Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Uldis Miķelsons par poligrāfa ekspertīzi Latvijā

Kategorija: Juridiskie aspekti

poligrafa_ekspertize

Metode, kādā tiesu izmeklēšanā tiek noteikts, vai persona melo, vai runā patiesību, ir poligrāfa ekspertīze. Atšķirībā no vairākām citām valstīm, Latvijā poligrāfa ekspertīzes rezultātus atzīst kā pierādījumus, tai skaitā arī Augstākajā tiesā. Latvijā poligrāfa ekspertīzes veic Tiesu ekspertu padomē apstiprinātās metodes autors – eksperts Uldis Miķelsons. Pirms aptuveni 20 gadiem Latvijas Policijas akadēmijā profesora Anrija Kavaliera vadībā, iesaistot arī tiesībsargājošās iestādes un speciālistus psiholoģijas un citās jomām, tika veikts pētījums, lai šo metodi ieviestu kā tiesu ekspertīzi, kas  vairāku gadu laikā pakāpeniski arī izdevās.

Poligrāfa pārbaudes tiek veiktas Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra telpās. «Šobrīd sertificēti eksperti ir divi, taču es pašlaik esmu vienīgais, kurš šādas ekspertīzes veic. Izpēte ir ļoti darbietilpīga; atzinuma sagatavošana prasa līdz pat trim nedēļām. Steidzamības gadījumā gan var to veikt arī ātrāk. Nedēļā nebūtu labi veikt vairāk par trim ekspertīzēm – tā jau būtu pārslodze, jo katrā lietā ir pamatīgi jāiedziļinās,» atklāj eksperts.

Poligrāfa ekspertīzi iespējams veikt arī uz līguma pamata. Šajā gadījumā tāpat ir ļoti svarīgi, lai būtu pareizi formulēti risināmie jautājumi, lai nebūtu interešu konflikta risku u.tml. Šo pārbaudi var veikt, piemēram, ja uzņēmumā ir pazuduši finanšu līdzekļi un ir vēlme iztaujāt darbiniekus, neiejaucot policiju. Taču U.Miķelsons atklāj, ka cilvēki reizēm pat brīvdienu vakaros pie viņa vēršas ar vēlmi pārbaudīt savu dzīvesbiedru.

Avoti:
TVNET: http://apollo.tvnet.lv/zinas/melu-detektors-jeb-ka-atmasko-pedofilus-slepkavas-un-neuzticigas-milakas/735447

2016-07-06  »  edgars

 1. 7
  8 July 2016 @ 01:32

  Neprecīzi rēķinot, kādi 50% ir pedofilu lietas, proti – gadījumi, kad ir veikta seksuāla vardarbība pret mazgadīgām personām.
  Šajās lietās procesuālu pierādījumu bieži nav pietiekami, lai uzturētu apsūdzību, proti – lai būtu iespēja virzīt lietu uz tiesu. Iespējamais likumā paredzētais sods – pat mūža ieslodzījums. Kaitējums cietušajam briesmīgs. Bet izmeklēšanas virzība nereti ir strupceļā, jo apsūdzētais nav svešinieks cietušajam.
  Neprecīzi rēķinot, vēl aptuveni 45% ir slepkavību lietas, proti – kad ir nogalināts cilvēks.
  Kopumā aptuveni 95% ir sevišķi smagi noziegumi, kuros ir grūtības iegūt pierādījumus tiesai.
  defense_lv, liec mani mierā, lūdzu!
  Izdari pats kaut ko noderīgu sabiedrībai, pirms piekasies citiem! Tavs paštēls nav kritērijs; tas ir tikai tavs paštēls.

 2. Anonymous
  21 February 2017 @ 17:28

  Otrdien, 21.februārī, uz sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika uzaicinātā eksperte Iveta Ivančika, kura skaidroja, ka 2016.gada 20.oktobrī apsūdzētajam tika veikta kopējā poligrāfa ekspertīze, kur tika uzdoti dažādi jautājumi, tostarp, vai puisis ir šāvis uz cilvēkiem, vai ir “Islāma valsts” atbalstītājs patlaban, vai teroristu grupējums “Islāma valsts” atbalstīja viņa bēgšanu.

  Līdz ar ekspertīzi tika secināts, ka Grīnbergs nemelo, teikdams, ka nav šāvis uz cilvēkiem, tāpat viņš nemelo, ka vairs nav “Daīš” atbalstītājs. Tomēr tika noteikts, ka apsūdzētais melo, teikdams, ka viņam netika doti uzdevumi veikt darbības, kas saistīti ar teroraktiem.

  http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/ekspertize-par-dalibu-sirijas-konflikta-tiesatais-jaunietis-melojis-ka-nav-sanemis-uzdevumus-par-teroraktiem.a224861

 3. Ģirts
  24 September 2019 @ 16:23

  Labdien. Kāda iespēja pārbaudīt uz melu detektora sievu ? . Cik tāds pakalpojums maksā un cik ilgi jāgaida rindā ? Paldies.

Re: Uldis Miķelsons par poligrāfa ekspertīzi LatvijāTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>