Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Turpinās iztiesāt krimināllietu par Ušakova korespondences noslēpuma pārkāpšanu

Kategorija: Juridiskie aspekti

leonids_jakobsons

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien lēma līdz 2.maijam atlikt krimināllietas izskatīšanu, kur portāla “kompromat.lv” pārstāvis Leonīds Jākobsons apsūdzēts saistībā ar Rīgas mēra Nila Ušakova elektroniskā pasta vēstuļu publiskošanu. Jākobsons aģentūrai LETA skaidrojis, ka lietas izskatīšana atlikta, jo prokurore Vita Ozoliņa nolēmusi precizēt apsūdzību, nemainot apsūdzības pantu. Iepriekšējā tiesas sēde šajā lietā notika pērn 10.septembrī, kad tika pratināti liecinieki.

Jau ziņots, ka Jākobsonam apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma 144.panta 1.daļas – par korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas un citas informācijas noslēpuma pārkāpšanu. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām.

Būtu noderīgi, ja tiesa lēmumā paskaidrotu, kurā brīdī dati kļūst par korespondenci, un kurā tie pārstāj būt korespondence. Kāpēc personu, kura nozog mobīlo telefonu, kurā ir SMS, nesoda par korespondences noslēpuma pārkāpšanu, bet par zādzību?

Loģiski būtu, ja dati būtu korespondence tikmēr, kamēr tie tiek pārsūtīti, pretējā gadījumā jebkādi dati var tikt uzskatīti par korespondenci, jo tie teorētiski var tikt paredzēti pārraidīšanai vai kādreiz ir tikuši pārraidīti. Bet kurā brīdī elektroniskā pasta gadījumā dati zaudē savu korespondences statusu? Līdzko tie nogulst saņēmēja pasta serverī?

Tāpat nav skaidrs, kāpēc likumdevējs ir paredzējis īpašu pantu korespondences aizsardzībai, jo atbildība par pretlikumīgu personas datu apstrādi jau ir paredzēta Krimināllikumā. Tas vedina domāt, ka 144.pants drīzāk būtu piemērojams pret personu, kura ir atbildīga par korespondences noslēpuma nodrošināšanu, piemēram, pret elektronisko sakaru komersantu vai pastnieku.

Avoti:
Ir.lv: http://www.irlv.lv/2016/2/5/turpinas-iztiesat-kriminallietu-par-usakova-elektroniska-pasta-vestulu-publiskosanu-2

2016-02-05  »  edgars

Re: Turpinās iztiesāt krimināllietu par Ušakova korespondences noslēpuma pārkāpšanuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>