Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Latvijas Radio “Krustpunktā” eksperti aicina ziedot privātumu terorisma novēršanai

Kategorija: Izlūkošana + Personas dati

terrorism-and-surveillance

Jānis Kažočiņš (1:51): Es atceros no sava laika, kad es biju SAB direktors. Tad jau mēs saņēmām diezgan plašas ziņas par to, kas ir novērsts. Bet ar katru reizi, kad kaut ko novērš, tad iegūst papildus informāciju. Bet tanī pašā laikā mēs nonākam arī pie tās šķēres starp drošību un cilvēktiesībām. Un ar Eduarda Snoudena atklājumiem varbūt ka šis jautājums ir pārgājis pārāk tālu uz cilvēktiesību pusi, un tādēļ dažās valstīs varbūt drošības iestādēm nav bijuši pieejami visi tie rīki, kurus varētu izmantot, lai vairāk sekotu līdzi teroristiem. Bet tanī pašā laikā jāsaka, ja tādi rīki ir, tad ir arī iespējams viņus izmantot arī citiem nolūkiem – politiskiem nolūkiem, un tas jau ir tas, par ko cilvēki baidās.

Žaneta Ozoliņa (8:10): Raugoties uz to, kā cilvēki reaģē, ja, piemēram, lidostā viņiem tiek piemērots pastiprināts pārbaudes režīms, tad tā vietā, lai uzskatītu to kā par nepieciešamību viņu drošības garantēšanai, tad priekšplānā tiek izvirzīts viņu tiesību jautājums, kāpēc tiek caurskatītas viņu privātās mantas un tā tālāk. Vēl, piemēram, arī šo cilvēku reakcija kaut vai attiecībā uz valstu vēlmi izveidot vienoto pasažieru reģistru, lai varētu apmainīties ar informāciju un datiem. Un atkal tas ir spiediens no indivīdiem, no sabiedrības – “nē, mūsu tiesības tiks aizskartas”. Jūs uzdodiet sev jautājumu, vai tiešām jūsu personas kods ir kaut kas tik svēts, kura dēļ jūs esat ar mieru pakļaut apdraudējumam 200-300 cilvēkus, kas sēž kādā konkrētā lidmašīnā? Mēs mētājamies ar saviem privātājiem datiem pa labi un pa kreisi internetā un mēs par to neuztraucamies, bet tiklīdz lieta nonāk līdz pavisam reālai, taustāmai drošībai tā mēs uzreiz ceļam par to brēku.
Vēl nesen atpakaļ ES pētniecības telpā bija liela diskusija par to, ka zinātnieku grupa izstrādāja jauna veida skeneri, ka ejot cauri šim skenerim, nav vajadzība iziet visas šīs sarežģītās mantu attaisīšanas procedūras. Tā lielā diskusija bija par to, ka redzēs taču tavu skeletu. Vai tad tiešām tā kaulu bilde ir svarīgāka par tūkstošiem cilvēku dzīvību?
Tāpēc tas individuālais ieguldījums drošības stiprināšanā, manuprāt, ir tikpat nozīmīgs kā starptautisko organizāciju pieņemtie lēmumi.

Avoti:
Latvijas Radio: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/politologe-ozolina-svarigs-ari-katra-individualais-ieguldijums-drosiba.a155393/

2015-11-20  »  edgars

 1. asd
  20 November 2015 @ 16:58

  Latvijai kurai vispār ir tikai viena lidosta daudz lielāku labumu dotu iet Izraelas ceļu
  http://thetravelinsider.info/security/israelisecurity.htm

  Ar saviem personas datiem mēs esam “spiesti” mētāties apkārt, jo katrs štrunta interneta veikals uzskata par savu pienākumu prasīt pk utt.

  Par kaulu skaneri var strīdēties, ka tā radītais starojums nodara kaitējumu veselībai.

 2. ārnijs
  20 November 2015 @ 17:08

  Jautājums vai tie ļūļaki no SAB un DP kaut vienu spiegu ir noķēruši? Kaut vienu teroristu? Ja līkas rokas tad ne ķermeņa skaneri, ne pk datubāzes nepalīdzēs.

 3. Žanetas kailfoto studijā!
  20 November 2015 @ 19:32

  Stāsts nav par kauliem, bet ķermeņa aprisēm, ko var redzēt lidostu skenerī.

Re: Latvijas Radio “Krustpunktā” eksperti aicina ziedot privātumu terorisma novēršanaiTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>