Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijas Interneta cenzūras sistēma sāks darboties no augusta

Kategorija: Informācijas atklātība + Vārda brīvība

internet_censorship

Mājaslapas tiks bloķētas uz Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas lēmuma pamata. Tāpat panākts arī kompromiss, ka nekāda izskaidrojuma par šo lapu slēgšanu to apmeklētājiem nebūs, jo interneta nozarei šāds risinājums izmaksātu pārāk dārgi.

Kaļāne stāstīja, ka Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija vismaz reizi ceturksnī sūtīs elektronisko sakaru komersantiem sarakstu ar bloķējamajiem domēna vārdiem, zem kuriem pieejamas nelicencēto interaktīvo azartspēļu mājaslapas. Piecu darba dienu laikā pieeja šīm mājaslapām būs jāliedz līdz pat brīdim, kad inspekcija lems par bloķēšanas atcelšanu – tas notiks, ja azartspēļu sniedzējs Latvijā iegūs licenci.

Tāpat izraisījās diskusijas par to, vai bloķēto lapu vietā lietotājs jāpāradresē uz azartspēļu inspekcijas mājasalapu, kurā būtu skaidrojums par bloķēšanas iemesliem. Interneta pakalpojumu sniedzēji iebilda, ka šis tehniskais risinājums būtu ļoti dārgs. Tas sadusmoja finanšu ministru Andri Vilku („Vienotība”). Nozari gan aizstāvēja satiksmes ministrs un Vilka partijas biedrs Anrijs Matīss, uzsverot, ka galvenais ir ierobežot pieeju nelegālajām azartspēlēm, bet ir vai nav paziņojums par pieejas bloķēšanas iemesliem, ir sekundārs jautājums.

Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas asociācijas pārstāvis Toms Meisītis atzīst, ka jaunās kārtības ieviešana rada bažas, vai valsts nākotnē ko līdzīgu nemēģinās attiecināt, piemēram, uz vietnēm, kurās tiek pārkāptas autortiesības, kas pakalpojumu sniedzējiem radītu milzīgu slogu. Tomēr Latvijas spēļu biznesa asociācija iebildumiem nepiekrīt. „Mūsu speciālisti ir atraduši risinājumus un piedāvājuši arī LIKTAI šos te variantus, kas norāda, ka šādas te milzīgas izmaksas nevarētu būt, es domāju, ka tas ir vienkārši tā pievilkts,” saka Latvijas Spēļu biznesa asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Ludeks.

Ja bloķēšana izpaužas kā tukšas DNS atbildes atgriešana gadījumā, ja lietotājs pieprasa nokteiktu domēna vārdu elektronisko sakaru komersanta DNS serverim, tad tehniski nav atšķirība vai tiek atgriezta tukša DNS atbilde vai azartspēļu inspekcijas mājaslapas IP adrese. Ja elektronisko sakaru komersantam ir jābloķē šāds pieprasījums jebkuram DNS serverim (tai skaitā tādam, kas nav elektroniskā sakaru komersanta kontrolē), tad tāda aktīva atbildes pārrakstīšana komersantam var būt tehnoloģiski sarežģīta.

Paldies azartspēļu biznesa lobijam un Vienotībai – Latvijas Internets savu nevainību ir zaudējis.

Avoti:
Latvijas Radio: http://www.lsm.lv/lv/raksts/ekonomika/zinas/nelicencetas-interneta-azartspeles-blokjes-no-augusta.a87347/

2014-06-02  »  edgars

 1. ghh
  2 June 2014 @ 23:20

  mja, nav tas labi nav…. maisam gals vaļā.

  Tie, kas gribēs, protams, šos murgainos aizliegumus/ierebežojumus apies (VPN u.t.t).

 2. BlackHalt
  3 June 2014 @ 06:34

  Dar ko var, dar ko var jenotiem ir jāuzvar!

  Kā nekā rudēnī gaidāma jenotu izgāšanas ar 4,9%

  Tik un tā nestrādās tas Latvia’s Great Wall of Censorship.

  Apiesim.

