ar “nozaudētu/nozagtu” pasi var nodot vairākas balsis. Paradoksāli, bet šāda krāpšanās nedrošajās interneta vēlēšanās nevarētu notikt :)

 2. KasparsM
  31 October 2013 @ 12:57

  Nu šis vēlreiz parāda, kāda banānu republika ir Latvija. Izdod eID kartes, kuras pilnībā pietiek samērā lielai iedzīvotāju daļai (kas neceļo tālāk par ES) un līdz ar to var būt vienīgais ID dokuments pilnīgi visos gadījumos, izņemot vēlēšanas. Vai cilvēkam tagad ir jāpiķo papildu 20 Ls, lai tikai varētu nobalsot? Jebkurā normālā valstī tas tiktu uzskatīts par antikonstitucionālu lietu.

 3. Nezinītis
  7 November 2013 @ 16:13

  Jautājums rodas tajā, vai netaisot e-vēlēšanas nevar ieviest sistēmu, kāda ir birojos reģistrējoties ar caurlaidi. Vēlēšanās varētu būt līdzīgi – ir terminālis, kurā cilvēks ievieto savu ID vai ir kāda cita ierīce, kurā ir softs, kas pārbauda vai dokuments ir derīgs. Pēc mana – nekā sarežģīta? Nez..

Re: Ap 1000 eID īpašniekiem par brīvu izsniegs pasi, lai nodrošinātu balsošanas iespējuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>