Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Oficiālā elektroniskā adrese darboties sāks no 2017.gada 1.janvāra

Kategorija: ePārvalde

oficiala_eadrese

Oficiālā elektroniskā adrese darboties sāks no 2017.gada 1.janvāra. Obligāta šāda adrese būs valsts iestādēm un komersantiem, bet fiziskās personas to varēs izmantot pēc brīvprātības principa. Ja privātpersona vēlēsies sev oficiālo e-adresi, tai būs jālūdz to aktivizēt. PMLP vadītāja vietnieks Jānis Citskovskis gan atzina, ka pagaidām netiek prognozēts, ka būs oficiālās e-adreses lietotāju skaita pieaugums iedzīvotāju vidū. Taču ir cerība, ka, redzot ieguvumus, tuvāko gadu laikā pēc adreses ieviešanas lietotāju skaits pārsniegs pāris desmitus procentu.

Viņš informēja, ka, ieviešot oficiālo e-adresi, tiks radīta vide, kurā droši savā starpā varēs komunicēt valsts ar privātpersonām un komersantiem. Šajā vidē tiks garantēta elektronisko sūtījumu piegāde un datu konfidencialitāte.

Izveidojot oficiālo e-adresi, PMLP sola, ka notiks cīņa arī ar surogātpastiem, proti, tiks izskaustas jebkādas mēstules šajā vidē. Tas notiks sākotnēji ar preventīviem, bet pēc tam arī ar sodošiem līdzekļiem.

Iedzīvotāju reģistrā (IeR) un Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrētās privātpersonas e-adresi elektroniski varēs reģistrēt portālā «www.latvija.lv» vai klātienē, vēršoties attiecīgi Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vai Uzņēmumu reģistrā. Visu privātpersonu un iestāžu e-adreses tiks apkopotas vienotā e-adrešu katalogā Valsts reģionālās attīstības aģentūras e-pakalpojumu koplietošanas platformā. Katalogā tiks iekļauta informācija par personas e-adresi.

CERT.LV un DVI atzinums par e-pasta nedrošumu:

3) vairums privātpersonai nosūtāmo dokumentu satur ierobežotas pieejamības informāciju, tai skaitā fizisko personu datus (vārds, uzvārds, adrese, personas kods), līdz ar to nav pieļaujama to sūtīšana pa elektronisko pastu nešifrētā veidā. Atbildot uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes jautājumu, Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija (CERT.LV) savā 2011.gada 24.februāra vēstulē Nr.1-24/093 „Par elektronisko dokumentu apriti starp valsts iestādēm, fiziskām un juridiskām personām” ir sniegusi skaidrojumu, ka elektroniskā pasta sūtījumi bez satura un pielikuma šifrēšanas nav uzskatāmi par drošu informācijas pārsūtīšanas veidu un nav pasargāti no informācijas pārtveršanas vai nonākšanas nepiederošu personu rīcībā. Arī Datu valsts inspekcija ir sniegusi viedokli, ka elektroniskais pasts ir piemērots risinājums ierobežotas pieejamības informācijas sniegšanai, ja dati ir kriptēti un šifrēti.

Būtu jāierosina kā gada nevārdu noteikt vārdu “kriptēt”.

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/tehnologijas/internets/498058-eadreses_lietosana_nebusot_sarezgitaka_par_darbibam_internetbanka
MK: http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40256497

2014-02-18  »  edgars

 1. Tims
  19 February 2014 @ 01:35

  ūūū, dati būs gan šifrēti, gan arī kriptēti!! Tad jau jābūt super droši visam.

 2. BlackHalt
  24 February 2014 @ 13:52

  Kriptēti ar kriptonītu!
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kryptonite

 3. ilduss
  15 March 2014 @ 09:57

  Par to CERT atzinumu – murgs… Mans dzimumloceklis arī ir ierobežotās pieejamības, tas nozīmē ka man tā foto glabātuve ir jāšifrē un jāreģistrē DVI. Vai tik tiešām?

  Kaut kā ar to Ierobežoto Pieejamību ir pārspīlēts…

  Doma par oficiālo e-pastu ir OK… man patīk… bet vai pietiks vietas serverī, ja katrs glabās oficiālo dokumentu arhīvu savā pastā?

  Kapēc e-pasta vietā neieviest sistēmu, kurā katrai personai pamatojoties uz personas apliecinošu dokumentu tiks piesaistīti ne vairāk kā 3 oficiālie segvārdi t.i. nickname. Uzreiz momentā atbrīvosimies no troļļiem, no dezinformācijas, kā arī valsts pārvalde precīzi zinās no kuras puses vājš pūš… kapēc kā lietotāja pase tiek izmantots draugiem.lv vai facebook.com profils lai piem. nokomentēt ziņas Delfos, kāpēc valsts iestādes nevar uzņemties lietotāja i-pases pārvaldību. Ja lietotājs to visu pats arī pārvaldītu un piesaistītu jebkura provaidera e-pastu, tad tas arī būtu tas oficiāls e-pasts…

Re: Oficiālā elektroniskā adrese darboties sāks no 2017.gada 1.janvāraTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>