Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Tiesībsargs: aizsardzība pret anonīmiem komentāriem internetā ir nepilnīga

Kategorija: Informācijas atklātība + Juridiskie aspekti + Vārda brīvība

par_komentara_IP_informacijas_sniegsanu

Tiesību normas paredz, ka aizskartajai personai vispirms jāiesniedz tiesā pieteikums par pierādījumu nodrošināšanu, kura mērķis ir noskaidrot aizskārēju. Kad aizskārējs ir noskaidrots, prasītājs var celt pret viņu prasību.

Izpēte liecina, ka pēdējo divu gadu laikā nav izskatītas civillietas par anonīmiem godu un cieņu aizskarošiem interneta komentāriem. Dažos gadījumos ir bijušas ierosinātas civillietas par anonīmiem interneta komentāriem, tomēr iesniedzējs pats ir noskaidrojis komentāra autora identitāti. Vienā gadījumā nācās secināt, ka prasītājs savu prasību atsauc, jo nevar iegūt papildinformāciju un identificēt lietotājus, kuri elektroniskajā vidē ir izplatījuši godu un cieņu aizskarošas ziņas. Nav informācijas, vai prasītājs zināja par šāda mehānisma pastāvēšanu.

«Tas liecina, ka, neraugoties uz grozījumiem normatīvajā regulējumā, praksē vēl ir neskaidrības. Cilvēki anonīmu komentāru gadījumā vispārējās jurisdikcijas tiesā vēršas ļoti reti un, ja vēršas, tad jau ar noskaidrotu atbildētāja identitāti. Aptaujas rezultātā neizdevās noskaidrot, ka kāda aizskartā persona būtu lūgusi nodrošināt pierādījumus,» secina Tiesībsarga biroja ziņojuma projektā par 2014.gada cilvēktiesību un labas pārvaldības aktualitātēm Latvijā.

Tikmēr Bauskas rajona tiesas tiesnese Irina Bogdanova ir nolēmusi iet šo ceļu, izprasot pietiek.com autora IP adresi:

Lūdzam Jūs kriminālprocesa ietvaros sniegt informāciju un norādīt IP adresi, no kuras tika ievietots komentārs 2014.gada 12.novembrī plkst.20:38 rakstam “Aizturēta Rīgas apgabaltiesas tiesnese Bērziņa, kabinets aizzīmogots”. Atbildi lūdzam sniegt līdz 2014.gada 19.decembrim.”

Taču par patiesi absurdu sākto kriminālprocesu padara komentārs, ko tiesnese un policijas amatpersona uzskatījuši par neslavu ceļošu. Šis lasītāja komentārs pilnā apjomā skan tā: “Vēl jau ir izcili godīga tiesnese Bogdanova Bauskas tiesā. Kad to ņems pie dziesmas? Ir pierādījumi – tiesību sargātāji – vell come.”

Pati tiesnese raksta:

Attiecībā uz interneta portāla atbildību par anonīmajiem komentāriem ir jau pieņemts Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2013.gada 10.oktobra spriedums lietā Delfi AS pret Igauniju (Case of DELFI AS v. ESTONIA, Application no. 64569/09). Taču gribu uzsvērt, ka policijā nevērsos ar lūgumu saukt pie atbildības portāla www.pietiek.com uzturētāju vai tā pārstāvjus, bet lūdzu noskaidrot personu, kas ievietoja minēto anonīmo komentāru, un saukt viņu pie likumā paredzētās atbildības, kas ir iespējams, vienīgi, vispirms noskaidrojot šī komentētāja IP adresi.

Avoti:
Tvnet.lv: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/539051-tiesibsargs_aizsardziba_pret_anonimiem_komentariem_interneta_ir_nepilniga
pietiek.com: http://www.pietiek.com/raksti/sak_kriminalprocesu_par_neslavas_celsanu_tiesnesei,_jo_vina_nodeveta_par__izcili_godigu_
pietiek.com: http://www.pietiek.com/raksti/par_izcili_godigu_nosaukta_tiesnese_sis_lasitaja_komentars_nodara_kaitejumu_tiesu_sistemai_kopuma

2014-12-10  »  edgars

Re: Tiesībsargs: aizsardzība pret anonīmiem komentāriem internetā ir nepilnīgaTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>