Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Pēdējā laikā aktīvi uzdarbojas latviešu mēstuļu sūtītāji

Kategorija: cert.lv + DVI + Surogātpasts

spam_sms

Pēdējo nedēļu laikā TVNET ir saņēmis vairāku lasītāju sūdzības par lielu daudzumu mēstuļu, kurās tiek piedāvāts apmeklēt dažādus kursus, piemēram, par nodokļiem vai stresu (skat. raksta resursos). Lasītāji informēja, ka sazinājušies pa mēstulēs norādītajiem kontaktiem, gan zvanot, gan rakstot e-pastus, lūdzot pārtraukt mēstuļu sūtīšanu. Telefoniski tiek apsolīts, ka mēstules uz konkrēto e-pasta adresi vairs netiks sūtītas, taču realitātē mēstuļu sūtīšana turpinās pilnā sparā. Tāpat cilvēki uztraucas, kādā veidā šādas kompānijas ieguvušas viņu e-pasta adreses, bažījoties, ka tās varētu būt zagtas.

Par šīm vēstulēm TVNET informēja Datu valsts inspekciju (DVI). Jautājām, kā rīkoties, saņemot šādas mēstules. Inspekcijā ieteica, pirmkārt, atteikties turpmāk no šādu komerciālu paziņojumu saņemšanas, un ieteicams šo atteikumu noformēt rakstiski. Gadījumos, kad kompānijas šādus atteikumus neievēro, persona var vērsties ar sūdzību inspekcijā, attiecīgi pievienojot informāciju, kas apliecina, ka persona ir nosūtījusi pieprasījumu pārtraukt sūtīt viņai/viņam komerciālus paziņojumus.

Inspekcijā apstiprināja, ka Latvijā cilvēki ir sodīti par šādu mēstuļu sūtīšanu. Šogad sods ir piemērots divām juridiskajām personām (vienai apmācību organizēšanas firmai un vienam interneta veikalam). Katrai noteiktais sods bija 500 lati. Piemēram, 2012.gadā vienai juridiskai personai – interneta veikalam – tika piespriests 1300 latu sods, jo tika konstatēts abu normu pārkāpums.

Likumā noteikts, ka inspekcijai ir pienākums veikt pārbaudi par iedzīvotāju sūdzībām par spamu, ja viena gada laikā viens pakalpojuma saņēmējs ir saņēmis vismaz 10 komerciālus paziņojumus no viena pakalpojuma sniedzēja un ja pakalpojuma saņēmējs ir iesniedzis uzraudzības iestādei par to sūdzību.

TVNET sazinājās arī ar daudzu mēstuļu sūtītāju Lieni Krastiņu. Viņa gan apšaubīja, ka pie TVNET ir vērsušies vēstuļu saņēmēji. Viņa reālu cilvēku reālās sūdzības saistīja ar konkurentu roku darbu. «Sāncensība šajā nozarē ir intensīva, iespējams, cits tirgus dalībnieks vēlas izplatīt neslavu par «Nodokļu semināriem».» Viņa apgalvoja, ka e-pasti par gaidāmajiem nodokļu semināriem tiek izsūtīti tikai tiem, kas tos apmeklējuši pēdējo divu gadu laikā. Taču tā nav patiesība, jo TVNET lasītāji apgalvoja, ka nav apmeklējuši nevienus šīs organizācijas kursus.

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/tehnologijas/internets/483902-spamotajiem_draud_5000_latu_sods
CERT.LV: http://blw.cert.lv/?m=report

2013-11-01  »  edgars

Re: Pēdējā laikā aktīvi uzdarbojas latviešu mēstuļu sūtītājiTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>