Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Atsakās komentēt, cik bieži tiek kontrolēta privātpersonu elektroniskā pasta sarakste

Kategorija: DP + Informācijas atklātība + Izlūkošana + Operatīvā darbība + SAB

drosibas policija sab_logo Arturs_Kucs

Lai attaisnotu iejaukšanos privātajā sarakstē, jābūt ļoti būtiskām interesēm, komentējot informāciju par Satversmes aizsardzības biroja (SAB) veikto žurnālista Leonīda Jākobsona portāla “kompromat.lv” sarakstes kontroli, norāda Artūrs Kučs.

Runājot par to, ka informāciju par e-pasta saturu drošības dienestiem iedevis uzņēmums, kas uztur e-pastu, Kučs norādīja, ka arī tādi pasaulē zināmi uzņēmumi kā “Google” vai “Facebook” drošības dienestiem sniedz pieprasīto informāciju, līdz ar to nebūtu jārunā par uzņēmuma atbildību, jo viņiem ir jāpilda drošības institūciju pieprasījums. Tomēr viņš uzsvēra, ka, iespējams, sabiedrībai būtu jāzina vismaz tas, cik bieži tiek pieprasīts kādu noklausīties vai lasīt e-pastus, tomēr šāda statistika nav pieejama.

Drošības policijā atturējās komentēt, cik bieži tā kontrolē privātpersonu privātu elektroniskā pasta saraksti. DP skaidroja, ka gadījumus, kad valsts drošības iestādes kā operatīvo darbību subjektu var veikt korespondences kontroli, nosaka Operatīvās darbības likums. Saskaņā ar šo likumu operatīvā korespondences kontrole ir veicama tikai sevišķajā veidā un ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša akceptu.

Spēlēšanās ar terminiem. DP noklusē Valsts drošības iestāžu likumu, kurš ļauj bez tiesas kontroles iegūt nepieciešamu informāciju no informācijas resursu turētāja.

Arī SIA Inbokss nevēlas atklāt cik bieži šādus pieprasījumus saņem:

To: info@co.inbox.lv
Labdien,
Nesen atklātībā nonāca informācija par SIA Inbokss praksi, nododot trešajām personām inbox.lv lietotāja e-pasta saraksti, pieprasījumu nereģistrējot un neveicot to uzskaiti.

Vai SIA Inbokss ir veicis uzlabojumus procedūrās, kas saistīti ar lietotāju personas datu nodošanu tiesībsargājošajām iestādēm?
Vai SIA Inbokss apsver domu publicēt “atklātības ziņojumu”, kurā norādītu statistikas datus par šādu pieprasījumu apjomu un ilgumu (piemēram – http://www.google.com/transparencyreport/)?

Atbilde no SIA Inbokss nesekoja.

Avoti:
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/politics/lai-sab-attaisnotu-iejauksanos-privata-sarakste-jabut-loti-butiskam-interesem-uzskata-eksperts.d?id=45829147

2015-04-20  »  edgars

 1. Andron Mc
  21 April 2015 @ 10:51

  Nu jā, Inbox jau arī nemaz nedrīkst to izpaust.
  Jautri likumi.

 2. mk
  21 April 2015 @ 11:22

  Vai defense.lv ir tiesībsargājošo iestāžu pieprasījumu reģistrācijas un uzskaites kārtība?

 3. d-k
  21 April 2015 @ 11:56

  laba antireklāma inbox.lv pakalpojumiem :))
  interesanti būtu zināt cik operatīvi un ātri viņi var šitādu fīču dabūt gatavu Gmailā :)

 4. mk
  21 April 2015 @ 16:13

  2014. gada pirmajā pusē Google ir apstrādājusi sekojošu informācijas iegūšanas pieprasījumu skaitu: Lietuva – 6; Igaunija – 3. Par Latviju dati netiek sniegti. Gmail fani var palasīties http://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/countries/ :)

Re: Atsakās komentēt, cik bieži tiek kontrolēta privātpersonu elektroniskā pasta saraksteTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>