Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Grozījumi Krimināllikumā rada bažas par iedzīvotāju likumību aizsargāties no legālās ļaunatūras

Kategorija: DP + Juridiskie aspekti + Ļaunatūra + Operatīvā darbība + SAB

no-internet-privacy

Partijas Vienotība Saeimas deputāts Andrejs Judins ierosinājis Krimināllikuma grozījumu, kura būtība ir – ikvienai personai, kurai ienāks prātā iegādāties programmatūru, lai nepieļautu, ka tās elektroniskajai sarakstei vai datora saturam var brīvi piekļūt specdienestu pārstāvji, jārēķinās pat ar divu gadu ilgu cietumsodu.

Pašlaik Krimināllikuma 237.1 panta “Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana” otrā daļa noteic: “Par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu.
Taču tagad [..] Judins ierosinājis šo Krimināllikuma panta daļu būtiski papildināt šādā jaunā redakcijā: “Par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu vai programmatūras aprites aizlieguma pārkāpšanu.”

Pats Andrejs Judins skaidro, ka vārds “programmatūra” šajā gadījumā attiecas nevis uz programmatūru, kas tiek uzstādīta datorā, bet programmatūru, kas domāta zemāk minētajām iekārtām:

Ierosināto Krimināllikuma grozījumu mērķis ir “sinhronizēt” normatīvajos aktos noteikto. Jāpiebilst, ka paralēli Krimināllikuma normas precizēšanai, Saeima pirmajā lasījumā jau ir atbalstījusi Ārlietu ministrijas ierosinātos grozījumus Stratēģiskās nozīmes preču likumā, kas aizliedz darbību ar programmatūru, kas domāta skrembleriem, lokatoriem, trokšņu ģeneratoriem u.c. sarakstā iekļautajām iekārtām un ierīcēm.

Grozījumi Krimināllikumā nav saistīti un neattiecas uz programmatūru, ko persona instalē savā datorā vai telefonā, lai pasargātu to no trešo personu iejaukšanās vai, lai izmantotu drošākai saziņai ar citiem cilvēkiem.

Lai Judina nomierinošais skaidrojums būtu saistošs tiem, kas likumu piemēros, to vajag skaidri ierakstīt likumā. Piemēram, pēc pašreizējās redakcijas nekas neliedz datoru, kurā uzstādīta programmatūra SAB ļaunatūras detektēšanai, kvalificēt kā “iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai”.

Jau pašreizējais stratēģiskas nozīmes preču saraksts ir absurds, jo kriminalizē miniatūras video kameras, diktofonus un pretnoklausīšanās ierīces. Šis saraksts ir īpaši naidīgs pret IT drošības speciālistiem, kas veic ielaušanās testus un drošības auditus, jo kriminalizē “programmatūras, kas speciāli radītas vai pielāgotas informācijas iegūšanai no datoriem, datoru tīkliem vai citām informācijas sistēmām”. Tas pats attiecas arī uz fiziskajiem ielaušanās testiem, jo MK noteikumi kriminalizē mūķīzerus un citus instrumentus slēdzeņu atvēršanai.

Deputāts Judins, jautāts par valdības noteikumu nosacījumiem [..] pauda pārliecību, ka valsts drošības dienesti noteikti neizmantošot šo Krimināllikuma pantu nepamatoti un neobjektīvi.

Mēs jau esam redzējuši, kā valsts (Drošības policijas personā) šo Krimināllikuma pantu izmanto, lai vērstos pret saviem politiskajiem ienaidniekiem. Mums nav vajadzīgs likums, ko Drošības policijai izmantot gadījumos, ja neko citu, par ko personu varētu sodīt, atrast nav iespējams.

Avoti:
Pietiek.com: http://www.pietiek.com/raksti/_vienotibas__deputats_bida_kriminallikuma_grozijumus,_kas_paredz_cietumsodu_par_sava_datora_aizsargasanu_no_specdienestu__garajam_ausim_
Pietiek.com: http://www.pietiek.com/raksti/_vienotibas__deputats_kluse_par_vina__bidito__programmaturas_kriminalizesanu
LA: http://www.la.lv/andrejs-judins-kriminallikuma-grozijumi-godpratigo-lidzcilveku-intereses/

Tagged:

2015-11-09  »  edgars

 1. absurds
  10 November 2015 @ 09:36

  Legālo ļaunatūru vairāk vai mazāk detektē visi antivīrusi, ieskaitot arī Windows operētājsistēmā iebūvēto. Vai Latvija gatavojas kļūt par pirmo valsti pasaulē, kur antivīrusu lietošana būs aizliegta ar likumu?!

 2. marcus
  10 November 2015 @ 10:15

  kremļa skola

 3. Andron Mc
  18 November 2015 @ 19:21

  Tādu parazītisku tukšpļūšu valdību jūs ievēlējāt|!
  Nekādi nevarēsiet vainot ne Putinu, ne Obamu, ne Hitleru ne Staļinu. Paši vien šos sūdus ievēlējāt, reizes 4 pēc kārtas.

 4. ff
  4 December 2015 @ 00:44

  Kā tad ar deepweb – Tor?

Re: Grozījumi Krimināllikumā rada bažas par iedzīvotāju likumību aizsargāties no legālās ļaunatūrasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>