Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Plāno pieprasīt anonīmo priekšapmaksas sarunu karšu reģistrēšanu

Kategorija: Izlūkošana + Operatīvā darbība + Personas dati + Vārda brīvība

sim-card

Priekšapmaksas sarunu karti, kas ļauj zvanīt pa anonīmu, nevienai konkrētai personai nepiesaistītu telefona numuru, šobrīd Latvijā var iegādāties teju jebkurā kioskā. Nepieciešamības gadījumā šīs personas identificēt ir galvenais iemesls, kāpēc premjerministra vadītā ēnu ekonomikas apkarošanas padome nolēmusi prasīt obligātu šo lietotāju reģistrēšanu. “Tie cilvēki, kuri nav godīgi un cenšas kaut kādā veidā izvairīties no nodokļiem, lai veicinātu PVN shēmu veidošanu, naudas atmazgāšanu, viņi pielieto vienus vai otrus līdzekļus, un  jā, – es no Valsts ieņēmumu dienesta sapratu, ka ir cilvēki, kas izmanto arī šādas iespējas, kad viņi nav ne identificējami, ne noķerti, – mēs esam spiesti rīkoties,” saka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

“Latvijas mobilais telefons” (LMT) izmaiņas atbalsta, atzīstot – priekšapmaksas karšu lietotāju reģistrācija radīs papildu izmaksas, bet galvenā problēma būs apzināt jau esošos nereģistrētos lietotājus. Citās domās ir konkurējošais uzņēmums TELE2, kas norāda – jaunā sistēma apgrūtinās klientus, bet nedos gaidīto efektu, jo līdzīga regulējuma pagaidām nav tuvākajās kaimiņvalstīs un negodprātīgie lietotāji priekšapmaksas kartes varēs iegādāties tur. Tam, ka regulējumam būtu jābūt vienādam visā Eiropas Savienībā, piekrīt arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA).

Paredzams gan, ka jaunā sistēma atšķirsies no, piemēram, Krievijas, kur priekšapmaksas sarunu kartes var iegādāties tikai ar personu apliecinošu dokumentu konkrētos pārdošanas punktos. LMT prognozē, ka kartes arī turpmāk varēs brīvi iegādāties jebkur, bet pirms lietošanas tās nāksies reģistrēt internetā.

Informatīvajā ziņojumā IeM saskata risku, ka šķietami anonīmo sakaru lietotāji var pārmesties uz interneta vidi, kas var apgrūtināt operatīvo darbu:

Vienlaikus Iekšlietu ministrija norāda uz risku, kas var veidoties nākotnē pēc Karšu reģistrācijas kā obligāta pasākuma ieviešanas, proti, noziedzīgu nodarījumu pastrādāšanai, iespējams, tiks izvēlēti tādi saziņas veidi, kurus izmantojot persona var palikt anonīma, jo piekļuve internetam bez reģistrēšanās to nodrošina, piemēram, ziņapmaiņa, izmantojot datu pārraidi – WhatsApp, iMessage, ChatON, Blackberry Message; IP telefonija – Viber, Skype u.c. Iekšlietu ministrija akcentē, ka sazināšanās migrācija uz interneta vidi varētu apgrūtināt operatīvo darbu, jo izsekošanas, identificēšanas un atklāšanas process sarežģītos.

Rūdītus PVN atmazgātājus diez vai tas apgrūtinās, bet godīgo pilsoņu masveida profilēšanu gan tas atvieglos.

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/aizliegs-anonimus-telefona-numurus.a204635/
SM: http://www.sam.gov.lv/images/modules/items/DOC/item_6422_Info_zinojums_prieksapmaksas_kartes_registresana_14102016.doc
LSM: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/cina-ar-noziedzibu-skeptiski-verte-iespeju-aizliegt-anonimus-telefona-numurus.a206058/
LR1: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/kam-vajadziga-telefona-prieksapmaksas-karsu-pirceju-registresana.a75859/

2016-11-17  »  edgars

  1. Kaza
    28 November 2016 @ 15:48

    Jāpasviež ideja ka IP arī vajag personificēt. Deram, ka ies uz urrā. :)

Re: Plāno pieprasīt anonīmo priekšapmaksas sarunu karšu reģistrēšanuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>