Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” darbinieks pēc atlaišanas lejupielādē dokumentus dienesta vajadzībām

Kategorija: Incidenti + VP ENAP Kibernoziegumu nodaļa

Vjaceslavs_Kostigovs
Kā ENAP notvēra hakeri un “pilnībā atguva informāciju”:

Šā gada 4.februārī policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki saņēma informāciju no VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) par notikušu drošības incidentu uzņēmuma informācijas sistēmā. VNĪ bija atklājis, ka uz pārbaudes laiku darbā pieņemtā amatpersonām patvaļīgi piekļuvusi automatizētai datu apstrādes sistēmai, kas apstrādā informāciju saistībā ar valsts ekonomisko un militāro drošību.

Par notikušo sākts kriminālprocess un gandrīz diennakts laikā pārtraukta patvaļīgā piekļuve, nobloķēta un pilnībā atgūta pretlikumīgi iegūtā informāciju, kas saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību. Tāpat veiktas vairākas kratīšanas un speciālās izmeklēšanas darbības, kā arī aizturēts 1964.gadā dzimušais VNĪ darbinieks, kurš tajā brīdī slēpās kādā dzīvoklī Rīgā.

Kas patiesībā notika:

Pēc Tola teiktā, uzteikumu darbiniekam viņš izsniedza plkst.12 dienā, bet jau dažas stundas vēlāk uzņēmuma informacijas tehnoloģiju speciālists pamanījis nesankcionētas darbības ar elektroniskajiem dokumentiem. “Ir jākliedē vairāki mīti. Pirmais mīts ir tas bija vai nebija datu sistēmu uzlaušana? Es gribu teikt, ka datu sistēmu uzlaušana nav notikusi, jo mums nav šādu te datu sistēmu. (..) Pavisam vienkāršoti runājot, visa tā elektroniskā sarakste, ko šis cilvēks darba vajadzībām saņēma tika pavisam vienkārši pārsūtīta uz privātu adresi.

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/vni-darbinieku-pieker-nelikumiga-piekluve-ar-valsts-militaro-drosibu-saistitiem-datiem.a168426/
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/vni-datu-nopludinasana-piekertais-darbinieks-noziedzigas-darbibas-pastradajis-pec-atlaisanas.a168956/

2016-02-15  »  edgars

 1. Anonymous
  17 February 2016 @ 20:08

  Aizsardzības ministrija: VNĪ nav pieejama sensitīva informācija par aizsardzības nozari
  http://www.delfi.lv/news/national/politics/aizsardzibas-ministrija-vni-nav-pieejama-sensitiva-informacija-par-aizsardzibas-nozari.d?id=47076359

 2. Lucius
  19 February 2016 @ 09:49

  Komunikācija gan slikta. No sākuma saka, ka izpausts valsts noslēpums, pēc kā varēja spriest, ka VNĪ vadītājam pašam būs milzu ziepes, tad attapās, ka nekā tāda jau nav. Tas viss liek secināt, ka VNĪ nav sakārtots jautājums par informācijas klasifikāciju. Bet cepums adminam, ka pamanīja e-pastu izsūtīšanu! Bet varbūt tā bija provokācija, jo parasti pieeju pie sistēmas atslēdz pirms uzteikuma izteikšanas ;)

 3. Anonymous
  1 March 2016 @ 21:15

  Advokāts uzskata, ka, pārsūtot failus no darba e-pasta uz privāto, Kostigovs, iespējams, pieļāvis disciplināru, bet ne krimināli sodāmu pārkāpumu.

  http://www.delfi.lv/news/national/criminal/informacijas-noplude-vni-apcietinata-darbinieka-advokats-nesaskata-kriminali-sodamu-parkapumu.d?id=47131249

 4. Patiesība
  15 June 2016 @ 00:34

  Skandāls izčākstējis – Kostigovs nav spiegs!

  http://www.diena.lv/uznemeja-diena/skandals-izcakstejis-kostigovs-nav-spiegs-14144217

 5. Anonymous
  19 July 2016 @ 21:31

  Policija ir lūgusi sākt kriminālvajāšanu par komercnoslēpumu saturošu ziņu neatļautu iegūšanu, kā arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

  http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/sak-kriminalvajasanu-lieta-par-nelikumigo-piekluvi-ar-valsts-militaro-drosibu-saistitiem-datiem.a192655/

 6. Anonymous
  21 September 2016 @ 20:03

  Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai 2016. gada 4. februārī apsūdzētā persona, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli un apstākļus, ka tai bija piekļuve VNĪ dokumentiem un konkrētam e-pasta kontam, pārsūtīja uz savu privāto e-pasta kontu 105 e-pasta vēstules.

  Pārsūtīto e-pasta vēstuļu saturs ietver sevī ierobežotas pieejamības informāciju, tostarp informāciju par fiziskās personas privāto dzīvi, komercnoslēpumu saturošu informāciju, kā arī informāciju, kas paredzēta “Valsts nekustamo īpašumu” iekšējai lietošanai.

  VNĪ darbinieks pie kriminālatbildības saukts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un par ekonomisko, zinātniski tehnisko vai citu ziņu, kuras ir komercnoslēpums, neatļautu iegūšanu savai vai citas personas lietošanai vai izpaušanai.

  http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/tiesai-nodod-lietu-pret-vni-darbinieku-par-nelikumigu-piekluvi-valsts-uznemuma-datiem.a201722/

 7. Lasītājs vērīgais
  18 March 2017 @ 20:22

  Teātris, nekas vairāk. VNI nu ir apķēzījies riktīgi. Ieej youtubā un atrodi Mītiskais spiegu skandāls. Tur viss ir pateikts. Es nosliecos ticēt Kostigovam vairāk nekā zilo Vienotības pārstāvim Tolam.

Re: VAS “Valsts nekustamie īpašumi” darbinieks pēc atlaišanas lejupielādē dokumentus dienesta vajadzībāmTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>