Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

No nākamā gada vairākās skolās plānots ieviest kiberjaunsardzes nodarbības

Kategorija: AM + Kiberzemessardze

jaunsardze

No nākamā gada vairākās Latvijas skolās plānots ieviest fakultatīvas informācijas tehnoloģiju (IT) nodarbības, kurās jauniešus apmācīs kiberdrošības jautājumo. Ideja par kiberjaunsardzi pirmo reizi izskanēja pirms trim gadiem, kad šo jautājumu aktualizēja toreizējais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V). Tagad tā ieguvusi reālas aprises, un nākamgad janvārī plānots sākt darbu ar skolēniem. Programmā varēs iesaistīties, sākot no 6.-7.klases.

Kopumā gadā skolēniem pasniegs 32 mācību stundas ar teoriju un praktiskiem uzdevumiem. Noslēdzot trīs gadu programmu, jaunieši saņems īpašu sertifikātu, savukārt talantīgākie varētu turpināt mācības specializētās mācību iestādēs. Lai arī dalība programmā būs brīvprātīga, to apgūt varēs tikai tie jaunieši, kas jau darbojas vai būs gatavi kļūt par jaunsargiem un piedalīties arī citos valstiskās audzināšanas un patriotiskos pasākumos. Mācību vietu skaits katrā skolā būs ierobežots, tādēļ pieteikties programmai mudināti tikai tie, kam šī joma tiešām interesē. Šādu speciālistu Latvijā patlaban nav, tādēļ vispirms jāapmāca arī visi iesaistīto skolu pedagogi.

Kiberjaunsardzes programmas izstrādi finansē Aizsardzības ministrija. Programmas koncepcijas, metodisko norādījumu un programmatūras izveide pirmajiem diviem gadiem izmaksās 40 000 eiro, bet pašas apmācības gadā izmaksās vidēji 25 000 līdz 30 000 eiro. Kiberjaunsardzes programmu un metodiku izstrādei izvēlēts igauņu uzņēmums «BHC Laboratory».

Līdz šim ar kiberaizsardzību nodarbojušās īpašas zemessargu vienības. To dalībnieks Dagnis Bračs arī ikdienā strādā IT drošības jomā un norāda, ka līdz šim «baltā» hakera prasmes apgūtas pašmācības ceļā, tādēļ ieinteresētiem jauniešiem šī būs unikāla iespēja iegūt zināšanas, ko nekur citur Latvijā nav iespējams apgūt. «Mēs līdz vidusskolai viņiem iedodam gan individuālās zināšanas pirmajā gadā, gan prasmes strādāt komandā un katram saprast, kāda loma viņam ir konkrētā komandā. Un tad trešajā gadā jau mēs plānojam, ka viņi būs kā komanda, kas varēs jau kaut kādām sistēmām uzbūvēt aizsardzību un kaut kādas sistēmas arī apiet,» stāstīja Jaunsardzes un informācijas centra direktors Druvis Kleins.

Avoti:
TVNET: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/629263-apmacis_pirmo_balto_hakeru_paaudzi_latvija
Delfi: http://www.delfi.lv/news/national/politics/kiberjaunsardzes-veidosana-latvija-apmacibu-programmu-izstradas-igaunu-uznemums.d?id=47959345

2016-10-12  »  edgars

 1. Hidden
  12 October 2016 @ 19:06

  Kamēr nebūs algas attiecīgas vajadzīgo zināšanu līmenim var aizmirst par spēcīgu kibersardzi, par ideju nepaēdīsi.

 2. !(oo)!
  12 October 2016 @ 23:38

  Reizēm rodas jautājums ar kuru galu tiek domāts?! Nē nu labi tas laikam liecina ka “ķiber zemessargi” ir labi realizējies projekts. Tīņiem mācīt hakošanu ļoti gudri.
  Ar ideju nepaēdīši bet šinī jomā ideja ir galvenais maksā cik gribi bez idejas tālu netiksi.

Re: No nākamā gada vairākās skolās plānots ieviest kiberjaunsardzes nodarbībasTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>