 3. interesē
  3 June 2014 @ 08:06

  tiksd bloķētas tikai azartspēļu vietnes .lv domēnos, vai jebkuras visā tīmeklī? Un kas būs nākamais, ko bez jebkāda paskaidrojuma vienkārši nevarēs atvērt? Lapas, kur pausts opozīcijas viedoklis? Autortiesību pārkāpumi? Lapas pieaugušajiem? Maisam gals vaļā… Latvijas Internets savu nevainību tiešām ir zaudējis. Bet tā cerēju, ka dzīvoju valstī, kur cilvēks pats var izvēlēties, ko apmeklēt, ko lasīt utt.

 4. vārds
  3 June 2014 @ 13:14

  Kā būs ar tele2 mobilo internetu? Tas iet caur Zviedriju.

 5. petruha
  3 June 2014 @ 14:20

  interesē, diez vai tas skars tikai lv domēnu, jo tad šo problēmu loģiskāk būtu ar nic.lv risināt, nevis bloķēt uz katra interneta pakalpojumu sniedzēja.

 6. Andron MacBeton
  4 June 2014 @ 06:21

  Es iedomājos scenāriju…
  Kaukāds daunītis vulgaris, kuram protams ir interneta pieslēgums, ielien kaukādā kārtējā sūda pokervokerā, un iemaksā naudu. Sāk spēlēt…
  Ja viš ir piramīdas augšgalā-vidusdaļā, viņam ir pat cerība dabūt ārā 90-50% no savas iemaksātās summas. A VIŅAM ZLANKC UN LAPA BLOĶĒTA! 100% papista nauda, pie tam nopelnīta Latvijā un aizgājusi uz ārzemēm! Ļoti loģiska tā internāta cenzūra, ļoti!
  Tai pašā laikā debīli komentētāji visādos hujortālos ir laipni lūgti un aizsargāti ar DVI murgiem, proti, nedrīkstot komentētāju IP publicēt blakus postam!

 7. EX
  4 June 2014 @ 09:56

  Kurā gadsimtā valdība dzīvo? Naudu nav kur likt. Būtu bērnu slimnīcai vai onko centram noziedojuši. Mākoņstūmēji. Ja dre … azartspēļu lobiji … vienmēr par maz.

 8. KolkaCool
  5 June 2014 @ 09:36

  Šis nominatīvais regulējums, kas ierobežo EU pilsoņa tiesības brīvi saņemt pakalpojumu ir apstrīdams. ES tiesā jau bija šāds precedents. Bezjēdzīgi virzīt šo likumu :) http://www.maltatoday.com.mt/business/business_news/30115/italy-cannot-block-online-gambling-says-eu-court-20130923

 9. edgars
  1 October 2014 @ 17:25

  Ilgi nebija jāgaida:
  “Efektīgākai nelicencēto televīzijas piegādātāju apkarošanai NEPLP varētu pārņemt Izložu un azartspēļu inspekcijas pieredzi un sākt bloķēt pieeju pārkāpēju interneta domēniem un IP adresēm. Pagaidām gan tas neesot iespējams, jo neesot izstrādāta attiecīgā likumdošana un NEPLP nepietiekot kapacitātes šādu funkciju veikšanai.”
  http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/529047-neplp_gatava_bloket_nelegalos_televizijas_straumetajus

 10. Anonymous
  15 September 2015 @ 18:34

  Ieviešot mājaslapu bloķēšanu, melnajā sarakstā nokļuva vairāki simti azartspēļu mājaslapu. Saraksts tikai turpina augt, un neviena no bloķētajām mājaslapām nav lūgusi sevi no tā izņemt.

  Latvijas Radio aptaujātie interneta azartspēļu spēlmaņi atzīst, ka bloķētās mājaslapas joprojām ir pieejamas. Bloka apiešanai vajadzīgas vien nelielas tehniskās zināšanas un dažas minūtes laika. Tikmēr Latvijas Izložu un azartspēļu inspekcija uzstāj, ka nelicencēto mājaslapu bloķēšana ir parādījusi skaidru valsts pozīciju un devusi papildu naudu valsts budžetam.

  http://www.lsm.lv/lv/raksts/zinju-analiize/zinas/spelmani-apiet-interneta-blokus-un-turpina-izmantot-nelegalas-azartspeles-timekli.a145688/

Re: Latvijas Interneta cenzūras sistēma sāks darboties no augustaTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>