Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Pakļaujoties ĀM spiedienam NIC.LV bloķē domēnu sputniknews.lv

Kategorija: NIC.LV + Vārda brīvība

domain_censorship

Latvijā ir apturēta Kremļa propagandas medija “Sputnik” interneta vietnes latviešu valodā “sputniknews.lv” darbība. To Lsm.lv apliecināja domēna “.lv” turētājs – Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa jeb NIC. Tiesa, pēc 3,5 stundu pārtraukuma vietne atsāka darbu ārpus Latvijas jurisdikcijas kā www.sputniknewslv.com

NIC norāda, ka pēc vēstules saņemšanas no Ārlietu ministrijas (ĀM) nolemts apturēt domēna vārda “sputniknews.lv” reģistrāciju. ĀM vēstule ietver ierobežotas pieejamības informāciju, norāda NIC, taču atzīst – ar domēna vārda “sputniknews.lv” darbības nodrošināšanu tiek pārkāpta 2014. gada 17.martā pieņemtā Eiropas Savienības (ES) regula, kas nosaka sankcijas pret darbībām, ar ko tiek grauta, apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība. NIC norāda, ka pēc konsultācijām ar kompetentajām iestādēm tika secināts – lai nepieļautu regulas prasību pārkāpumu, domēna vārda “sputniknews.lv” reģistrācija ir apturama. Domēna vārda darbības apturēšana ir spēkā līdz ES noteikto sankciju atcelšanai, atzīmē NIC.

ĀM runas vīrs Raimods Jansons Lsm.lv sacīja, ka ministrija nav lūgusi NIC nereģistrēt domēnu “sputniknews.lv”, bet gan vērsusi uzmanību uz to, ka “sputniknews.lv” ir saistīts ar  Krievijas valsts informācijas aģentūru “Rossiya Segodnya”. Tās vadītājs ir Dmitrijs Kiseļovs, kurš ir iekļauts ES sankciju sarakstā. ĀM uz to vērsusi kompetento iestāžu uzmanību, jo tieši ĀM ir sankciju režīmu koordinējošā nacionālā iestāde Latvijā, aģentūrai LETA sacīja ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (“Vienotība”) preses padomnieks Mārtiņš Drēģeris. “Vēršu uzmanību, ka par mediju politiku Latvijā atbildīgā Kultūras ministrija, kā arī Drošības policija un citi publiski ir pauduši viedokli, ka “sputniknews.lv” nav uzskatāms par mediju. Tādējādi citas valsts kontrolētai informācijas aģentūrai nav tiesību nodarboties ar mediju darbību Latvijā,” piebilda Drēģeris.

Par ĀM rīcību EDSO pauž bažas:

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) pārstāve mediju brīvības jautājumos Dunja Mijatoviča ceturtdien, 31.martā ir lūgusi Latvijas ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam („Vienotība”) vairāk informācijas par to, kāpēc šonedēļ slēgta sputniknews.lv vietne Latvijā, ziņo organizācija. „Es esmu pārliecināta, ka Ārlietu ministrijas rīcība var radīt bīstamu precedentu attiecībā uz portālu darbību Latvijā,” vēstulē raksta Mijatoviča. „Kopumā es iestājos pret portālu slēgšanu vai bloķēšanu, it sevišķi, ja tas ir darīts bez juridiska pamatojuma,” norādīja Mijatoviča.

Diez vai kompetentās iestādes cerēja, ka bloķējot domēnu, izdosies aprurēt vietnes darbību. Rezultātā šis gadījums vēlreiz apliecina, ka NIC.LV nav uzticams domēna vārdu uzturētājs. Tāpēc pietiek.com darbojas .com zonā un defense.lv ir sasniedzams, izmantojot arī defense.is domēnu.

Par jurisdikciju runājot, Sputnik vietne vienmēr ir darbojusies Krievijas jurisdikcijā:

$ whois 195.93.247.61
inetnum:        195.93.246.0 – 195.93.247.255
netname:        RIAN-NETWORK-MH
descr:          The Federal State Unitary Enterprise Russian Agency of the International Information RIA Novosti
country:        RU

$ whois sputniknews.lv
[Holder]
Type: Legal person
Name: Rossiya Segodnya
Email: operator@rian.ru
Phone: +7.4956456468
Address: Zubovskij bulvar, d.4, Moscow, , 119021, Russian Federation
RegNr: 7704853840

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/aptureta-kremla-propagandas-rupora-sputniknews.lv-vietne.a175624/
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/edso-prasa-paskaidrojumus-par-sputniknews.lv-slegsanu-latvija.a176037/

2016-04-06  »  edgars

Re: Pakļaujoties ĀM spiedienam NIC.LV bloķē domēnu sputniknews.lvTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>