Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Tiesa: policijas darbinieka prasība pārtraukt audio/video ieraksta viekšanu publiskā vietā nav likumīga

Kategorija: DP + Informācijas atklātība + Spriedumi + Vārda brīvība

Normunds_Mezviets_DP
Drošības policija Lato Lapsu aizturēja divās epizodēs par ļaunprātīgu nepakļaušanos Drošības policijas darbinieku prasībām. Rīgas apgabaltiesa abās epizodēs Lato Lapsu ir attaisnojusi, atzīstot, ka Drošības policijas darbinieku prasības nav bijušas likumīgas.

Pirmā epizode:

2015.gada 26.maijā Valsts policijas Rīgas Reģiona pārvaldes Rīgas Centra iecirkņa Kārtības policijas nodaļas vecākais inspektors Lato Lapsam sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolu par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām, kad tie pildīja dienesta pienākumus, proti, ignorēja policijas darbinieka rīkojumu pārtraukt slēptu audio ierakstu veikšanu Latvijas Republikas Drošības policijas telpās Rīgā, K.Barona ielā 99a.

No lietas materiāliem pievienotā audioieraksta izriet, ka Drošības policijas darbinieks Lato Lapsu informējis par nepieciešamību iziet procedūru uz pārbaudi sakarā ar aizdomām, ka Lato Lapsa veic ierakstīšanu, kā arī brīdinājis ka, ja Lato Lapsa atteiksies iet pārbaudes, tad viņš tiks aizturēts un nodots Valsts policijai. No ieraksta neizriet, ka kāda Drošības policijas amatpersona būtu izteikusi prasību pārtraukt audio ierakstīšanu un ka Lato Lapsa ļaunprātīgu nebūtu pakļāvies šādai prasībai.

Būtiskākais, ka tiesa konstatē ne tikai DP darbinieka nespēju skaidri izteikt savu prasību, bet arī apšauba šādas prasības likumību pat tad, ja tā būtu tikusi izteikta:

Papildus tiesu kolēģija atzīst, ka administratīvā pārkāpuma protokolā nav atsauces uz normatīvajiem aktiem, atbilstoši kuriem audio ieraksta veikšana Drošības policijas ēkā būtu aizliegta, ja Lato Lapsa ļaunprātīgi nebūtu pakļāvies policijas darbinieka rīkojumam pārtraukt audio ieraksta veikšanu.

Otrā epizode:

Valsts policijas vecākais inspektors sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolu par to, ka Rīgā, Kr.Barona ielā 99a, L.Lapsa ļaunprātīgi nav pakļāvies policijas darbinieku likumīgajām prasībām, kad tie pildīja dienesta pienākumus, ignorējis policijas darbinieku rīkojumu pārtraukt Latvijas Republikas Drošības policijas ēkas, dienesta automašīnu, amatpersonu un apmeklētāju filmēšanu.

Vērtējot protokolu un lietas materiālus kopsakarībā, tiesa secinājusi, ka protokolā norādītās darbības L.Lapsa neveica. Protokolā norādīts, ka L.Lapsa atteicās pārtraukt filmēšanu. Tiesa konstatējusi, ka lietā ne tikai nav pierādījumu tam, ka filmēšana būtu tikusi veikta, bet ir pierādījumi tam, ka filmēšana netika veikta. Ar Valsts policijas darbinieces ziņojumu apliecināts, ka L.Lapsas kamera nebija derīga filmēšanai vispār – tajā nebija barošanas elementa un atmiņas kartes, bet Drošības policijas darbinieki atzinuši, ka nebija pārbaudījuši minēto kameru, lai konstatētu filmēšanas faktu. Tādējādi ar lietas materiāliem pierādīts, ka L.Lapsa nemaz nav veicis filmēšanu, līdz ar ko arī nevarējis izpildīt DP darbinieku prasības par filmēšanas pārtraukšanu.

Tiesa atzinusi, ka administratīvā pārkāpuma protokolā nav atsauces uz normatīvajiem aktiem, atbilstoši kuriem filmēšana uz ielas pie Drošības policijas ēkas būtu aizliegta, ja L.Lapsa filmēšanu būtu veicis.

Jāatgādina gan, ka šie tiesas lēmumi Latvijā nav saistoši citai tiesu kolēģijai, kas pēc sava ieskata iestādes filmēšanu var interpretēt kā neatbilstošu Informācijas atklātības likumā noteiktajai informācijas iegūšanas kārtībai.

Avoti:
Lato Lapsa: http://www.pietiek.com/raksti/lato_lapsa_pret_drosibas_policiju_-_30
Lato Lapsa: http://www.pietiek.com/raksti/tiesa_atzist_kriminalpolicijas_prieksnieka__sacerejumu__par_nepamatotu,_galigi_izbeidz_pret_lato_lapsu_dp_safabriceto_parkapuma_lietu
Lato Lapsa: http://www.pietiek.com/raksti/ka_prognozets,_mezviets_ignore_tiesas_spriedumu_un_dp_darbibas_neka_noziedziga_nesaskata

2015-10-20  »  edgars

  1. marcus
    21 October 2015 @ 09:19

    vajadzētu ierosināt lietu pret šiem policijas darbiniekiem!

Re: Tiesa: policijas darbinieka prasība pārtraukt audio/video ieraksta viekšanu publiskā vietā nav likumīgaTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>