Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

RSU un LU pētnieki no ziņu portāliem ieguvuši komentārus ar IP adresēm

Kategorija: Informācijas atklātība + Personas dati + Vārda brīvība

rsu_petijums

Interneta agresivitātes indekss – unikāls rīks internetā publicēto komentāru sistemātiskai izpētei. To izstrādājusi RSU Komunikācijas fakultātes Komunikācijas studiju katedra kopīgi ar LU Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniekiem.

IAI izstrādes gaitā tika sagatavots materiāls mašīnmācīšanās programmai, kas, analizējot pilnu komentāru saturu, spēj tajos ne tikai identificēt agresīvus atslēgvārdus, bet arī atpazīt, vai viss komentārs ir agresīvs. Ar mašīnmācīšanās programmu iegūtie dati sakrīt ar datiem, kuri iegūti, analizējot tikai agresīvos atslēgvārdus komentāros. Tātad agresīvu vārdu lietojums komentārā var nozīmēt, ka agresīvs ir viss komentārs kopumā.

Ar IAI iespējams identificēt visagresīvāk komentētās interneta portālu ziņas. Interneta komunikācijas analīzes rīks ik dienu automātiski apkopo arī komentētāju IP adreses, analizējot katras adreses ietekmi uz agresivitātes līmeni – nosaka komentāru vidējo skaitu, komentāros ietverto vārdu agresivitātes svaru, tādu komentāru īpatsvaru, kuros izmantoti agresīvi vārdi, kā arī komentāros ietvertos agresīvos atslēgvārdus.

Lielisks pētījums, taču bažas rada tas, ka pētnieki ir ieguvuši ne tikai visus komentārus no delfi.lv, tvnet.lv un apollo.lv ziņu portāliem par pēdējiem 8 gadiem, bet tas, ka šie portāli pētniekiem ir iedevuši arī komentētāju IP adreses.

No Andas Rožukalnes prezentācijā paustā noprotams, ka pētījumā komentāru autori identificēti ne tikai pēc IP adreses, bet arī pēc izmantotā pārlūka (sesijas cepumiem).

Avoti:
RSU: http://www.rsu.lv/studentiem/383-komunikacijas-fakultate/8634-izstradats-unikals-petniecibas-riks-interneta-agresivitates-indekss

2015-01-07  »  edgars

 1. Ilmārs
  7 January 2015 @ 18:27

  Ja es pareizi sapratu, tad portāli IP adreses pētniekiem nedod gan. Tiek dota ir informācija tikai tik daudz, lai spētu ņemt vērā, ja no vienas IP adreses kāds baigi plosās. Un lai to izdarītu noteikti nevajag pašas IP adreses.

 2. Andron Mc
  7 January 2015 @ 19:39

  Kapēc nevarētu visu to dauņu IP adrese blakus komentāram uzrādīt? Komentē – nu tātad arī tava IP redzama. Valsts iestāžu parazītu komentāri saruktu.

 3. Kristaps K.
  7 January 2015 @ 20:09

  Ja tie ir kādi heši, tad ok. Ja pilnas IP adreses, tad slikti.

 4. A.
  7 January 2015 @ 22:34

  Hešošana neder kā pseidonimizācijas metode, jo IP adrešu speisam var pāriet pāri pāris sekundēs un atrast visas hešu pre-images (lasi – IP adreses). Tur derētu keyed-hash (piemēram HMAC). Neticas gan, ka kādam IP adrešu privātums rūp, un ka portāli sev sarežģītu dzīvi un vairāku gadu garumā glabā fiksētu heša keyu.

 5. Kristaps K.
  7 January 2015 @ 22:47

  Hešiem būtu jābūt saltētiem, protams. Vislabāk jau IP+sid hash. Tad vienīgais privātuma aizskārums paliek tas, ka zem dažādiem nikiem komentētus komentārus var sasaistīt.

 6. d-k
  8 January 2015 @ 09:48

  1) es gribētu pieprasīt, lai man atmaksā no maniem nodokļiem bezjēdzīgi izšķiesto naudu, jo reāli apšaubu šāda projekta lietderīgumu … par to liecina šis spilgtais citāts “Ar mašīnmācīšanās programmu iegūtie dati sakrīt ar datiem, kuri iegūti, analizējot tikai agresīvos atslēgvārdus komentāros. Tātad agresīvu vārdu lietojums komentārā var nozīmēt, ka agresīvs ir viss komentārs kopumā.” … what guys you are smoking out there? :)
  2) IP adrese drauds personas privātumam? vai mēs nekļūstam smieklīgi? varbūt tad jāsāk ar to, ka jāatsakās no TCP/IP izmantošanas kā tādas, jo redz tur tak pa internetu viens mēms apdraudēts privātums vien skraida :))

 7. Lietpratējs
  10 January 2015 @ 15:58

  Apmeklējiet leišu delfu portālu, komentāru sadaļu. Pie katra komentāra ir IP adrese. Manuprāt, ļoti demokrātiski.

 8. w00t
  10 January 2015 @ 20:22

  d-k: pieprasi un vēl paraudi man upīti :)

Re: RSU un LU pētnieki no ziņu portāliem ieguvuši komentārus ar IP adresēmTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>