Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Pēc ĀM lūguma mobilo sakaru operatori veikuši pretlikumīgu klientu atrašanās vietas datu apstrādi

Kategorija: Personas dati

arlietu_min_sms

Izpildot Ārlietu ministrijas (ĀM) lūgumu, Latvijas mobilo sakaru operatori veikuši pretlikumīgas darbības – notikusi iedzīvotāju atrašanās vietas datu apstrāde bez viņu piekrišanas. Šāda situācija izveidojās pagājušā gada novembrī pēc Parīzes teroraktiem, kad vajadzēja apzināt Francijas galvaspilsētā vai tās tuvumā esošos Latvijas iedzīvotājus.

«Labvakar! Ja esi Parīzē, lūdzu, sazinies ar Latvijas vēstniecību Francijā,» šāda īsziņa, ko parakstījusi ĀM, tika nosūtīta 14.novembrī pēc tam, kad Francijas galvaspilsētu satricināja teroristu uzbrukumi, svētdien vēstīja raidījums «LNT Ziņas Sešos». Lai identificētu tos, kuriem īsziņa jānosūta, bez konkrētās personas piekrišanas tika noskaidrota viņa atrašanās vieta.

Taču Datu valsts inspekcijā (DVI) norāda, ka šāda rīcība ir pretlikumīga. Ar likuma spēku ir aizliegts telefonu operatoriem apstrādāt iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas teica inspekcijas pārstāvis Lauris Linabergs.

Tikmēr ĀM nevēlas atzīt, ka pēc tās pieprasījuma mobilo sakaru operatoriem nācies pārkāpt likuma normu par privāto datu aizsardzību. Ministrijas pārstāvis neuzskata, ka šajā gadījumā izmantots pretlikumīgs veids. «Mēs mēģinājām atrast veidus, kādā veidā nodot ziņu,» piebilda Jansons. Tiesa gan ĀM rīcība, kas sekoja pēc Parīzes teroraktiem, visticamāk, liecina, ka tā apzinās, ka nav rīkojusies likuma ietvaros. Proti, ministrija ir sagatavojusi likuma labojumus, kas paredz – lai krīzes situācijā varētu operatīvi informēt ārzemēs esošos Latvijas iedzīvotājus par iespējamiem draudiem, nosūtot īsziņu, mobilo sakaru operatori turpmāk drīkstēs apstrādāt iedzīvotāju atrašanās vietas datus bez viņu piekrišanas.

Nav skaidrs, kā šāda īsziņa atšķiras no ierastās mobilo operatoru prakses, ar īsziņas starpniecību informējot par viesabonēšanas tarifiem un piedāvājot ceļojuma apdrošināšanu.

Avoti:
LNT: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/603820-pec_parizes_teroraktiem_pretlikumigi_analizeti_mobilo_operatoru_klientu_dati
LNT: http://tvplay.skaties.lv/parraides/lnt-zinas/723526

2016-04-12  »  edgars

 1. Andron Mc
  13 April 2016 @ 20:38

  To dalbajobu inspekciju sen jau vajadzētu aizvērt, un visu naudu ko tie parazīti izkrāpuši algās – piedzīt atmaksāt.

 2. 7
  13 April 2016 @ 23:55

  Šoreiz pilnībā piekrītu McBetonam.

 3. Jezups
  16 April 2016 @ 09:30

  No DVI pēdējā laikā tiešām nāk nejēdzīgas idejas – ta viņiem videoreģistratori traucē, ta ĀM, par kuru rīcība bija adekvāta situācijai, pat ja neatbilda kāda likuma burtam. Būtu labāk sakārtojuši un vienkāršojuši personas datu reģistrācijas un aktualizācijas procesu – praktiski jebkuru lielāku uznēmumu jebkurā brīdī var sodīt, jo prasības nav izpildāmas bez interpretācijas un tām nav racionāla skaidrojuma.

 4. Demokrāts
  10 April 2018 @ 17:22

  Kārtējā DVI histērijas pīle.
  Pieņemu, ka runājot par atrašanās vietas apstrādi, neviens šo normatīvā akta punktu neinterpretē tā kā to dara šī raksta autors – droši vien tika apstrādāti dati par telefona aktuālo viesabonēšanas valsti, nevis telefona lietotāja atrašanās vietu.
  Savukārt datus par abonenta viesabonēšanas pieslēgumu nav zināms, ka nedrīkstētu apstrādāt – operators pie tam to veic ik dienas – kad sūta adrošināšanas piedāvājumus un konsulāro informāciju, iebraucot minētajā valstī.

Re: Pēc ĀM lūguma mobilo sakaru operatori veikuši pretlikumīgu klientu atrašanās vietas datu apstrādiTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>