Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Kriptovalūta Bitcoin Latvijā ir uzskatāma par preci, nevis valūtu

Kategorija: FKTK + Juridiskie aspekti

bitcoin

“Bitcoin” un tam līdzīgie finanšu instrumenti nav uzskatāmi par oficiālu valūtu, ņemot vērā to, ka šāda tipa finanšu rīku emisija un izmantošana netiek regulēta un tie nav piesaistīti kādas valsts nacionālajai valūtai, paziņojusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Tāpat FKTK vērš uzmanību, ka uz tā dēvētajām virtuālajām valūtām, piemēram, “Bitcoin” nav attiecināmi komisijas kompetencē esoši normatīvie akti, piemēram, Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likums, Finanšu instrumentu tirgus likums utt. Līdz ar to komercdarbība, kas saistīta ar “Bitcoin” un tamlīdzīgu instrumentu uzpirkšanu un izplatīšanu, nav uzskatāma par finanšu instrumentu vai elektroniskās naudas emisiju, vai maksājumu pakalpojumu veikšanu. Līdz ar to fiziskās vai juridiskās personas, kuras veic komercdarbību, kas ir saistīta ar “Bitcoin” uzpirkšanu un izplatīšanu, netiek licencētas vai reģistrētas komisijā kā finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki.

Ņemot vērā minēto, “Bitcoin” pēc tā būtības drīzāk ir uztverams kā prece jeb produkts, kuru var izmantot kā maiņas līdzekli, ja puses par to vienojas, tādējādi šis instruments nav pielīdzināms legālam maksāšanas līdzeklim,” neskaidrības par “Bitcoin” statusu un definīciju klīdina FKTK.

Un ko saka VID? Vai mūsu oligarhiem savi Bitcoin uzkrājumi ir jādeklarē amatpersonu deklarācijās?

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/bitcoin-nav-uzskatama-par-valutu-norada-finansu-uzraugs.d?id=44212199

2014-02-17  »  edgars

 1. d-k
  18 February 2014 @ 09:45

  Pats galvenais jautājums, kas nav īsti skaidrs – vai Latvijā, piemēram, kāds tirgotājs var paralēli eiro izdomāt un sākt pieņemt Bitcoin? Pēc teiktā saprotu, ka var … tad jau viss ir OK.
  Bet viena lieta gan, griezās ausīs … tā nepamatotā muldēšana, ka Bitcoin ir kaut kas ļoti riskants (bez maz vai ar krāpniekiem saistīts) un tā izmantošana nav vēlama… un, kā parasti, absolūti bez pamatojumiem, kāpēc tad Bitcoin būtu riskantāks par jebkuru banku sistēmas emitēto un kontrolēto valūtu. Vai tad ne banku sektora dēļ mums te tās dižķibeles bija, ir un būs?

 2. A.
  18 February 2014 @ 12:59

  Diez ko uzņēmēja grāmatvedis teiktu, ja viņam būtu jāved grāmatvedība un jāmaksā nodokļi par Bitcoin transakcijām…

  Pretēji Latvijai, Igaunijas policija uzskata, ka bitcoini ir finanšu līdzeklis un pakļaujas “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumam”:
  http://news.err.ee/v/economy/040664cd-6fc9-4f6a-8a5b-609166565e95

 3. vārds
  18 February 2014 @ 14:48

  Bitkoinus pakļaut kaut kādam likumam var tikai biržās, kur tiek veikta to apmaiņa pret reālu naudu. Kamēr tie tiek lietoti sistēmas ietvaros savstarpējiem norēķiniem, visiem regulatoriem rociņas pa īsu kaut ko kontrolēt.

 4. d-k
  18 February 2014 @ 14:56

  @A
  neviens jau neliedz uzņēmuma grāmatvedības vajadzībām uzreiz ieņemtos Bitcoin konvertēt uz eiro … tieši tāpat kā to dara jebkurš starptautisks tirgotājs, kas strādā ar vairākām valūtām … gala grāmatvedība tāpat vienmēr būs vienā valūtā.

 5. F
  20 February 2014 @ 11:49

  Bitcoin grāmatvedībā kā pamatlīdzeklis? Mazvērtīgajos ielien?

 6. Anonymous
  31 August 2014 @ 13:55

  Papildus par Bitcoin juridisko statusu Latvijā: http://www.lvportals.lv/e-konsultacijas/4867-komercdarbiba-ar-bitcoin-pagaidam-nav-ipasa-regulejuma/

Re: Kriptovalūta Bitcoin Latvijā ir uzskatāma par preci, nevis valūtuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>