Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Kāpēc žurnālista Leonīda Jākobsona e-pasta uzlauzēju neizdevās saukt pie atbildības

Kategorija: DP + Juridiskie aspekti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Jurijs_Kozlovs Ilja_Boronovskis
DP izmeklēšanā iegūtie pierādījumi:

– Saņemot informāciju no SIA “Inbokss” tika noskaidrots, ka laika posmā no 2009.gada 17.jūnijam līdz 2009.gada 14.decembrim tika fiksēti 36 pieslēgumu gadījumi L.Jākobsona e-pastiem. Minētie 36 pieslēgumi tika veikti no uzņēmumu SIA “Bulduru nams” interneta ierīkošanas adreses, no uzņēmuma SIA “Tenisa Klubs ENRI” interneta ierīkošanas adreses, Jurija Kozlova dzīvesvietas un Sergeja Periņeca dzīvesvietas.
– Kratīšanas laikā S.Periņeca dzīvesvietā starp izņemtiem priekšmetiem tika izņemta datortīklu komunikācijas iekārta, kuras apskates ietvaros tika noskaidrots, ka iekārta iestatīta tā, lai nebūtu nepieciešamība ievadīt paroli bezvadu interneta lietošanai.
– Kratīšanas laikā J.Kozlova dzīvesvietā starp izņemtiem priekšmetiem tika izņemti datora cietie diski. Bez tam, apskates laikā tika noskaidrots, ka diskā atradās programmas Outlook rezerves kopija, kas saturēja lietotāju Leoj un tam piederošo e-pasta korespondenci.
– Kratīšanas laikā J.Kozlova dzīvesvietā tika atrasti 25 ieraksti, kas atšķiras no informācijas, kuru nosītīja tiesbsargājošām iestādēm B.Rjazanskis. No minētajiem 25 ierakstiem 17 iziet ārpus B.Rjazanska rīcībā esošas un pieejamās informācijas.
– Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros, veicot J.Kozlova tālruņa saglabājamo noslodzes datu savstarpējo salīdzināšanu ar datiem par pieslēgšanās laikiem un vietām, tika noskaidrots, ka Jurijs Kozlovs 11 pieslēgšanās reizēs ir atradies tiešā tuvumā adresei, no kuras ir veikta pieslēgšanās L.Jākobsona e-pastiem. Pārējās pieslēgšanās reizēs Jurijs Kozlovs varētu būt atradies adresēs, no kurām veikta pieslēgšanās e-pastiem, taču nav veikta sazvane, kas liecinātu par precīzu atrašanās vietu un laiku.

Aizdomās turētā skaidrojums, kāpēc viņa datorā atrasta L.Jākobsona sarakste:

Liecinieks Boriss Rjazanskis nopratīnāšanā liecināja, ka 2009.gada jūnija beigās pasta kastītē atradis disku ar L.Jākobsona e-pasta korespondenci, ko vēlāk nosūtījis tiesībsargājošām iestādēm. Aizdomās turētais Jurijs Kozlovs liecināja, ka kopš 1993.gada viņš ir pazīstams ar B.Rjazanski un strādā pie viņa, proti, izpilda B.Rjazanska rīkojumus. J.Kozlovs no B.Rjazanska saņēma lūgumu pārkopēt no Flash atmiņas informāciju un iekopēt to DVD diskā. Diskus viņš esot rakstījis pie sevis mājās un darba vietā. J.Kozlovs liecināja, ka izmantojot internetu, viņš nekad nebija iegājis svešā e-pastā un nav pazīstams ar L.Jākobsonu.

Aizdomās turētais izmanto “atvērtā piekļuves punkta” un “inficētā datora” attaisnojumu:

Aizdomās turētais J.Kozlovs liecināja, ka mājās, izmantojot internetu, tika izvietots bezvadu internets un līdz 2009.gada decembrim nebija uzstādīta parole. Teorētiski to varēja izmantot jebkurš. J.Kozlovs liecināja, ka minētā nozieguma izdarītājs, iespējams, izmantoja attāinātās piekļuves datorprogrammu TeamViewer, kura bija pieinstalēta vairākos datoros, vai arī kāds izmantoja minētu uzņēmumu un viņa mājas bezvadu internetu, vai arī B.Rjazanskis nodeva Flash atmiņu ar tajā esošo datora vīrusu, kas spēj, izmantojot datoru, pieslēgties L.Jākobsona e-pastam.

