Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

IeM piedāvā ieviest personas kodus bez dzimšanas datiem

Kategorija: Personas dati + PMLP

personas_kods

Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi grozījumus Iedzīvotāju reģistra likumā, kas paredz, ka pēc 2017.gada 1.janvāra varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas. IeM valsts sekretāru sanāksmē iesniegtais likumprojekts paredz noteikt, ka persona, kurai jau piešķirts personas kods ar dzimšanas datiem, pēc 2017.gada vienu reizi brīvprātīgi varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas. Piešķirtais kods būs nemainīgs. Līdz ar to turpmāk personas kodi nebūs sasaistīti ar dzimšanas datumu un tos varēs mainīt tikai gadījumā, ja persona tiks adoptēta. Personas kodu piešķirs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

Jaunais personas kods tiks veidots no vienpadsmit cipariem. Personas koda pirmie cipari būs “32”, bet pārējie cipari automātiski sistēmas ģenerētie nejaušie cipari no 0 līdz 9. Pirmie seši cipari no pārējiem pieciem cipariem var tikt atdalīti ar defisi. Grozījumi paredz, ka Iedzīvotāju reģistrā joprojām saglabāsies vēsturiskā informācija par personas iepriekšējo kodu un par personas koda maiņu nepieciešamības gadījumā varēs saņemt attiecīgu izziņu.

Sekas personas koda maiņai ir līdzīgas kā vārda vai uzvārda maiņas gadījumā – personai, kura likumā noteiktajā kārtībā īsteno savas tiesības, pēc personas koda maiņas nepieciešams saņemt jaunu personu apliecinošu dokumentu. Citus iepriekš izdotus dokumentus personai pēc personas koda maiņas būs jāmaina tikai gadījumā, ja tas noteikts attiecīgo jomu regulējošos normatīvajos aktos. Par iesnieguma iesniegšanu personas koda maiņai valsts nodeva netiks noteikta.

Ar saukļiem par personas datu aizsardzību tiek virzīts likumprojekts, kas patiesībā paredz palielināt personas datu apstrādi:

Personas koda maiņu un brīvo izvēli pozitīvi vērtē arī personas datu aizsardzības speciālists un uzņēmuma „E-sabiedrības risinājumi” valdes loceklis Māris Ruķers. Taču, viņaprāt, grozījumu galvenais mērķis ir pavisam cits: „Iepazīstoties ar likumprojektu, es tur redzu apslēptu pavisam citu ideju, proti – Latvijas iedzīvotājiem, kas dzīvo un strādā ārvalstīs, būs obligāti jānorāda ārvalstīs piešķirtie identifikācijas numuri. Acīmredzot, tas ir tādēļ, lai varētu iegūt papildu informāciju par viņu ienākumiem un to, vai viņš Latvijā ir nomaksājis visus nodokļus.” Grozījumu autore Iekšlietu ministrija to skaidro ar vajadzību nekļūdīgi identificēt personas, piemēram, pārrobežu strīdos, sodu izpildē un spriedumu atzīšanā.

Interesanti, kad tiks paredzēts, ka personai obligāti valstij jādara zināmi arī sociālajos tīklos piešķirtie identifikatori.

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/aizbraukushajiem-latvieshiem-varetu-prasiit-informaciju-par-iden.a115815/
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/iem-piedava-ieviest-personas-kodus-bez-dzimsanas-datiem.d?id=45517290

Tagged:

2015-02-02  »  edgars

  1. Andron Mc
    9 February 2015 @ 15:40

    Šo debīlo ideju dzemdētājus vajadzētu vai nu kastrēt, vai uzreiz izšaut un samest bioreaktoros. Lai ražo gāzi un ir noderīgi savai zemei.

Re: IeM piedāvā ieviest personas kodus bez dzimšanas datiemTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>