Content

Latvijas IT drošības ziņu centrmezgls. Informācijas iesniegšana. Avota konfidencialitāti garantējam.

Ilmārs Poikāns notiesāts par komercnoslēpuma neatļautu iegūšanu; Prezidents apžēlo un noņem sodāmību

Kategorija: Incidenti + Spriedumi

Augstākā tiesa (AT) atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas 17.janvāra lēmumu, ar kuru Ilmāram Poikānam jeb Neo piespriestas 60 stundas piespiedu darba.

AT savā lēmumā norādīja, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS), kā autorizētās datu apstrādes sistēmai, piekļuves tiesības attiecas uz autorizētiem lietotājiem, kuri ir noslēguši līgumu ar sistēmas pārzini – VID. Savukārt līgums satur lietotājiem saistošus piekļuves noteikumus. Ja persona apzināti apiet vai neitralizē piekļuves pārbaudes ciklu, tas norāda uz personas mērķi izmantot sistēmas resursus tam neparedzētā veidā. Līdz ar to apelācijas instances tiesa pamatoti atzinusi, ka Poikāns bez tiesībām, tas ir, neizmantojot EDS sistēmas autentifikāciju un identifikāciju, bet veicot attiecīgu manipulāciju, neatļauti piekļuva sistēmas resursiem, lai iegūtu ziņas, kas satur komercnoslēpumu, piemēram, konkrētajā lietā – bankas klientu datus, to adreses, ienākumu veidu, izmaksas datumu un summu. AT arī norāda, ka komercnoslēpuma neatļauta iegūšana savai vai citas personas lietošanai ir nošķirama no sabiedrības informēšanas par aktuāliem jautājumiem krīzes periodā valstī.

Neo nenotiesāja par patvaļīgu piekļūšanu automatizētai datu apstrādes sistēmai, jo datu apstrādes sistēmas aizsardzības līdzekļi netika pārvarēti.
Neo nenotiesāja par nelikumīgu personas datu apstrādi, jo nespēja pamatot būtisko kaitējumu.

Tā vietā Neo notiesāja par komercnoslēpuma iegūšanu savai lietošanai. Kā viņš to komercnoslēpumu lietoja? Kā tika pierādīta subjektīvā puse, ka Neo, noslēpumu iegūstot, apzinājās, ka tas ir komercnoslēpums?

Pirms vērsties ECT, Neo lūdza prezidentu viņu apžēlot. Prezidents Neo apžēloja un noņēma sodāmību:

“Lai gan Ilmārs Poikāns ar savu rīcību ir pārkāpis likumu, sabiedrības ieguvums ir bijis ievērojami lielāks nekā viņa nodarījuma sekas. Tas ir sekmējis atklātību un caurspīdīgumu valsts pārvaldē, kā arī pievērsis uzmanību valsts informācijas sistēmu drošībai,” norādījis Valsts prezidents. Pamatojoties uz Latvijas Satversmes 45. pantu un Apžēlošanas likuma 4. pantu, Valsts prezidents nolēmis Poikānu pilnīgi atbrīvot no pamatsoda izciešanas un noņemt sodāmību.

Avoti:
LSM: http://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/augstaka-tiesa-negroza-spriedumu-neo-lieta.a255260/
LSM: http://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/neo-lieta-notiesatais-poikans-sola-versties-eiropas-cilvektiesibu-tiesa.a256372/
Delfi.lv: http://www.delfi.lv/news/national/criminal/vejonis-apzelo-neo-un-atbrivo-no-soda.d?id=49564913
Latvijas Avīze: http://www.la.lv/nebijis-gadijums-prezidents-nonem-sodamibu/

2017-11-14  »  edgars

 1. Anonymous
  19 January 2018 @ 15:37

  “Sabiedrība vienmēr kaut kā nostājas hakeru pusē. Labs piemērs ir Ilmārs Poikāns jeb Neo, kuru redzu bieži intervijās.

  – Jūsuprāt, viņš bija ļaunprātīgs likumpārkāpējs, nevis varonis?

  – Viennozīmīgi! Tas bija izcils mūsu tiesību sistēmas vājuma paraugs. Nespējam saprast, kas ir nodarītais kaitējums! Tāpēc kā asociētais profesors universitātē uzskatu par savu pienākumu to dzīt studentiem iekšā, lai viņi to saprastu, piecelti nakts laikā. Neredzot šo kaitējumu, cieš sabiedrība, ir neskaitāmi iesniegumi policijā, kas netiek tālāk virzīti, un cilvēki, redzot to, zaudē uzticību policijai.”

  http://nra.lv/latvija/206791-bijusais-st-tiesnesis-kinis-no-kibernoziedzibas-var-pasargat-sevi-tie-kas-nav-mulki.htm

Re: Ilmārs Poikāns notiesāts par komercnoslēpuma neatļautu iegūšanu; Prezidents apžēlo un noņem sodāmībuTags you can use (optional):
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>