DP pretarguments:

Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros tika noskaidrots, ka attālinātā piekļuve, izmantojot datorprogrammu TeamViewer, notika vienīgi 2010.gada 5. un 7. maijā. Bez tam, apskates ietveros tika noskaidrots, ka minētos datoros atrastas ļaunprātīgās programmas ir paredzētas visu datoru lietotāju lokam, nevis konkrētam datora lietotājam. Līdz ar to, ielaušanās datoros teorētiski varēja notikt, bet kopumā, aplūkojot datorsistēmas un to aizsardzību, šāda iespēja ir praktiski neiespējama.

Prokurors lēmumā par krimināllietas atdošanu atpakaļ DP izmeklēšanas turpināšanai:

– Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi dod pamatu pieņēmumam, ka, iespējams, Jurijs Kozlovs ir kaut kādā veidā saistīts ar izmeklējamo noziedzīgu nodarījumu, bet pierādījumi neapstiprina, ka tieši J.Kozlovs bija tā persona, kura izdarīja izmeklējamo nozidzīgo nodarījumu.
– Kriminālprocesā ir nepieciešams noskaidrot, kā nozidzīgo nodarījumu izdarījusi persona ieguva L.Jākobsona elektroniskā pasta paroli. Ja to noskaidrot nav iespējams, tad minimāla nepieciešama prasība ir iegūt un nostiprināt pierādījumus par to, ka noziedzīgo nodarījumu izdarījušās personas rīcībā bija cietušā L.Jākobsona elektroniskā pasta parole.
– Ja izmeklētāja pieņēmums par to, ka noziedzīgā nodarījuma izdarītājs bija J.Kozlovs ir pareizs, tad nepieciešams ticams izskaidrojums tam, kāpēc Jurijam Kozlovam bija nepieciešams pieslēgties L.Jākobsona elektroniskajiem pastiem vairākās vietās, dažādos veidos, dažādos laikos no 2009.gada 17.jūnija līdz 2009.gada 14.decembrim.
– Nepieciešams noskaidrot, vai šajos datoros vai mobilajos telefonos ir saglabājušās pēdas par pieslēgumiem L.Jākobsona elektroniskajam pastam.

Jocīgs DP skaidrojums par to, kāpēc ekspertīzē nav atrastas pēdas par pieslēgumiem L.Jākobsona elektroniskajam pastam:

Izmeklēšanas ietvaros nav izdevies un vairs nav iespējams noskaidrot, kādā veidā J.Kozlovs ieguva piekļuves paroles L.Jākobsona e-pasta korespondencei. Bez tam, pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka personas, piekļuvei e-pasta korespondencei, ievadīto paroli, pasta programma kriptē – šifrē, kā rezultātā tā, kratīšanau laikā izņemtajos datoros netika atrasta un nav iespējams to atrast.

Secinājumi: pat ja tavā datorā atrasta privāta korespondence, no tavas IP adreses veikti neautorizēti pieslēgumi, neautorizēti pieslēgumi veikti laikā, kad tavs mobilais telefons atradās interneta pieslēguma adresē – tie vēl nav pietiekami pierādījumi, lai tevi tiesātu pēc Krimināllikuma 144. panta par korespondences noslēpuma pārkāpšanu.

Līdz ar to krimināllietas pēc 144. panta pret L.Jākobsonu par Ušakova sarakstes publiskošanu un L.Lapsu par L.Jākobsona sarakstes publiskošanu šķiet ļoti jocīgas.

Avoti:
Pietiek.com: http://www.pietiek.com/raksti/izgazies_pirmais_no_drosibas_policijas_kriminalprocesiem_par__zurnalista__jakobsona_saraksti
Kompromat.lv: http://www.kompromat.lv/item.php?docid=readn&id=7317

2015-04-22  »  edgars

 1. heh
  22 April 2015 @ 19:42

  Varbūt tāpēc DP tagad L.Lapsam papildus pārmet personas datu aizsardzības likuma pārkāpumu publicējot saraksti:
  http://www.pietiek.com/raksti/drosibas_policijas_gada_darba_rezultats_safabricetaja_lato_lapsas_kriminallieta_citigi_lasot,__atrasts__vel_viens_kriminallikuma_pants

 2. Andron Mc
  28 April 2015 @ 22:15

  A kas tur ir tajā sarakstē?
  Bljin, nevar uzrakstīt kopsavilkumu? A to šitos murgus lasīt 1kārši pretīgi.

Re: Kāpēc žurnālista Leonīda Jākobsona e-pasta uzlauzēju neizdevās saukt pie atbildībasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>