Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Neo lietā par “cietušo” atzītā kredītiestāde varētu būt ABLV Bank

Kategorija: Juridiskie aspekti + Kibernoziegumi + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

neo_jassangeablv_logo

Tomēr šobrīd pastāv iespēja, ka I.Poikāns var nonākt cietumā, jo pret viņu sāktā krimināllietā par cietušo ir atzīta kāda privāta kredītiestāde, kas lietu padara daudz nopietnāku. Cietušās kredītiestādes identitāte netiek atklāta, tomēr Re:Baltica veiktā analīze liecina, ka tā varētu būt ABLV Bank AS.

Izpētot lēmumu par I.Poikāna saukšanu pie kriminālatbildības, cietušās kredītiestādes nosaukums ir aizkrāsots, taču redzams, ka tas sastāv vismaz no divām daļām. Bankas nosaukuma otrā daļa ir īsa un pēc garuma atbilst apzīmējumam «AS». Saskaņā ar FKTK informāciju no 20 Latvijā reģistrētajām bankām, tikai piecām apzīmējums AS ir nosaukuma beigās – ABLV Bank AS, Baltikums Bank AS, Swedbank AS, Bank M2M Europe AS, kā arī Rigensis Bank AS. Bank M2M Europe, kas izveidota uz Latvijas Biznesa bankas pamata, sāka darboties tikai šā gada jūlijā. No atlikušajām četrām bankām Baltikums Bank AS, Swedbank AS un Rigensis Bank AS Re:Baltica informēja, ka tām nav saistības ar I.Poikāna krimināllietu. Savukārt ABLV Bank AS Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Ilmārs Jargans norādīja, ka «par šo lietu banka nekādus komentārus nevar sniegt».

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga skaidroja, ka prokurore cietušās kredītiestādes nosaukumu neatklāj, jo saskaņā ar Krimināllikumu viņas pienākums ir aizsargāt personas privātās dzīves noslēpumu un komercnoslēpumu. Pēc vairākkārtējiem Re:Baltica lūgumiem prokuratūra tā arī nepaskaidroja, kā bankas nosaukuma izpaušana var būt tās komercnoslēpums.

Zvērināts advokāts Mārtiņš Birks, kurš padziļināti pētījis Neo lietu, norāda, ka I.Poikāna darbības kopumā tikušas kvalificētas pēc četriem Krimināllikuma pantiem. No tiem, uzrādot apsūdzību, palikuši divi. «Tādējādi izskatās, ka procesa virzītāji ir pamatīgi «taustījušies» pēc piemērojamā panta, lai Neo vispār tiktu saukts pie kriminālatbildības,» secina M.Birks.

Apsūdzētais I.Poikāns stāsta, ka konkrētā banka (kuras nosaukumu viņš nepublisko) jau 2010.gada aprīlī VID jautājusi, vai bankas iesniegtie dokumenti VID nonākuši trešo personu rīcībā. VID atbilde ir apstiprinoša. Dažus mēnešus vēlāk banka vēršas Valsts policijā un vaicā, vai noplūdušie dati nav pieejami trešajām personām. Policija atbildot, ka visi dati ir tās rīcībā, «tādējādi pilnīgi izslēdzot jebkādu turpmāko to nelikumīgu apstrādi un cilvēktiesību pārkāpšanu». Jau gadu vēlāk 2011.gada jūnijā Valsts policija konkrētajai bankai nosūtījusi vēstuli ar jautājumu, vai tā vēlas piedalīties kriminālprocesā cietušās personas statusā. Banka atbild, ka vēlas, ar nosacījumu, ka informācija par tās statusu šajā kriminālprocesā netiks publiskota. Apsūdzētais I.Poikāns stāsta, ka no lietas materiāliem esot redzams, ka «policija mērķtiecīgi, pat atkārtoti sūtot pieprasījumus, meklēja bankas, kas piekristu būt «cietušās»». Turklāt pie tām bankām, kuras nav atbildējušas uz pirmajiem aicinājumiem, policija vērsusies arī atkārtoti.

I.Poikāna gadījums varētu ietekmēt citu ziņotāju vēlmi nākt klajā ar informāciju par kādām nepilnībām vai pārkāpumiem. Viens no I.Poikāna advokātiem, Aldis Alliks pieļauj, ka I.Poikāna tiesāšanas faktiskais mērķis varētu būt radīt «paraugprocesu» ar nepārprotamu vēstījumu sabiedrībai – ziņošanas par valsts varas sistēmas kļūdām tradīciju iedibināšanās Latvijā nav vēlama.

ABLV (jeb Aizkraukles banka) vārds minēts Krievijas cietumā mirušā jurista un korupcijas apkarotāja Sergeja Magņitska lietā. Viņa kolēģi no Hermitage Fund Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm norādījuši, ka daļa Magņitska lietā izkrāptās Krievijas nodokļu maksātāju naudas izskaitīta caur vairākām Latvijas bankām, tostarp 2008.gadā caur Aizkraukles banku.

VP ENAP un ABLV Bank attiecības labi raksturo tas, ka VP ENAP sākotnēji pat atteicās ierosināt kriminālprocesu, lai izmeklētu ABLV Bank saistību Sergeja Magņitska lietā. Un vēl neapstiprinātais fakts par to, ka Neo lietas izmeklētāja Jeļena Fedeņeva pašlaik strādā ABLV bankā Drošības nodaļā.

Piesegstāstam par bankas nosaukuma atklāšanu Re:Baltica pētījumā ir apbrīnojama līdzība ar defense.lv pētījumu.

Avoti:
Re:Baltica: http://www.rebaltica.lv/lv/petijumi/mazas_algas/a/980/neo_kriminallieta_-_bridinajums_%E2%80%9Ctrauksmes_celajiem%E2%80%9D.html/

2013-11-04  »  edgars

Re: Neo lietā par “cietušo” atzītā kredītiestāde varētu būt ABLV BankTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>