Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Saeima pieņem lēmumu noraidīt manabalss.lv iniciatīvu “Vēlēšanas internetā”

Kategorija: eVelešanas

e-voting

Lēmums pieņemts, pamatojoties uz Satiksmes ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, kā arī Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas ekspertu viedokļiem, pavēstīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs. Iepriekš par kolektīvās iniciatīvas virzību Saeimā atbildīgās Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē eksperti bija uzsvēruši, ka šobrīd nav pieejami tehnoloģiski risinājumi, lai ieviestu balsošanu internetā, kas būtu droši un tajā pašā laikā nodrošinātu Satversmē nostiprināto aizklātuma principu.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) un Latvijas Universitātes Datorikas fakultāte (LU DF) atkārtoti kategoriski iebilst pret interneta balsojuma ieviešanu Latvijas vēlēšanu procesā un uzskata, ka Satiksmes ministrijas 2014.gada 29.jūlija vēstulē Nr.15­01/3116 Finanšu ministrijai pieprasītie 355 718,00 EUR “Interneta vēlēšanu sistēmas priekšizpētes projekta īstenošanai”, atsaucoties uz morāli novecojušo Ministru kabineta komitejas 2013. gada 23. septembra protokollēmumu, ir klaja un apzināta valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšana.

1. Teorētiskajā datorzinātnē nav zināmi tādi algoritmi, kuru realizācija interneta vidē vienlaicīgi nodrošinātu aizklātu balsojumu un aizsardzību pret atsevišķa balsojuma vai vēlēšanu rezultāta viltojumu, kā arī pasargātu pret vēlēšanu procesa nograušanu, skat. šajos dokumentos un šeit.

Aizklāta balsojuma principa neievērošana pārkāpj Latvijas Satversmes 6. pantu un ANO Vispārīgās cilvēktiesības deklarācijas 21. panta 3. punktu. Vēlēšanu procesa nograušana ir mazākais drauds, bet vēlēšanu rezultātu viltojums var novest līdz valsts neatkarības zaudēšanai.

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/saeima-noraida-kolektiivo-iniciatiivu-par-veleshanam-interneta.a108827/
Juris Borzovs: http://www.ir.lv/2014/12/3/pret-klaju-un-apzinatu-valsts-budzeta-lidzeklu-izskerdesanu

Tagged:

2014-12-04  »  edgars

 1. WoW
  5 December 2014 @ 09:06

  Bet Igauņi, turpina kapāt :) Tikklīdz šo projektu spēs paņemt pareizās personas.

  Un algoritmi atradīsies, un domas domas mainīsies.

 2. dd
  5 December 2014 @ 14:21

  WoW, nē. Jo tavs mājas dators fiziski nespēj nodrošināt autentiskumu un anonimitāti, ko piedāvā vēlēšanu iecirknis.

 3. to dd
  5 December 2014 @ 16:34

  Mūsdienu paaudzei, kura savas politiskās simpātijas izliek facebook profilā, ir pie pakaļas tava vēlēšanu iecirkņa anonimitāte.

 4. Anonymous
  7 December 2014 @ 13:37

  >to dd
  Parādi piemēru, kur šī jaunatne tiek aģitēta vēlēšanu zīmes svītrošanas laikā. Tavs ‘facebook profils’ piemērs ir nekas cits, kā selektīva izvēle. Iesaku apskatīties balsošanas teoriju un LV/EU likumdošanu par šo tēmu, nevis izplatīt dezinformāciju.

 5. d-k
  9 December 2014 @ 09:45

  Es ĻOTI apšaubu šo vārdu patiesumu:
  “Teorētiskajā datorzinātnē nav zināmi tādi algoritmi, kuru realizācija interneta vidē vienlaicīgi nodrošinātu aizklātu balsojumu un aizsardzību pret atsevišķa balsojuma vai vēlēšanu rezultāta viltojumu”

  … vai ir kaut kur kāds dokuments publiski pieejams, kas pamatotu šo apgalvojumu mazliet labāk un izvērstāk?

  Igaunija iespējams ir bišk cits stāsts. Iespējams viņu Satversme tik ļoti neuzsver šo aizklātuma principu… balsojot ar viņu eID kartēm aizklātums ir ļoti nosacīts…

 6. ZZ
  9 December 2014 @ 13:04

  Aizklātums ir mākslīga problēma. Interneta vēlēšanās tas tiek nodrošināts tā pat kā papīra vēlēšanās – organizatoriski.
  Īstā problēma ir kā pārliecināt tautu, ka dators ir pareizi saskaitījis balsis kopā. Skatoties, kā dators kaut ko skaita un kā deg HDD lampiņa, novērotājs nevar pārliecināties par saskaitīto rezultātu pareizumu :)

 7. Anonymous
  16 February 2017 @ 17:14

  Elektroniskā vēlēšanu sistēma vairs nav prioritāte, bet Saeimā strādā pie citiem veidiem, kā vēlēšanu procesu atvieglot, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” skaidroja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Juris Šulcs (“Vienotība”).

  Tikmēr Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv pārstāvis Varis Teivāns ir piesardzīgs, vai elektroniskā balsošana ir ceļš, kas būtu jāiet Latvijai. „Elektronisko vēlēšanu process ir ļoti komplekss. Ja ieviesīsim kādu algoritmu kopu e-velēšanu sistēmā, kuras institūcijas to varēs pamatīgi izpētīt un apstiprināt, ka tas nav salaužams?” jautāja Teivāns.

  http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/ieceri-par-velesanam-interneta-saeima-vairs-neapspriez.a224112/

Re: Saeima pieņem lēmumu noraidīt manabalss.lv iniciatīvu “Vēlēšanas internetā”Tags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>